Een wonder in de wieg

Han Hagg | 10 december 2022
  • Algemeen
  • Eyeopener

…brak de dag van haar bevalling aan, en ze bracht een zoon ter wereld, haar eerstgeborene. Lucas 2:6-7

Voor het eerst zwanger worden en samen met je kind negen maanden lang toegroeien naar de dag dat je onherroepelijk van elkaar gescheiden wordt én elkaar eindelijk in de ogen mag kijken. Twee kleine oogjes, zo nieuw dat de oogleden nog aan elkaar geplakt zitten en hooguit een lodderige, verbaasde eerste blik de wereld in werpen richting die twee grote ogen, met een minstens even verbaasde, maar o zo liefdevolle moederblik. Alle pijn en moeite van het ter wereld brengen en ter wereld komen bestaat op zo’n uniek moment even niet. En alles wat zich nog zal aandienen in de toekomst, wie denkt daaraan? 

‘Hij kwam bij ons, heel gewoon’ zingen we op het kerstfeest. Zo was het ook. Nergens een stralenkransje te bekennen. Ook geen kerstkransjes trouwens. Geen engel te zien in de kraamkamer. Geen stem uit de hemel of hemelse achtergrondmuziek. Gewoon de stilte van de nacht, zoals altijd. Zo op het oog was er niets bijzonders aan de hand. Het ging zoals het met ons allemaal is gegaan. Hij werd een van ons. Hij schopte tegen de buikwand van zijn moeder voor zijn geboorte, net als wij deden. Eenmaal ter wereld huilde Hij wanneer het hoog tijd was voor een volgende voeding of verschoning. Zo gewoon, dat dokter Lucas er verder geen woord aan wijdt. Hij laat ze op het unieke moment even met rust, die twee. Of nee: die drie, want zorgzame Jozef is er ook nog. Een moment om samen van te genieten en om samen God voor te danken. Hij spaarde twee mensenlevens. Naast de moeder, was Hij het die een nieuweling ter wereld bracht. Dat blijft bijzonder!

Ongewone aankondigingen

Zo gewoon als de zwangerschap en het geboorteproces verliep, zo ongewoon was de aankondiging van het kind dat zou komen. Het is een opvallend verschijnsel dat in de Bijbel opvallend belicht wordt bij diverse zwangerschappen die God tevoren aankondigt. Verscheidene verhalen lijken wel een voorafschaduwing van de komst van de Messias op aarde. In uitzichtloze situaties brengt God nieuw perspectief. Ik wil daarvoor graag met een drietal voorbeelden aandacht vragen. Je zult keer op keer zien dat mensen die God daarvoor uitkiest van de een op de andere dag een heel ander leven krijgen. Het karretje van hun bestaan, dat zo vastgelopen leek, zet God weer op de Weg des Levens. Dat is aan de ene kant mooi, grandioos zo’n verrassing. Maar het blijkt toch ook z’n schaduwzijde te hebben.

U moet u inloggen om dit artikel te bekijken. Login om toegang te krijgen.
Over de auteur
Han Hagg

Han Hagg is predikant van de GKv Zwolle-Zuid.

Meest gelezen

Kerknieuws mei 2026

Kerknieuws mei 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Kerknieuws van mei 2026 in Magazine Onderweg. Het beroep dat de gemeente van Langerak op ds. Gert Meijer uitgebracht heeft, heeft hij aangenomen. Ds. Meijer stond sinds 2017 in de NGK Zuidlaren-Kandelaarkerk. De NGK Zwolle-Plantagekerk, een gemeente met ruim 1.000 leden, heeft een beroep gedaan op ds. Reinier Kramer (46 jaar). Kramer is momenteel als enige actieve gemeentepredikant verbonden aan de ruim 1.200 leden tellende samenwerkingsgemeente CGK-NGK Deventer. Hij is sinds 2,5 jaar werkzaam in Deventer. Kramer was eerder vier jaar verbonden aan Spakenburg-Zuid en vijf jaar aan Bergentheim-De Hoeksteen. De Plantagekerk is vacant sinds het vertrek van ds. Jos Douma in 2025.

Lees artikel
Predikantsprofiel: Koos Jonker

Predikantsprofiel: Koos Jonker

Marinus de Jong
  • Kerkelijk leven
  • Predikantsprofiel

‘Het predikantschap is voor mij geen baan, het is een roeping.’ Zijn roeping loopt als een rode draad door het gesprek met ds. Koos Jonker. Hij is predikant in hart en nieren. Maar die roeping kwam niet vanzelf. Zijn Zuid-Afrikaanse accent verraadt meteen dat die weg op zijn minst één landsgrens overging. Meer dan eens ging dat als bij Mozes en Jeremia: tegen zijn eigen wil. Deze roeping geeft diepe vreugde, soms veel plezier, maar kost ook wat, zo blijkt.

Lees artikel
Als schaduwen over de wereld vallen

Als schaduwen over de wereld vallen

Louren Blijdorp
  • Verdieping

De tijden zijn somber en ernstig. Oorlogen zijn niet meer ver weg en de wankelende wereldorde geeft een sluimerende onzekerheid. Ook in het nog altijd ongekend welvarende en vredige westen van Europa knaagt het: trollenlegers, hackers, mysterieuze drones dringen ons continent binnen. Het leidt tot groeiend onbehagen, polarisatie, bedreiging van de rechtstaat. En dan klopt ook nog de klimaatcrisis onverbiddelijk aan. Die nog veel existentiëlere dreiging die de randvoorwaarden van ons bestaan zelf bedreigt wordt haast vergeten. Maar ook die slapende reus morrelt aan de bedrieglijke rust van Noordwest-Europa.

Lees artikel
Preek: Rijk in God

Preek: Rijk in God

Peter Roosendaal
  • Leespreek

In de rubriek leespreek publiceren wij een preek geschikt voor persoonlijke meditatie, ter bespreking op een Bijbelstudiekring of voor gebruik in de eredienst. In het laatste geval dien je altijd eerst contact met de auteur op te nemen om toestemming te verkrijgen. Deze preek is overigens ook te bekijken en te beluisteren via deze link. De hier weergegeven preek is een door de redactie ingekorte transcriptie van de opname.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief