Open Hof wil Sterrenburgers met elkaar verbinden

Praktijkcentrum | 8 januari 2022
  • Praktijklokaal

Sterrenburg is een wijk aan de zuidkant van Dordrecht, gebouwd in de jaren zestig en zeventig van de vorige eeuw. Het is ook de wijk waar de Open Hof staat, de Nederlands Gereformeerde Kerk die zichzelf aanduidt als ‘evangelisch gereformeerd’. Mensen van allerlei nationaliteiten en achtergronden hebben een plek gevonden in de wijk, de Open Hof wil voor hen van betekenis zijn. Dat bleek uit een theatervoorstelling in het kerkgebouw op 13 november: Bij ons in Dordrecht. De zaal was, ondanks de coronasituatie, goed gevuld. Ook wethouder Rik van der Linden was erbij: de gemeente Dordrecht steunt het initiatief en helpt ook financieel.

In de voorstelling vertelden diverse nieuwkomers in Dordrecht hun verhaal, zij zijn afkomstig uit Afghanistan, Syrië en Vietnam. Een Syrische band speelde. Volgens initiatiefnemer Ab Kleingeld ‘kon je daar eigenlijk niet stil bij blijven zitten’. Maar dat moest wel, vanwege de coronabeperkingen. Tijdens de theatervoorstelling was er ook aandacht voor nieuwkomers van vroeger en voor jonge mensen uit Dordt, op zoek naar verhalen.

Tien dagen later was er een stadswandeling voor nieuwkomers. Onder leiding van tien gidsen gingen ze in groepjes wandelen door historisch Dordt waarbij aandacht werd besteed aan de nieuwkomers van vroeger. Voorbeelden van hen zijn te vinden in de Waalse Kerk, waar nog steeds diensten in het Frans gehouden worden, bij de Franse paraplufabrikant J.P. Martinot en in de haven waar diverse zichtbare getuigen van de internationale handel staan.

De zojuist genoemde activiteiten zijn niet de enige van de Open Hof: iedere dinsdagmiddag zijn er ook buurtactiviteiten waarin de kerkelijke gemeente samenwerkt met de Buurtvereniging. Op deze manieren wil de gemeente echt een open hof zijn voor vreemdelingen naar het bijbelse gebod om vreemdelingen lief te hebben en voor mensen die op een of andere manier aan de rand van de samenleving zijn beland. Je vindt de voorstelling op YouTube door in de zoekbalk ‘bij ons in Dordrecht’ in te tikken.

Over de auteur
Praktijkcentrum

Het Praktijkcentrum (GKv) ondersteunt en begeleidt kerken bij het gemeente-zijn in een geseculariseerde cultuur. Zie www.praktijkcentrum.org.

Meest gelezen

Beweegredenen uitstroom onder NGK-gemeentepredikanten onderzocht

Beweegredenen uitstroom onder NGK-gemeentepredikanten onderzocht

Louren Blijdorp
  • Kerkelijk leven
  • Werkers in de kerk

In deze rubriek vragen we verschillende inhoudelijk betrokkenen naar de toekomst van betaalde krachten in de NGK, predikanten, kerkelijk werkers. Directe aanleiding hiervoor is het artikel van Bart Folkers over het predikantentekort. De verwachting is dat dit komend decennium zal toenemen. In dit verband onderzocht Folkers berichtgeving rondom het mentaal welbevinden en de soms daarmee gepaard gaande uitstroom van gemeentepredikanten in actieve dienst.

Lees artikel
Kerknieuws oktober 2026

Kerknieuws oktober 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Lees hier het kerknieuws van de Nederlandse Gereformeerde Kerken, oktober 2026. Beroepen. G.P. Hommes naar Bunschoten, Dalfsen, Kampen en Nijmegen. Ds. Peter Hommes (45) heeft beroepen ontvangen van de NGK Bunschoten-Oost-Petrakerk, de NGK Dalfsen-Het Kruispunt, de NGK Kampen-Eudokiakerk en NCGK Nijmegen-de Boskapel. Hommes is sinds 2017 verbonden aan NGK Leusden-de Koningshof, een gemeente met ca. 750 leden.

Lees artikel
Synode van start

Synode van start

Louren Blijdorp
  • Kerkelijk leven

Na een bidstond in de Lidwinakerk is deze maand de synode van Best geopend. Vanuit de 28 regio’s vormen 56 afgevaardigden de vergadering. Van november tot maart hoopt de synode in vijf sessies alles wat op haar agenda staat te behandelen. Onderweg zal de synode met belangstelling volgen. Twee synodewatchers zijn bereid om naar aanleiding van de vergaderingen maandelijks in deze rubriek hun indrukken en observaties te delen. Hieronder lichten ze toe wat hen drijft om betrokken te zijn bij deze landelijke kerkelijke vergadering.

Lees artikel
Zwijgen en doorgaan: waarom slachtoffers zwijgen

Zwijgen en doorgaan: waarom slachtoffers zwijgen

Marianne Bronsveld
  • Wisselrubriek

Het duurt lang voordat slachtoffers van misbruik of structureel geweld voor het eerst gaan spreken. Waarom zwijgen zij zo lang? Welke angsten leven er bij slachtoffers en wat kun jij doen om iemand te helpen sneller te spreken?

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief