Redactioneel: Allemaal architect

Esther de Hek | 22 juni 2019
  • Column

Laatst gebruikten we in een post op het Instagramaccount van OnderWeg het woord ‘architecten’ voor leden van de regiegroep die momenteel een herenigde gereformeerde kerk uitdenkt. Mooi gevonden vond ik dat, architecten: brein en meesters achter bouwwerken die fier en duurzaam bewoners en bezoekers bedienen. Een Godshuis bouw je immers vanuit een doordacht bestek, wist Salomo drieduizend jaar geleden al.

Je kunt een Godshuis trouwens ook flink verbouwen op basis van zo’n weloverwogen plan, wat laatst gebeurde in de Reformed Presbyterian Church van Malawi. Daar werkte een hersteld-hervormde zendingspredikant de afgelopen jaren aan een versoberingstraject voor de erediensten. Ik las dat tamtams en trommels verdwenen waren, want ‘als Afrikanen drums of trommels horen, beginnen ze direct te dansen en dat past niet in de kerk’. Aantrekkingskracht had de verbouwde kerk niet echt, vertelde de predikant eerlijk, en dat verbaast me niet: wie woont er nu graag in een misvormd bouwsel?

Wie woont er nu graag in een misvormd bouwsel?

In Nederland zijn christenen al eeuwenlang bedreven in het bouwen en verbouwen van kerken. Niet voor niets heeft het dit najaar te verschijnen nieuwe Handboek Nederlandse kerkgeschiedenis bijna duizend pagina’s nodig om dat te beschrijven. De kerk zit bomvol architecten als je daar iedereen toe rekent die – met of zonder impact, podium, bevoegdheid – weet te vertellen hoe die kerk zou moeten functioneren of eruit moet zien. ‘Hier zijn we vier dagen met elkaar één kerk’, vertelde Opwekkingdirecteur Ruben Flach afgelopen Pinksteren aan de NOS en we omarmden die boodschap: prachtig, laat de wereld dit ook maar eens horen. Maar ondertussen tekenen we verder aan onze eigen kerkelijke plannen over liturgie, ambten, kringen, jeugdwerk en wervingskracht.

Allemaal architect, dat zijn we eigenlijk – hedendaagse Salomo’s die het tekenpotlood van een vorige generatie overnamen om wat ooit begon als prille, ongeschonden pinksterkerk tot een volwassen bouwwerk te maken. Of ‘ie er mooier op geworden is, kun je sterk betwijfelen. Maar ook de meest oogstrelende architectuur is ‘slechts een omhulsel, een theekopje’, hoor ik de Japanse architect Taniguchi zeggen. Het gaat volgens hem om wat erin zit: de thee. Of in dit verband: die Jeruzalemgangers uit Psalm 133 die als broers en zussen in liefde met elkaar leven.

Over de auteur
Esther de Hek

Esther de Hek is schrijver, schrijftrainer en oud-hoofdredacteur van OnderWeg.

Meest gelezen

Kerknieuws oktober 2026

Kerknieuws oktober 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Lees hier het kerknieuws van de Nederlandse Gereformeerde Kerken, oktober 2026. Beroepen. G.P. Hommes naar Bunschoten, Dalfsen, Kampen en Nijmegen. Ds. Peter Hommes (45) heeft beroepen ontvangen van de NGK Bunschoten-Oost-Petrakerk, de NGK Dalfsen-Het Kruispunt, de NGK Kampen-Eudokiakerk en NCGK Nijmegen-de Boskapel. Hommes is sinds 2017 verbonden aan NGK Leusden-de Koningshof, een gemeente met ca. 750 leden.

Lees artikel
Het publieke spreken van de NGK tegenover radicaal-rechts

Het publieke spreken van de NGK tegenover radicaal-rechts

George Harinck
  • Verdieping

De Raad van Kerken heeft in april van dit jaar het rapport ‘De weg van discipelschap. De omgang van de kerken met radicaal-rechts gedachtegoed’ gepubliceerd. Daarmee beweegt de raad zich in het spanningsveld van kerk en politiek. Hoe deden kerken dat in het verleden en hoe moeten we in dat licht dit rapport bezien? Deze vraag is mede interessant omdat de Nederlandse Gereformeerde Kerken (NGK) sinds 2025 lid zijn van deze raad. 

Lees artikel
Trouw en gedeelde pijn – gemeente-zijn na een fusie

Trouw en gedeelde pijn – gemeente-zijn na een fusie

Cors Visser
  • Alphen tot Ommen
  • Kerkelijk leven

Een bescheiden, trouwe gemeente met een gedeelde pijn en gedeeld verlangen om kerk te zijn in het dorp; dat is de NGK in IJsselmuiden. Het dorp kijkt uit over de IJssel naar wat ooit het gereformeerde Mekka was: Kampen. 

Lees artikel
Misschien heeft men in deze streken geen ontzag voor God…

Misschien heeft men in deze streken geen ontzag voor God…

Jos Colijn
  • Leespreek

Deze preek van dr. Jos Colijn (tot voor kort werkzaam als universitair docent Interculturele theologie aan de Theologische Universiteit in Utrecht) heeft een spannend onderwerp dat de gemoederen verhit: migratie. Aan de hand van het Bijbelse verhaal over Abraham en Sara die in Gerar een veilig heenkomen zoeken, laat Colijn zien dat er geen gemakkelijke antwoorden zijn als het over migratie gaat. Nee, Genesis 20 gaat niet over onze migratieproblematiek, maar er valt wel veel te leren over onze positie als vreemdeling op aarde en de manier waarop we omgaan met vreemdelingen bij ons in de straat.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief