Redactioneel: Dom

Leendert de Jong | 1 september 2018
  • Column

Nog een paar dagen. Dan gaat de boel weer los en is de zomerslaap voorbij. Iets later, zoals vaker, volgt het kerkelijke leven. Vreemde tijd, die zomervakantie. Daarin mag je tot jezelf komen; er is ruimte om lekker ontspannen nieuwe dingen te zien. Maar vaak werkt het zo niet, althans, bij mij niet. Want als ergens iets moois te zien is, lees ik erover, plan ik dingen. Waar dan als ‘vakantieplicht’ nog bijkomt dat ik veel boeken wil lezen. Literaire, maar ook een theologisch boek… Dom. Of een beetje dom. Want natuurlijk zit in dingen zien en in lezen iets van uitrusten, stil zijn. Maar toch.

Wat moet hier een denkwerk in zitten

Het woord ‘dom’ kwam ik ook op een andere manier, in een andere taal tegen: duomo, in het Nederlands: dom, kerk. In gidsen lees je over de bouw ervan. We zagen er enkele met resten uit de vijfde eeuw, waarop men in de tiende eeuw voortbouwde. Ik dacht: wat moet hier een denkwerk in zitten. Wat zal er gezwoegd zijn door duizenden mensen die de kerk bouwden. En bovendien: zij gingen ervoor! Enkele eeuwen nadat het evangelie naar Europa kwam, kregen zij het op hun hart om kerken te bouwen. Kleinere én grote, waarin honderden mensen een plek vinden. Misschien dachten ze aan woorden van de Heer: trek eropuit, maak het goede nieuws bekend, ‘Ik ben met jullie, altijd’.

In 2018 ligt het even anders. Kerkgebouwen sluiten. En regelmatig hoor je: het gebouw is de kerk niet! Dus waarom zo veel aandacht voor samenkomen in een gebouw? Zit wat in. Je bent zelf deel van de kerk. En kerk-zijn is inderdaad meer dan samenkomen in een gebouw. Toch valt er veel te leren van de mensen die ons voorgingen. Zij zetten een gebedsplek op, een plaats van troost. Waar je als vanzelf ‘vakantiedingen’ oefent: stil zijn, je openstellen voor een ander, de Ander. Waar je luistert, samen met anderen.

In deze vakantie leerde ik wat Italiaans. Een poging: niente di stupido, si duomo, vertaald: niks dom, gá gewoon voor de kerk(dienst). Reacties op dit Italiaans, of op iets anders, zijn welkom.

Over de auteur
Leendert de Jong

Leendert de Jong werkt in de media en is oud-hoofdredacteur van
OnderWeg.

Meest gelezen

Hoeveelheid, urgentie, rust en ritme

Hoeveelheid, urgentie, rust en ritme

Redactie
  • Redactioneel

De verzoening, de vitaliteit van het belijden, het predikantentekort, de verhouding tussen doop en avondmaal, de eerste hoofdstukken van Genesis en de leer over de zonde, de ambtsleer, het voortgaande gesprek over homoseksuele relaties – het zijn allemaal vraagstukken die meer of minder nadrukkelijk aan de orde zijn in de NGK. Staan die verschillende vraagstukken los van elkaar of hangen ze samen? Aan deze ketting van kwesties met een bepaalde gevoeligheid rijgt dit nummer een volgende kraal: de plek en rol van de hbo-theoloog.

Lees artikel
Kerknieuws juli 2026

Kerknieuws juli 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Lees hier het kerknieuws van de Nederlandse Gereformeerde Kerken, juli 2026. Het beroep dat NGK Emmen op ds. Rik Meijer uitbracht, heeft hij aangenomen. De gemeente van Emmen zal zijn derde gemeente worden. Hij begon zijn werk in 2012 in Alblasserdam, per 1-1-2020 GKv Alblasserdam-Nieuw Lekkerland; later in dat jaar werd hij predikant in GKv Hardenberg-Baalderveld-Zuid, sinds 2021 NGK Hardenberg-Baalderveld.

Lees artikel
Predikantsprofiel Kees Smit

Predikantsprofiel Kees Smit

Melissa van der Kamp
  • Kerkelijk leven
  • Predikantsprofiel

Het is een terugkerend woord als ik met Kees Smit in gesprek ben over de geestelijke verzorging en zijn werk als voorzitter van de Commissie Geestelijke Verzorging (CGV). Uit alles blijkt dat hij deze rol met hart en ziel vervult. Niet in de laatste plaats gedreven door zijn eigen ervaringen als geestelijk verzorger bij Defensie. Kees stelt dat geestelijk verzorgers waardevolle gesprekspartners kunnen zijn voor gemeenten, omdat juist zij werken op het grensvlak van kerk en samenleving. Ik praat met Kees door over zijn gedrevenheid als voorzitter en wat het geestelijk verzorger-zijn voor hem heeft betekend.

Lees artikel
Wie mooi wil zijn moet pijn lijden

Wie mooi wil zijn moet pijn lijden

Jan Mudde
  • Ethiek

‘Wie mooi wil zijn, moet pijn lijden’, het kan zomaar gezegd worden als iemand de wenkbrauwen epileert of zichzelf door waxen onthaart. Maar sommige mensen gaan heel ver om aan een schoonheidsideaal te beantwoorden – veel te ver. Zoek maar eens op lotusvoeten, Victoriaanse korsetten, tattoos, lip- en bilfillers en looksmaxxing. Toch hebben mensen die willen lijden om wat heet mooi te zijn iets voorbeeldigs, zeker voor Nederlandse christenen. 

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief