Redactioneel: Dom

Leendert de Jong | 1 september 2018
  • Column

Nog een paar dagen. Dan gaat de boel weer los en is de zomerslaap voorbij. Iets later, zoals vaker, volgt het kerkelijke leven. Vreemde tijd, die zomervakantie. Daarin mag je tot jezelf komen; er is ruimte om lekker ontspannen nieuwe dingen te zien. Maar vaak werkt het zo niet, althans, bij mij niet. Want als ergens iets moois te zien is, lees ik erover, plan ik dingen. Waar dan als ‘vakantieplicht’ nog bijkomt dat ik veel boeken wil lezen. Literaire, maar ook een theologisch boek… Dom. Of een beetje dom. Want natuurlijk zit in dingen zien en in lezen iets van uitrusten, stil zijn. Maar toch.

Wat moet hier een denkwerk in zitten

Het woord ‘dom’ kwam ik ook op een andere manier, in een andere taal tegen: duomo, in het Nederlands: dom, kerk. In gidsen lees je over de bouw ervan. We zagen er enkele met resten uit de vijfde eeuw, waarop men in de tiende eeuw voortbouwde. Ik dacht: wat moet hier een denkwerk in zitten. Wat zal er gezwoegd zijn door duizenden mensen die de kerk bouwden. En bovendien: zij gingen ervoor! Enkele eeuwen nadat het evangelie naar Europa kwam, kregen zij het op hun hart om kerken te bouwen. Kleinere én grote, waarin honderden mensen een plek vinden. Misschien dachten ze aan woorden van de Heer: trek eropuit, maak het goede nieuws bekend, ‘Ik ben met jullie, altijd’.

In 2018 ligt het even anders. Kerkgebouwen sluiten. En regelmatig hoor je: het gebouw is de kerk niet! Dus waarom zo veel aandacht voor samenkomen in een gebouw? Zit wat in. Je bent zelf deel van de kerk. En kerk-zijn is inderdaad meer dan samenkomen in een gebouw. Toch valt er veel te leren van de mensen die ons voorgingen. Zij zetten een gebedsplek op, een plaats van troost. Waar je als vanzelf ‘vakantiedingen’ oefent: stil zijn, je openstellen voor een ander, de Ander. Waar je luistert, samen met anderen.

In deze vakantie leerde ik wat Italiaans. Een poging: niente di stupido, si duomo, vertaald: niks dom, gá gewoon voor de kerk(dienst). Reacties op dit Italiaans, of op iets anders, zijn welkom.

Over de auteur
Leendert de Jong

Leendert de Jong werkt in de media en is oud-hoofdredacteur van
OnderWeg.

Meest gelezen

Huis op een rots

Huis op een rots

Redactie
  • Redactioneel

Staat er eigenlijk iets spannends op de agenda van de synode? Deze maand komt de synode voor het eerst bij elkaar voor een introductieweekend. Daarna volgen in oktober een bidstond en een opening en vervolgens zijn er 8 vergaderdagen verspreid over november ’26 tot maart ‘27. 56 afgevaardigden hebben de schone taken om een stevige stapel beleidsrapporten door te nemen en daar besluiten over te nemen. 

Lees artikel
Kerknieuws september 2026

Kerknieuws september 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Lees hier het kerknieuws van de Nederlandse Gereformeerde Kerken, september 2026. Ds. Hans Riemer, verbonden aan NGK Den Haag-Morgensterkerk heeft het beroep dat de NGK Voorburg-Franse Kerk op hem heeft uitgebracht aangenomen. De gemeente in Voorburg telt ruim 150 leden. Eerder was ds. Riemer predikant van GKv, later NGK, Langerak. 

Lees artikel
Docentenprofiel: Cornelis Hamstra

Docentenprofiel: Cornelis Hamstra

Lyanne De Haan-Wilts
  • Docentenprofiel
  • Kerkelijk leven

Cornelis Hamstra werd al eerder geïnterviewd door Onderweg. In het julinummer sprak Louren Blijdorp al met Cornelis Hamstra over de plek van de hbo-theoloog in de NGK. Nu spreek ik Cornelis over zijn werk als docent aan de Christelijke Hogeschool Ede (CHE), waar hij hbo-theologen opleidt. Ik vraag me af hoe zijn werk als docent zich verhoudt tot zijn vorige aanstelling: gemeentepredikant in de NGK Arnhem-Koepelkerk.

Lees artikel
Kerkvernieuwing – is dat mogelijk?

Kerkvernieuwing – is dat mogelijk?

Hans Schaeffer
  • Opinie

De kerk is Gods werk. Dat is een van de massieve kernovertuigingen van gereformeerde theologie. Zo hoog zet de Heidelbergse Catechismus ook in: ‘Dat de Zoon van God … Zich een gemeente … vergadert, beschermt en onderhoudt. Hij doet dit door zijn Geest en Woord.’ (Zondag 21, v/a 54). Kerk-zijn is voluit Gods werk. Tegelijk is je ervaring soms heel anders. Het is evengoed mensenwerk, met alle spanningen en gedoe die dat oplevert. Precies de spanning tussen Gods werk en mensenwerk maakt kerkvernieuwing als thema urgent. Hoe zit dat? En hoe ziet dat eruit in de praktijk? 

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief