‘Ik weet nu wat wanhoop is’

Esther de Hek | 21 juni 2019
  • Interview

Voor hoop moet je op dit moment niet bij Jurjen van Houwelingen (35) zijn. Door ernstig hersenletsel raakte de succesvolle ondernemer en spreker vorig jaar zijn zicht nagenoeg kwijt. Tien maanden later is hij goudeerlijk over de verdwenen hoop in zijn leven. ‘Ik heb God gevraagd en gesmeekt om genezing én om dood te gaan – twee uitersten.’

Jurjen van Houwelingen. (still vanuit filmproductie Sjaak de Lijster)

Jurjen van Houwelingen. (still vanuit filmproductie Sjaak de Lijster)

‘Ik word iedere dag met een treurig gevoel wakker. Weer een dag, denk ik dan, hoe ga ik die doorkomen? Zoals ik het leven leefde vóór 5 december 2017, zo kan ik het nu niet meer leven. Dat is voor mij zo’n bittere pil dat ik daar somber van ben geworden. Waarschijnlijk krijg ik daarom binnenkort medicatie, antidepressiva, want het huidige leven is voor mij echt te zwaar.

Mijn leven ligt in puin, is verwoest. Zo ervaar ik dat – ik kan het niet mooier maken. Ik heb gewoon niks meer van wat ik had. Natuurlijk weet ik dat dit niet waar is, want ik heb nog mijn vrouw en drie kinderen die van me houden. Maar ik hechtte erg aan het leven dat ik leidde. Het gaf een bepaalde betekenis aan mijn bestaan. Bijna alles moet ik nu helemaal opnieuw opbouwen – als dat al lukt, want dat is zeer de vraag.

Ik ben van het ene op het andere moment uit het leven geslagen, zo voelt het. De dag voordat ik ‘s nachts halsoverkop in het ziekenhuis werd opgenomen, werkte ik nog. Ik voelde me al wel een paar weken helemaal niet goed, maar de huisarts verwees me niet door. Nu weet ik simpelweg een heleboel dingen niet meer uit zowel mijn werkende als privéleven.

Ik krijg nog steeds weleens berichtjes van mensen van wie ik niet weet wie ze zijn. Van mijn trouwdag weet ik dat het heel warm was. Gekke feitjes herinner ik me nog: dat een nicht van mij zei dat dit “de meest christelijke trouwerij was die ze ooit had meegemaakt”.’

Weg

‘Op 5 december, ’s nachts, hoorde mijn vrouw mij ineens gek snurken. Ze is huisarts en wist gelijk dat dit niet goed was, dus belde ze 112. “Hij is aan het inklemmen”, riep ze, wat betekent dat je hersenen ergens door in de verdrukking zitten. In het ziekenhuis werd ik geopereerd. Er werd een cyste uit mijn hersenen gehaald, die vrij makkelijk te verwijderen was. Maar de schade was al aangericht: de hippocampus is beschadigd, waardoor mijn oriëntatievermogen, kortetermijngeheugen en zicht ernstig zijn aangetast. Toen ik bijkwam uit de narcose, zag ik eigenlijk niets meer. Ik was compleet gedesoriënteerd. Ik wist bijvoorbeeld niet wie Steef was en dat ik kinderen had. Dat was allemaal weg.

‘Ik wist niet wie Stefanie was en dat ik kinderen had’

Nu, tien maanden later, is er sprake van een beetje herstel, maar bij lange na niet wat je zou hopen. Artsen zeggen dat het meeste herstel in de eerste maanden gebeurt, daarna vlakt het steeds verder af. Werken zit er niet in. Ik zie heel slecht. Ik kan me zelfstandig door het huis verplaatsen, koffie maken, een broodje smeren, douchen en aankleden. Maar daar is het wel mee gezegd. In álles ben ik afhankelijk van anderen, en ik was de onafhankelijkheid zelve. Dat maakt het ook zo moeilijk voor mij.’

Bitter

‘Ik heb heel erg gehoopt op genezing, er ook in geloofd. God gaat bij mij wel een wonder doen, dacht ik, dan heeft wat gebeurd is tenminste zin. Ik heb God ook beloofd dat ik voorganger zou worden als ik genezen werd. Dan zou ik zo’n wonder hebben meegemaakt dat ik niets anders meer zou willen dan dit uitdragen en over God spreken.

Ik ben twee keer bij Jan Zijlstra geweest en heb door Jan en alleman voor me laten bidden. Je doet dat natuurlijk in de hoop dat er iets gebeurt. Vraag het en u zult ontvangen, staat in de Bijbel. In dat geloof liet ik ook bij Zijlstra voor me bidden. Dat zou toch de christelijke realiteit moeten zijn, dacht ik. En dan gebeurt er niets en ben je teleurgesteld. Eigenlijk viel het gewoon bitter tegen dat er niets gebeurde.

‘Ik ben twee keer bij Jan Zijlstra geweest
en heb door Jan en alleman voor me laten bidden’

Dat vaste geloof in een godswonder ben ik inmiddels kwijt, evenals het geloof in veel herstel. Als je het over hoop hebt, is die ver te zoeken, eigenlijk nagenoeg afwezig. Maar goed, de situatie heeft mij somber gemaakt, dat heeft invloed op alles. Het was voor Stefanie en mij een soort bevrijding om vorige week te horen dat er waarschijnlijk sprake is van een depressie en dat er door medicatie misschien weer wat meer controle kan komen.’

Illusie

‘Ik preekte regelmatig en presenteerde ook een keer de EO Jongerendag. Ik was vol van God, kun je zeggen. Afgelopen maanden heb ik nog weleens een preek van mezelf teruggeluisterd, ook eentje waarin ik vertelde dat in het lijden iets van God verborgen zit, als een groot geheim. Nu ik het lijden aan den lijve ondervind, vind ik het een heel ander verhaal. Ik zou op dit moment eerlijk gezegd niet weten wat ik moet zeggen over God, laat staan in een preek. Ik dacht dat ik het allemaal behoorlijk op een rijtje had, maar dat blijkt totaal niet zo te zijn. Ik ervaarde best wel veel van God, terwijl ik nu denk: was die ervaring slechts een illusie?

Ik weet nu wat wanhoop is. Ik heb God gevraagd en gesmeekt om genezing én om dood te gaan – twee uitersten. Het is voor mijn gevoel één van de twee: of genezen of dood. Op dit moment zit daar niet veel tussen.’

Over de auteur
Esther de Hek

Esther de Hek is schrijver, schrijftrainer en oud-hoofdredacteur van OnderWeg.

Meest gelezen

Docentenprofiel: Cornelis Hamstra

Docentenprofiel: Cornelis Hamstra

Lyanne De Haan-Wilts
  • Docentenprofiel
  • Kerkelijk leven

Cornelis Hamstra werd al eerder geïnterviewd door Onderweg. In het julinummer sprak Louren Blijdorp al met Cornelis Hamstra over de plek van de hbo-theoloog in de NGK. Nu spreek ik Cornelis over zijn werk als docent aan de Christelijke Hogeschool Ede (CHE), waar hij hbo-theologen opleidt. Ik vraag me af hoe zijn werk als docent zich verhoudt tot zijn vorige aanstelling: gemeentepredikant in de NGK Arnhem-Koepelkerk.

Lees artikel
Rentmeesterschap is zo gek nog niet

Rentmeesterschap is zo gek nog niet

Jan van der Stoep
  • Column

Toen ik biologie studeerde in Wageningen had ik veel houvast aan het werk van Bob Goudzwaard. Het was begin jaren ’90 en ik maakte me zorgen om de toekomst van de aarde. De kernramp van Tsjernobyl had diepe indruk op me gemaakt. Ook zag ik overal om me heen de biodiversiteit achteruitgaan. 

Lees artikel
Leren snoeien bij Hoop voor NOP

Leren snoeien bij Hoop voor NOP

Pieter Messelink
  • Alphen tot Ommen
  • Kerkelijk leven

‘Ik wilde de hele wereld redden.’ Marieke zegt het met een glimlach. Dat verlangen is niet verdwenen, maar haar manier van kijken wel. ‘Ik dacht dat God vooral blij met mij zou zijn als ik zoveel mogelijk deed voor Hem en voor andere mensen. Nu ontdek ik dat Hij mij soms juist vraagt om dingen los te laten.’ Het is een zin die samenvat wat er gebeurt bij leden van verschillende kerken in de Noordoostpolder. Dit keer niet het verhaal van één kerk uit een regio, maar het verhaal van mensen uit verschillende kerken ín een regio: Bieneke uit de NGK Marknesse-De Bron, Marieke uit Bant van de NGK Emmeloord-Pro Rege en Petra die in Espel woont en kerkt in een evangeliegemeente op Urk. Ze komen inmiddels bijna een half jaar samen in een leer- en doetraject van Kerkpunt over discipelschap. Het organiserende team verzon er de naam ‘Hoop voor NOP’ voor. Het traject is geen theoretische cursus maar een gezamenlijke zoektocht naar de vraag hoe je Jezus volgt in het gewone leven. Deelnemers komen in twee jaar tijd vier keer bij elkaar en intussen is er contact in kleine groepen.

Lees artikel
De Bergrede (on)navolgbaar?!

De Bergrede (on)navolgbaar?!

Egbert Brink
  • Verdieping

Is de Bergrede navolgbaar? Die vraag dient zich haast vanzelf aan wanneer we Jezus horen spreken. Zijn woorden zijn zo hoog gegrepen, zo radicaal, dat ze ons het gevoel geven dat we een andere wereld binnenstappen. Eerder dan dat we aangesproken worden in onze eigen werkelijkheid. Heb je vijanden lief. Keer de andere wang toe. Wees volmaakt. Het lijkt alsof Jezus een klimaat beschrijft dat wij niet kennen. Een sfeer die eerder bij het paradijs hoort dan bij het leven zoals wij dat dagelijks ervaren. En wie eerlijk luistert, voelt meteen de spanning: dit is toch onmogelijk om na te leven, laat staan vol te houden? Onnavolgbaar!?

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief