Klaagvrouwen

Jacomine Oosterhoff | 11 augustus 2023
  • Column

Een appje. ‘De moeder van Mara krijgt morgen euthanasie. Ik ben nu in haar appartement om haar spullen in te pakken.’ De moeder van mijn dochters hartsvriendin was al langer ziek. Maar de laatste weken gaat het hard achteruit. Alleen ’s avonds is de pijn iets minder. Dan kan ze nog wat praten met haar kinderen. Mara moet bovendien haar Amsterdamse appartement uit, omdat haar contract afloopt. Een moeder die stervende is. Een vertrouwde woonplek die je moet achterlaten. Dat is te veel om te dragen voor een meisje van 24 jaar.

Haar vriendinnen hebben al die tijd om Mara heen gestaan. Als drie volleerde klaagvrouwen. Ze voelden haarfijn aan wat nodig was. Elke week reisde mijn dochter van Wageningen naar Amsterdam. Om een spelletje te doen. Even wat te drinken samen. De vaat doen. Een strijk afmaken. En luisteren.

Nu zijn ze met z’n drieën bezig in Mara’s appartement. Alleen de dingen die hun vriendin acuut nodig heeft, mogen naar het huis waar haar ouders wonen. Haar vader heeft even geen ruimte voor dozen, de chaos is al groot genoeg. Ik zie het voor me. Verhuisdoos in de kamer. Veel te klein autootje voor de deur. Drie meiden die overleggen. Dit shirtje mee? Deze broek draagt ze graag. Zullen we deze spelletjes inpakken? Handdoeken en beddengoed niet vergeten. Erg hè, van haar moeder. Drie klagende vriendinnen. Nog geen kwart eeuw oud. Maar ze kennen hun vriendin en weten wat ze nodig heeft in de meest verdrietige periode van haar leven.

‘Als ik iets voor je kan doen, moet je het maar zeggen hoor!’ Hoe gemakkelijk rolt dit uit onze mond in tijden van verdriet. Vaak kun je niet eens bedenken wat gedaan moet worden. Dat kost alleen maar energie. En je antwoordt dapper: ‘Ik red me wel.’ Maar stiekem denk je: ‘Zeg tegen me dat het erg is. Drink een kop koffie met me. Doe m’n vaat. Leen mij je schouder.’ Mijn dochter en haar vriendinnen hebben het antwoord niet eens afgewacht. Ze stapten in de trein en deden wat gedaan moest worden. Klagen, dat is ook aanpakken en samen dragen.

 

 

Over de auteur
Jacomine Oosterhoff

Jacomine Oosterhoff is werkzaam bij De Herberg.

Meest gelezen

Beweegredenen uitstroom onder NGK-gemeentepredikanten onderzocht

Beweegredenen uitstroom onder NGK-gemeentepredikanten onderzocht

Louren Blijdorp
  • Kerkelijk leven
  • Werkers in de kerk

In deze rubriek vragen we verschillende inhoudelijk betrokkenen naar de toekomst van betaalde krachten in de NGK, predikanten, kerkelijk werkers. Directe aanleiding hiervoor is het artikel van Bart Folkers over het predikantentekort. De verwachting is dat dit komend decennium zal toenemen. In dit verband onderzocht Folkers berichtgeving rondom het mentaal welbevinden en de soms daarmee gepaard gaande uitstroom van gemeentepredikanten in actieve dienst.

Lees artikel
Kerknieuws oktober 2026

Kerknieuws oktober 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Lees hier het kerknieuws van de Nederlandse Gereformeerde Kerken, oktober 2026. Beroepen. G.P. Hommes naar Bunschoten, Dalfsen, Kampen en Nijmegen. Ds. Peter Hommes (45) heeft beroepen ontvangen van de NGK Bunschoten-Oost-Petrakerk, de NGK Dalfsen-Het Kruispunt, de NGK Kampen-Eudokiakerk en NCGK Nijmegen-de Boskapel. Hommes is sinds 2017 verbonden aan NGK Leusden-de Koningshof, een gemeente met ca. 750 leden.

Lees artikel
Synode van start

Synode van start

Louren Blijdorp
  • Kerkelijk leven

Na een bidstond in de Lidwinakerk is deze maand de synode van Best geopend. Vanuit de 28 regio’s vormen 56 afgevaardigden de vergadering. Van november tot maart hoopt de synode in vijf sessies alles wat op haar agenda staat te behandelen. Onderweg zal de synode met belangstelling volgen. Twee synodewatchers zijn bereid om naar aanleiding van de vergaderingen maandelijks in deze rubriek hun indrukken en observaties te delen. Hieronder lichten ze toe wat hen drijft om betrokken te zijn bij deze landelijke kerkelijke vergadering.

Lees artikel
Zwijgen en doorgaan: waarom slachtoffers zwijgen

Zwijgen en doorgaan: waarom slachtoffers zwijgen

Marianne Bronsveld
  • Wisselrubriek

Het duurt lang voordat slachtoffers van misbruik of structureel geweld voor het eerst gaan spreken. Waarom zwijgen zij zo lang? Welke angsten leven er bij slachtoffers en wat kun jij doen om iemand te helpen sneller te spreken?

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief