Stimulans: Jesaja, duurzaamheid en voltooid leven

Debbie den Boer | 12 mei 2018
  • Stimulans

De rubriek Stimulans haalt uit het enorme aanbod aan toerustingsmateriaal op geloofsgebied elke keer een aantal krenten uit de pap. Deze keer aandacht voor onder meer Jesaja, duurzaamheid en voltooid leven.

De evangelist van het Oude Testament

041022 Stimulans foto 1De evangelist van het Oude Testament, dat is Jesaja. Jesaja werd door God geroepen om te spreken tot het volk Israël. Hij werd één van de bekendste profeten uit de Bijbel. Toch zijn de profetieën van Jesaja niet altijd gemakkelijk te begrijpen. Het bij De Banier verschenen boek Jesaja – evangelist van het Oude Testament van Jeroen Kriekaard wil ons daarom helpen om Jesaja beter te leren kennen.

We ontmoeten in dit boek Jesaja op heel verschillende momenten: soms is hij bang of gaat hij gebukt onder een grote last, op andere momenten mag hij woorden van troost spreken. Op al deze momenten bevat het leven van Jesaja geestelijke en praktische lessen waar wij van kunnen leren. Jesaja – evangelist van het Oude Testament bevat Bijbelstudies bij verschillende hoofdstukken uit Jesaja, compleet met gespreksvragen. Hierdoor is het boek niet alleen geschikt voor persoonlijk gebruik, maar bijvoorbeeld ook als leidraad voor Bijbelstudiegroepen. Vanuit zijn onderwijsachtergrond richt Kierkaard zich daarnaast zowel op volwassenen als op jongeren.

Via www.debanier.nl/theologie/jesaja/#bladeren is het eerste hoofdstuk van het boek in te zien.


De Bijbel over duurzaamheid

041022 Stimulans foto 2Afgelopen maand verscheen bij het Nederlands Bijbelgenootschap het lees- en werkboek Maak je bijbel groen (inclusief groene markeerstift), dat met verdiepende artikelen, inspirerende portretten en praktische opdrachten je wil helpen om te ontdekken wat de Bijbel te zeggen heeft over duurzaamheid. Om ook in groepsverband met dit thema aan de slag te kunnen, verschijnt binnenkort de toolkit ‘Op groene voet’. Deze toolkit bevat onder andere een handleiding met twee formats voor een groene wandeling en een workshop.


Voltooid leven?

041022 Stimulans foto 3aIn korte tijd zijn de woorden ‘voltooid leven’ in Nederland een begrip geworden. Dit mede door de initiatiefwet van D66, die het mogelijk moet maken dat ouderen die nog gezond zijn maar hun leven voltooid vinden, euthanasie kunnen krijgen. Het begrip roept allerlei vragen op, zoals: Wat verstaan we precies onder voltooid leven? Wat is ondraaglijk of uitzichtloos lijden? En mag iemand die zijn of haar leven voltooid vindt daar door middel van euthanasie een einde aan maken? In hun zoektocht naar een antwoord op deze indringende vragen schreven ds. J. Belder en dr. A.A. Teeuw het boek Mijn leven voltooid?, waarin zij zich verdiepen in de moderne mens en de Bijbel als richtinggevend boek openslaan. Daarbij pleiten zij voor palliatieve zorg als alternatief voor euthanasie. Het boek verscheen in de Artios-reeks bij uitgeverij Groen.

Een auteur die de discussie rond voltooid leven vanuit een heel andere invalshoek benadert, is geestelijk verzorger Peterjan van der Wal. Hij verdedigde afgelopen maand zijn proefschrift Wat maakt het leven de moeite waard?, waarmee hij een onderzoek afsloot naar ouderen met ernstige fysieke beperkingen of dementie die hun leven juist nog steeds ervaren als waardevol. Hoe komt dat? Van der Wal concludeert dat het vooral belangrijk is dat zij zich verbonden voelen met de mensen om hen heen. In deze relaties spelen wederkerigheid en gelijkwaardigheid een belangrijke rol. Het proefschrift is uitgegeven door Boekencentrum Academic.


Leren van Tertullianus

041022 Stimulans foto 4Lessen van de vroege kerk kunnen zeer actueel zijn voor vandaag, zo blijkt uit het boek Leven als gasten en vreemdelingen van ds. P. den Ouden. In dit boek staan de vroegchristelijke schrijver Tertullianus en zijn Apologeticum centraal. Met zijn standpunt dat christenen niet het meest te duchten hebben van vervolging maar van aardsgezindheid, houdt Tertullianus ons ook vandaag een spiegel voor.

Tertullianus pleit voor een christendom dat wars is van compromissen en niet zwicht voor druk van buiten. Christenen moeten niet leven volgens de wereld, maar gasten en vreemdelingen op aarde zijn. Den Ouden begint zijn boek met een korte inleiding over wie Tertullianus was. Vervolgens geeft hij telkens enkele citaten uit Tertullianus’ Apologeticum weer, voorzien van inleidingen.

Via www.uitgeverijdenhertog.nl/volwassen/product/694/Leven-als-gasten-en-vreemdelingen is het eerste hoofdstuk van het boek te lezen.

Over de auteur
Debbie den Boer

Debbie den Boer is redacteur van OnderWeg.

Meest gelezen

Behulpzaam advies over omgang met groeiende diversiteit in NGK

Behulpzaam advies over omgang met groeiende diversiteit in NGK

Louren Blijdorp
  • Kerkelijk leven
  • Ruimte en richting

In de eerste aflevering van deze rubriek is aan vier intensief betrokken NGK-predikanten gevraagd hoe de synodebesluiten bij henzelf en in hun gemeente zijn gevallen. Daaruit bleekt dat er grote verschillen tussen gemeentes ontstaan. In de tweede aflevering is aan drie hoofdrolspelers ter synode toelichting gevraagd op keuzes en besluiten. In deze derde aflevering vragen we aan René de Reuver, voormalig scriba van de Protestantse Kerk in Nederland hoe hij ontwikkelingen in de NGK ziet en wat hij ons zou willen meegeven.

Lees artikel
Kerknieuws mei 2026

Kerknieuws mei 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Kerknieuws van mei 2026 in Magazine Onderweg. Het beroep dat de gemeente van Langerak op ds. Gert Meijer uitgebracht heeft, heeft hij aangenomen. Ds. Meijer stond sinds 2017 in de NGK Zuidlaren-Kandelaarkerk. De NGK Zwolle-Plantagekerk, een gemeente met ruim 1.000 leden, heeft een beroep gedaan op ds. Reinier Kramer (46 jaar). Kramer is momenteel als enige actieve gemeentepredikant verbonden aan de ruim 1.200 leden tellende samenwerkingsgemeente CGK-NGK Deventer. Hij is sinds 2,5 jaar werkzaam in Deventer. Kramer was eerder vier jaar verbonden aan Spakenburg-Zuid en vijf jaar aan Bergentheim-De Hoeksteen. De Plantagekerk is vacant sinds het vertrek van ds. Jos Douma in 2025.

Lees artikel
Predikantsprofiel: Koos Jonker

Predikantsprofiel: Koos Jonker

Marinus de Jong
  • Kerkelijk leven
  • Predikantsprofiel

‘Het predikantschap is voor mij geen baan, het is een roeping.’ Zijn roeping loopt als een rode draad door het gesprek met ds. Koos Jonker. Hij is predikant in hart en nieren. Maar die roeping kwam niet vanzelf. Zijn Zuid-Afrikaanse accent verraadt meteen dat die weg op zijn minst één landsgrens overging. Meer dan eens ging dat als bij Mozes en Jeremia: tegen zijn eigen wil. Deze roeping geeft diepe vreugde, soms veel plezier, maar kost ook wat, zo blijkt.

Lees artikel
Als schaduwen over de wereld vallen

Als schaduwen over de wereld vallen

Louren Blijdorp
  • Verdieping

De tijden zijn somber en ernstig. Oorlogen zijn niet meer ver weg en de wankelende wereldorde geeft een sluimerende onzekerheid. Ook in het nog altijd ongekend welvarende en vredige westen van Europa knaagt het: trollenlegers, hackers, mysterieuze drones dringen ons continent binnen. Het leidt tot groeiend onbehagen, polarisatie, bedreiging van de rechtstaat. En dan klopt ook nog de klimaatcrisis onverbiddelijk aan. Die nog veel existentiëlere dreiging die de randvoorwaarden van ons bestaan zelf bedreigt wordt haast vergeten. Maar ook die slapende reus morrelt aan de bedrieglijke rust van Noordwest-Europa.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief