Redactioneel: Koffiepot

Esther de Hek | 7 december 2019
  • Column

Foto’s van synodevergaderingen fascineren mij al zolang ik het kerkelijke nieuws volg. En ik ben vast niet de enige. Tegenwoordig kun je dat trouwens letterlijk checken op het lijstje best reads op rd.nl. Of aan het aantal likes dat twitteraars geven aan de vergaderende mannen, want dat zijn het voornamelijk. Ze scoren best lekker, vooral de groepsfoto’s.

Met maar liefst vier landelijke kerkgenootschappen die momenteel hun synodes houden, kom ik wel aan mijn trekken. Zo zoomde ik laatst even extra in op een foto waar de enige vrouw op het plaatje ook net degene was die de koffiepot vasthield. Is dit slechts een secundair, bijkomend kleinigheidje of misschien toch illustratief voor de doorgaand verminderde aantrekkingskracht van de kerk, vroeg ik mij af.

De koffiepot, een simpel en verbindend
hulpmiddel in Gods koninkrijk

De vergaderende gereformeerde kerkgenootschappen raken onder meer hun twintigers namelijk bij bosjes kwijt, zo blijkt. Ik leg hier geen oorzakelijk verband tussen die ontwikkeling en de koffie schenkende zuster tussen louter mannen. Wel zou je in dit en andere synodeplaatjes zomaar geschetst kunnen zien wat volgens de afhakers vaak het probleem is: gebrek aan relevantie van de kerk voor hun eigen leven, iets wat de EO in 1997 al typeerde als ‘de boodschap en de kloof’. Daarom kunnen inkijkjes in het gemeentelijke leven of de organisatie erachter beter niet als van een andere planeet komen, lijkt mij.

Synodes horen erbij, de kerk heeft beleid en afspraken nodig. Synodes zijn boeiend voor geïnteresseerden en zeker dit vergaderjaar relevant, zelfs cruciaal voor kerkelijke samenhang en eenheid. Synodes verdienen de aandacht en afgevaardigden onze adhesie: allemaal waar. Maar laten we dat wat in Goes, Zeewolde, Nunspeet en Doorn gebeurt vooral niet meer gewicht geven dan nodig is. De overlevingskansen van Gods gemeente zullen ook gediend zijn met vergaderskills, maar er is meer – iets wat de krant niet haalt.

Toen ik even geleden een vrouw sprak die nog niet zo lang in de kerk komt, vertelde ze mij dat ze geraakt is door wat mensen ‘voor haar over hebben’. ‘Ze nemen gewoon de tijd om doordeweeks koffie met me te drinken’, zei ze. Ook een koffiepot dus, als simpel en verbindend hulpmiddel voor het werk in Gods koninkrijk.

Zullen we allemaal gaan koffie schenken?

Over de auteur
Esther de Hek

Esther de Hek is schrijver, schrijftrainer en oud-hoofdredacteur van OnderWeg.

Meest gelezen

Behulpzaam advies over omgang met groeiende diversiteit in NGK

Behulpzaam advies over omgang met groeiende diversiteit in NGK

Louren Blijdorp
  • Kerkelijk leven
  • Ruimte en richting

In de eerste aflevering van deze rubriek is aan vier intensief betrokken NGK-predikanten gevraagd hoe de synodebesluiten bij henzelf en in hun gemeente zijn gevallen. Daaruit bleekt dat er grote verschillen tussen gemeentes ontstaan. In de tweede aflevering is aan drie hoofdrolspelers ter synode toelichting gevraagd op keuzes en besluiten. In deze derde aflevering vragen we aan René de Reuver, voormalig scriba van de Protestantse Kerk in Nederland hoe hij ontwikkelingen in de NGK ziet en wat hij ons zou willen meegeven.

Lees artikel
Kerknieuws mei 2026

Kerknieuws mei 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Kerknieuws van mei 2026 in Magazine Onderweg. Het beroep dat de gemeente van Langerak op ds. Gert Meijer uitgebracht heeft, heeft hij aangenomen. Ds. Meijer stond sinds 2017 in de NGK Zuidlaren-Kandelaarkerk. De NGK Zwolle-Plantagekerk, een gemeente met ruim 1.000 leden, heeft een beroep gedaan op ds. Reinier Kramer (46 jaar). Kramer is momenteel als enige actieve gemeentepredikant verbonden aan de ruim 1.200 leden tellende samenwerkingsgemeente CGK-NGK Deventer. Hij is sinds 2,5 jaar werkzaam in Deventer. Kramer was eerder vier jaar verbonden aan Spakenburg-Zuid en vijf jaar aan Bergentheim-De Hoeksteen. De Plantagekerk is vacant sinds het vertrek van ds. Jos Douma in 2025.

Lees artikel
Predikantsprofiel: Koos Jonker

Predikantsprofiel: Koos Jonker

Marinus de Jong
  • Kerkelijk leven
  • Predikantsprofiel

‘Het predikantschap is voor mij geen baan, het is een roeping.’ Zijn roeping loopt als een rode draad door het gesprek met ds. Koos Jonker. Hij is predikant in hart en nieren. Maar die roeping kwam niet vanzelf. Zijn Zuid-Afrikaanse accent verraadt meteen dat die weg op zijn minst één landsgrens overging. Meer dan eens ging dat als bij Mozes en Jeremia: tegen zijn eigen wil. Deze roeping geeft diepe vreugde, soms veel plezier, maar kost ook wat, zo blijkt.

Lees artikel
Als schaduwen over de wereld vallen

Als schaduwen over de wereld vallen

Louren Blijdorp
  • Verdieping

De tijden zijn somber en ernstig. Oorlogen zijn niet meer ver weg en de wankelende wereldorde geeft een sluimerende onzekerheid. Ook in het nog altijd ongekend welvarende en vredige westen van Europa knaagt het: trollenlegers, hackers, mysterieuze drones dringen ons continent binnen. Het leidt tot groeiend onbehagen, polarisatie, bedreiging van de rechtstaat. En dan klopt ook nog de klimaatcrisis onverbiddelijk aan. Die nog veel existentiëlere dreiging die de randvoorwaarden van ons bestaan zelf bedreigt wordt haast vergeten. Maar ook die slapende reus morrelt aan de bedrieglijke rust van Noordwest-Europa.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief