Kansen

Eline de Boo | 13 juni 2025
  • Column

‘Elke bestemming die je aandoet, vormt je.’ Soms blijft zo’n zinnetje zomaar hangen. Het is de slogan van een hotelketen. Ik lees hem tijdens een wandeling en aangenaam verrast door deze stelling die vraagt om doordacht te worden, vergeet ik de stappenteller die me aanmoedigt om nog een half uurtje door te lopen.

De leus snijdt hout, het is zelfs een bijbelse waarheid: Paulus waarschuwt de lezers van zijn brieven meerdere keren om je niet aan te passen aan de wereld. Wel in de wereld, maar niet van de wereld, zeggen we dan. Dat is lastig, want we moeten als christelijke minderheid op allerlei plekken begeven waar God niet geëerd of gerespecteerd wordt. Hoe voorkom je dat dat je beïnvloedt? Misschien heb je onderscheidingsvermogen en sterkt het je in je overtuiging dat je anders wilt zijn. Maar hoe vaak laten we het niet stiekem gebeuren dat wat de cultuur dicteert ook jou langzaam maar zeker vormt? Of misvormt? Maar ik geloof niet dat dat ons noodlot is. Er zit iets actiefs in deze slogan over ergens naartoe gaan en dat je laten beïnvloeden. Op veel momenten heb je namelijk de keuze wat je bestemming is. Blijf ik in bed of ga ik naar de kerk? Hop ik op sociale media van het een naar het ander of investeer ik die tijd om iemand op te zoeken die gezelschap kan gebruiken? Niet alleen kun je in veel gevallen kiezen waaraan en aan wie je je blootstelt, soms kun jij zelf degene zijn die anderen vormt. Influencers noemt onze cultuur ze, maar als jij gaat naar de bestemmingen waar je een verschil kunt maken, zijn er kansen voor het Evangelie.

Laten we de slogan van het hotel missionair omdenken: ‘Je vormt elke bestemming die je aandoet’. Dat vraagt soms moed. Om echt te gaan, achter Jezus aan, naar de bestemmingen waar Hij nodig is. Dat vormt jou en de mensen die je op die bestemmingen ontmoet.

Over de auteur
Eline de Boo

Eline de Boo is schrijfster met een missionaire roeping.

Meest gelezen

Behulpzaam advies over omgang met groeiende diversiteit in NGK

Behulpzaam advies over omgang met groeiende diversiteit in NGK

Louren Blijdorp
  • Kerkelijk leven
  • Ruimte en richting

In de eerste aflevering van deze rubriek is aan vier intensief betrokken NGK-predikanten gevraagd hoe de synodebesluiten bij henzelf en in hun gemeente zijn gevallen. Daaruit bleekt dat er grote verschillen tussen gemeentes ontstaan. In de tweede aflevering is aan drie hoofdrolspelers ter synode toelichting gevraagd op keuzes en besluiten. In deze derde aflevering vragen we aan René de Reuver, voormalig scriba van de Protestantse Kerk in Nederland hoe hij ontwikkelingen in de NGK ziet en wat hij ons zou willen meegeven.

Lees artikel
Kerknieuws mei 2026

Kerknieuws mei 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Kerknieuws van mei 2026 in Magazine Onderweg. Het beroep dat de gemeente van Langerak op ds. Gert Meijer uitgebracht heeft, heeft hij aangenomen. Ds. Meijer stond sinds 2017 in de NGK Zuidlaren-Kandelaarkerk. De NGK Zwolle-Plantagekerk, een gemeente met ruim 1.000 leden, heeft een beroep gedaan op ds. Reinier Kramer (46 jaar). Kramer is momenteel als enige actieve gemeentepredikant verbonden aan de ruim 1.200 leden tellende samenwerkingsgemeente CGK-NGK Deventer. Hij is sinds 2,5 jaar werkzaam in Deventer. Kramer was eerder vier jaar verbonden aan Spakenburg-Zuid en vijf jaar aan Bergentheim-De Hoeksteen. De Plantagekerk is vacant sinds het vertrek van ds. Jos Douma in 2025.

Lees artikel
Predikantsprofiel: Koos Jonker

Predikantsprofiel: Koos Jonker

Marinus de Jong
  • Kerkelijk leven
  • Predikantsprofiel

‘Het predikantschap is voor mij geen baan, het is een roeping.’ Zijn roeping loopt als een rode draad door het gesprek met ds. Koos Jonker. Hij is predikant in hart en nieren. Maar die roeping kwam niet vanzelf. Zijn Zuid-Afrikaanse accent verraadt meteen dat die weg op zijn minst één landsgrens overging. Meer dan eens ging dat als bij Mozes en Jeremia: tegen zijn eigen wil. Deze roeping geeft diepe vreugde, soms veel plezier, maar kost ook wat, zo blijkt.

Lees artikel
Als schaduwen over de wereld vallen

Als schaduwen over de wereld vallen

Louren Blijdorp
  • Verdieping

De tijden zijn somber en ernstig. Oorlogen zijn niet meer ver weg en de wankelende wereldorde geeft een sluimerende onzekerheid. Ook in het nog altijd ongekend welvarende en vredige westen van Europa knaagt het: trollenlegers, hackers, mysterieuze drones dringen ons continent binnen. Het leidt tot groeiend onbehagen, polarisatie, bedreiging van de rechtstaat. En dan klopt ook nog de klimaatcrisis onverbiddelijk aan. Die nog veel existentiëlere dreiging die de randvoorwaarden van ons bestaan zelf bedreigt wordt haast vergeten. Maar ook die slapende reus morrelt aan de bedrieglijke rust van Noordwest-Europa.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief