Column: Lak aan regels

Roel Venderbos | 9 januari 2021
  • Column

In de huidige, door corona geteisterde wereld is veel van wat normaal werd geacht weggevallen. Ook binnen het kerkelijke zijn vergaderingen gestopt of vervangen door zoom-bijeenkomsten. Zondags wordt heel wat geïnvesteerd aan creativiteit en energie om nog iets van een kerkdienst mogelijk te maken. Veel franje is er niet meer bij en bijzondere diensten zijn nagenoeg weggevallen. Toch mocht ik kortgeleden voorgaan in een dienst voor mensen met een beperking, zoals dat heet. Het gros zat thuis voor de buis, een paar deden ter plekke mee. Dat is altijd weer een feestje vanwege hun actieve deelname aan de dienst.

Een van de dingen die ik zo mooi vind, zijn de verzoeken voor voorbeden. Die konden nu niet in de kerk gevraagd worden, maar waren van tevoren geïnventariseerd. Steevast wordt er gevraagd om te bidden, omdat papa en mama, oom Piet of tante Nel overleden zijn. En Jan die bij hen woonde en altijd zo lief en gezellig was. En dat ze zo gemist worden.

Voor hen is het gemis een levende
werkelijkheid van elke dag

In het reguliere circuit doen we dat tegenwoordig netjes op de laatste zondag van het kerkelijk jaar. De overleden broeders en zusters van het afgelopen jaar worden met naam en soms toenaam nog eens genoemd, en dat is dan vaak de laatste keer. Onze broers en zussen met beperkingen hebben lak aan die regel en maken liefst elke zondag tot ‘eeuwigheidszondag’. Ze noemen gerust de namen van hen die al twintig jaar of nog langer niet meer in ons midden zijn. Voor hen is het gemis een levende werkelijkheid van elke dag. Dat is het vaak ook voor mensen met minder beperkingen, maar die lopen daar niet mee te koop. Of anderen vinden dat het een keer klaar moet zijn. Langzamerhand verdwijnen de namen uit beeld.

Die broers en zussen met mogelijkheden – zoals ze ook wel genoemd worden – laten mij meer zien van God. Hij vergeet de namen van onze geliefden niet. Voor Hem leven ze allen, zoals Jezus ergens zegt. Gelukkig!

Over de auteur
Roel Venderbos

Roel Venderbos is deeltijd predikant van de NGK Kampen en deeltijd geestelijk verzorger in een verpleeghuis.

Meest gelezen

Behulpzaam advies over omgang met groeiende diversiteit in NGK

Behulpzaam advies over omgang met groeiende diversiteit in NGK

Louren Blijdorp
  • Kerkelijk leven
  • Ruimte en richting

In de eerste aflevering van deze rubriek is aan vier intensief betrokken NGK-predikanten gevraagd hoe de synodebesluiten bij henzelf en in hun gemeente zijn gevallen. Daaruit bleekt dat er grote verschillen tussen gemeentes ontstaan. In de tweede aflevering is aan drie hoofdrolspelers ter synode toelichting gevraagd op keuzes en besluiten. In deze derde aflevering vragen we aan René de Reuver, voormalig scriba van de Protestantse Kerk in Nederland hoe hij ontwikkelingen in de NGK ziet en wat hij ons zou willen meegeven.

Lees artikel
Predikantsprofiel: Koos Jonker

Predikantsprofiel: Koos Jonker

Marinus de Jong
  • Kerkelijk leven
  • Predikantsprofiel

‘Het predikantschap is voor mij geen baan, het is een roeping.’ Zijn roeping loopt als een rode draad door het gesprek met ds. Koos Jonker. Hij is predikant in hart en nieren. Maar die roeping kwam niet vanzelf. Zijn Zuid-Afrikaanse accent verraadt meteen dat die weg op zijn minst één landsgrens overging. Meer dan eens ging dat als bij Mozes en Jeremia: tegen zijn eigen wil. Deze roeping geeft diepe vreugde, soms veel plezier, maar kost ook wat, zo blijkt.

Lees artikel
Kerknieuws mei 2026

Kerknieuws mei 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Kerknieuws van mei 2026 in Magazine Onderweg. Het beroep dat de gemeente van Langerak op ds. Gert Meijer uitgebracht heeft, heeft hij aangenomen. Ds. Meijer stond sinds 2017 in de NGK Zuidlaren-Kandelaarkerk. De NGK Zwolle-Plantagekerk, een gemeente met ruim 1.000 leden, heeft een beroep gedaan op ds. Reinier Kramer (46 jaar). Kramer is momenteel als enige actieve gemeentepredikant verbonden aan de ruim 1.200 leden tellende samenwerkingsgemeente CGK-NGK Deventer. Hij is sinds 2,5 jaar werkzaam in Deventer. Kramer was eerder vier jaar verbonden aan Spakenburg-Zuid en vijf jaar aan Bergentheim-De Hoeksteen. De Plantagekerk is vacant sinds het vertrek van ds. Jos Douma in 2025.

Lees artikel
Als schaduwen over de wereld vallen

Als schaduwen over de wereld vallen

Louren Blijdorp
  • Verdieping

De tijden zijn somber en ernstig. Oorlogen zijn niet meer ver weg en de wankelende wereldorde geeft een sluimerende onzekerheid. Ook in het nog altijd ongekend welvarende en vredige westen van Europa knaagt het: trollenlegers, hackers, mysterieuze drones dringen ons continent binnen. Het leidt tot groeiend onbehagen, polarisatie, bedreiging van de rechtstaat. En dan klopt ook nog de klimaatcrisis onverbiddelijk aan. Die nog veel existentiëlere dreiging die de randvoorwaarden van ons bestaan zelf bedreigt wordt haast vergeten. Maar ook die slapende reus morrelt aan de bedrieglijke rust van Noordwest-Europa.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief