Zin(loos)heid

Erik Smouter | 7 april 2023
  • Column

Elke dag als ik naar school ga, zie ik er tegenop. Veel van mijn klasgenoten ook. Zij zijn nauwelijks of niet-gelovig. Waarvoor doen we het eigenlijk allemaal? Hoewel er intussen grote problemen zijn, zijn dat problemen die ver van ons af staan. Het klimaatprobleem is er niet bepaald een waarop je in je eentje veel invloed hebt. Het enige wat we nu doen, is elke dag naar school gaan en later gaan werken, maar wat bereik je daarmee? Waarom is dit zoveel jaren aan school waard en waarom zou ik hierin moeite willen steken? We moeten nu onze moeite steken in dingen die irrelevant voelen.

Ik denk dat ik de oorzaak van de demotivatie en het gevoel van irrelevantie weet. Tegenwoordig hebben we veel controle en stabiliteit. Bij een mislukte oogst halen we gewoon eten uit een ander land en als het gas op is, zetten we een kerncentrale neer. Dus alles wat we zouden willen, is sowieso mogelijk. Ik ervaar geen grote problemen waarover ik geen controle heb. Doordat we over het algemeen veel controle hebben over ons eigen leven, hebben we minder doelen in ons leven. We weten toch wel dat het met ons goedkomt.

Als we meer gemotiveerde mensen willen hebben, moeten we een groot probleem hebben. Bijvoorbeeld een hongersnood die dichtbij is. Een probleem waarvoor je zelf moet vechten en waarop je ook invloed hebt; iets waaraan je echt wat kunt doen. Ja, er zijn grote wereldwijde problemen zoals klimaatverandering, oorlog of andere wereldwijde problemen. Maar als je gaat actievoeren of wat dan ook, verandert daaraan nauwelijks tot niets. Je hebt weinig tot geen invloed op die grote wereldwijde problemen wat je ook doet, terwijl je langzaam de wereld en de wil om te leven ten onder ziet gaan.

Kortom, we hebben concrete missies nodig in ons leven om ons leven zinnig te maken en waarin jij wel echt veel kunt veranderen. Dus mijn vragen aan u als lezer: welk doel kan ik in mijn leven stellen? Met welk doel beteken ik direct iets voor de wereld waarop ik in mijn eentje veel impact heb?

Meest gelezen

Predikantsprofiel: Bob Wielenga

Predikantsprofiel: Bob Wielenga

Jan Mudde
  • Kerkelijk leven
  • Predikantsprofiel

De afstand tussen Bob Wielenga en mij bedraagt ongeveer 9.300 km als we met elkaar beeldbellen via de smartphone van zijn vrouw Geertje. Vanaf 1980 woont en werkt Bob namelijk in Zuid-Afrika als zendeling, predikant en theoloog – Bob is tweemaal gepromoveerd aan de Universiteit van Zuid-Afrika te Pretoria. Sinds 2002 is hij met emeritaat, maar tot voor kort schreef en publiceerde hij volop. Momenteel is hij nog als docent verbonden aan het KwaZulu-Natal Missionary and Bible College. We hebben een gesprek waarin het woord ‘afstand’ de rode draad is.

Lees artikel
Gods blik op migratie

Gods blik op migratie

Koert van Bekkum
  • Column

En weer was er gedoe in Ter Apel. Houdt het dan nooit op? Nee, zolang de volken woeden – elders door oorlog en uitzichtloosheid, of hier met verzet tegen asiel als electoraal verdienmodel – zijn we er niet vanaf. Gelukkig beschikken Bijbellezers in Genesis 10 over een breder perspectief op geopolitieke verschuivingen en migratie. Deze ‘volkerentafel’ vertelt over de afstammelingen van Noachs zonen, Sem, Cham en Jafet. Nu is Genesis 10 vaak gebruikt voor een nogal statisch beeld van landen en volken. God lijkt ieder volk immers een vaste plek te geven. En inderdaad biedt het geslachtsregister een soort wereldkaart. Maar de tekst doet meer, er zit beweging in.

Lees artikel
Begin van Genesis – geschiedenis?

Begin van Genesis – geschiedenis?

Mark Janssens
  • Opinie

Ik geloof dat het begin van de Bijbel fundamenteel is. Niet voor niets opent de Bijbel met deze hoofdstukken. Is het begin van de Bijbel geschiedenis in onze westerse zin verstaan? Dat is de vraag in het artikel van collega Ulbe van der Meer (‘De slang heeft niet gesproken’, Onderweg, mei 2026) en de reacties daarop in het nummer van juli 2026. Waarbij geschiedenis vooral betrekking heeft op feiten en concrete gebeurtenissen. Dan kun je aan de ene kant of aan de andere kant uitkomen, al dan niet met voorzichtigheid en nuances. 

Lees artikel
De mythe van de schuldige omstander?

De mythe van de schuldige omstander?

Louren Blijdorp
  • Boekbespreking

De Breepleinkerk in Rotterdam siert de cover van het indrukwekkende boek van Geert Hovingh. In die kerk verborgen de latere Kamper ethicus dr. Gerrit Brillenburg Wurth en zijn vrouw Gerda van Leeuwen samen met kostersechtpaar Jacobus en Annigje de Mars-Ouwens, 34 maanden lang zeven joodse onderduikers. Een van hen werd geboren tijdens de onderduik, in de kosterswoning. Het is een van de bijna onuitputtelijke hoeveelheid verhalen die Hovingh op tafel heeft gelegd.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief