Op weg naar duurzaamheid

Praktijkcentrum | 5 januari 2019
  • Praktijklokaal

Wat heeft duurzaamheid te maken met de tweede bede van het Onzevader: laat uw koninkrijk komen? Voor sommige christenen sluiten die twee elkaar juist uit: duurzaamheid gaat over deze wereld en het koninkrijk van God gaat over de toekomst. Moet je je dan over deze aarde wel zo druk maken?

In de NGK Assen weten ze inmiddels wel beter. Ook doordat in een themadienst de verbinding werd gelegd tussen de tweede en de derde bede, die gaat over het doen van Gods wil op aarde. Goede zorg voor het milieu stond in die dienst centraal. Kerkelijk werker Arend Dekker sprak naar aanleiding van Matteüs 6:19-34 over liefde voor duurzaamheid en werkte dat naar drie kanten uit: liefde voor de schepper en de schepping (en je taak), liefde voor de medemens, en liefde voor de toekomst.

Er werd direct een vervolg aan gegeven: er was biologisch gebak bij de koffie na de dienst en een ruilbeurs voor kleding en boeken. Bijzonder was de aandacht voor kinderen, vaak een moeilijk punt: hoe breng je de nieuwe generatie het besef van duurzaamheid bij? Voor een ecologisch verantwoorde opvoeding bleek Psalm 8 een goede start te bieden: ontzag voor de schepper en liefde voor kinderen. De inzet op duurzaamheid krijgt een vervolg in het eigen kerkblad Onderweg (!), waarin voortaan praktische tips komen over duurzaamheid, met als eerste bijdrage: in vijf stappen naar een energiezuinig huis.

Over de auteur
Praktijkcentrum

Het Praktijkcentrum (GKv) ondersteunt en begeleidt kerken bij het gemeente-zijn in een geseculariseerde cultuur. Zie www.praktijkcentrum.org.

Meest gelezen

Behulpzaam advies over omgang met groeiende diversiteit in NGK

Behulpzaam advies over omgang met groeiende diversiteit in NGK

Louren Blijdorp
  • Kerkelijk leven
  • Ruimte en richting

In de eerste aflevering van deze rubriek is aan vier intensief betrokken NGK-predikanten gevraagd hoe de synodebesluiten bij henzelf en in hun gemeente zijn gevallen. Daaruit bleekt dat er grote verschillen tussen gemeentes ontstaan. In de tweede aflevering is aan drie hoofdrolspelers ter synode toelichting gevraagd op keuzes en besluiten. In deze derde aflevering vragen we aan René de Reuver, voormalig scriba van de Protestantse Kerk in Nederland hoe hij ontwikkelingen in de NGK ziet en wat hij ons zou willen meegeven.

Lees artikel
Predikantsprofiel: Koos Jonker

Predikantsprofiel: Koos Jonker

Marinus de Jong
  • Kerkelijk leven
  • Predikantsprofiel

‘Het predikantschap is voor mij geen baan, het is een roeping.’ Zijn roeping loopt als een rode draad door het gesprek met ds. Koos Jonker. Hij is predikant in hart en nieren. Maar die roeping kwam niet vanzelf. Zijn Zuid-Afrikaanse accent verraadt meteen dat die weg op zijn minst één landsgrens overging. Meer dan eens ging dat als bij Mozes en Jeremia: tegen zijn eigen wil. Deze roeping geeft diepe vreugde, soms veel plezier, maar kost ook wat, zo blijkt.

Lees artikel
Kerknieuws mei 2026

Kerknieuws mei 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Kerknieuws van mei 2026 in Magazine Onderweg. Het beroep dat de gemeente van Langerak op ds. Gert Meijer uitgebracht heeft, heeft hij aangenomen. Ds. Meijer stond sinds 2017 in de NGK Zuidlaren-Kandelaarkerk. De NGK Zwolle-Plantagekerk, een gemeente met ruim 1.000 leden, heeft een beroep gedaan op ds. Reinier Kramer (46 jaar). Kramer is momenteel als enige actieve gemeentepredikant verbonden aan de ruim 1.200 leden tellende samenwerkingsgemeente CGK-NGK Deventer. Hij is sinds 2,5 jaar werkzaam in Deventer. Kramer was eerder vier jaar verbonden aan Spakenburg-Zuid en vijf jaar aan Bergentheim-De Hoeksteen. De Plantagekerk is vacant sinds het vertrek van ds. Jos Douma in 2025.

Lees artikel
Als schaduwen over de wereld vallen

Als schaduwen over de wereld vallen

Louren Blijdorp
  • Verdieping

De tijden zijn somber en ernstig. Oorlogen zijn niet meer ver weg en de wankelende wereldorde geeft een sluimerende onzekerheid. Ook in het nog altijd ongekend welvarende en vredige westen van Europa knaagt het: trollenlegers, hackers, mysterieuze drones dringen ons continent binnen. Het leidt tot groeiend onbehagen, polarisatie, bedreiging van de rechtstaat. En dan klopt ook nog de klimaatcrisis onverbiddelijk aan. Die nog veel existentiëlere dreiging die de randvoorwaarden van ons bestaan zelf bedreigt wordt haast vergeten. Maar ook die slapende reus morrelt aan de bedrieglijke rust van Noordwest-Europa.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief