God komt zelf de berg af

Janneke Burger-Niemeijer | 14 november 2025
  • Algemeen
  • Eyeopener

Donder, bliksem, een geluid van de ramshoorn alsof God zelf erop blaast. De top van de berg Sinaï lijkt in brand te staan en de grond onder je voeten beeft. En jijzelf: je beeft van angst en tegelijk sta je stijf van spanning. Een onvoorstelbaar beeld voor ons. Welke God is dit?

Mozes leidde het volk het kamp uit, God tegemoet. Aan de voet van de berg bleven ze staan. De Sinai was volledig in rook gehuld, want de HEER was daarop neergedaald in vuur. De rook steeg op als de rook uit een smeltoven, en de berg trilde hevig. Het geschal van de ramshoorn werd luider en luider. Mozes sprak, en God antwoordde met geweldig stemgeluid.

Exodus 19:17-10

Een God om bang voor te zijn?

Voor ons is het niet voor te stellen. Zoals het volk Israël daar staat bij de berg van God. Trillend van angst en stijf van spanning. Vanwege alles wat ze horen, voelen, zien: het vuur op de top van de berg, de bevende aarde, het geluid van de ramshoorn – zo hard dat het lijkt alsof God zelf erop blaast. In hun hoofd de woorden die tegen hen zijn gezegd: dat ze zullen sterven, als ze te dichtbij zullen komen. Onvoorstelbaar voor ons. Wij willen toch helemaal niet een God voor wie we bang moeten zijn? Heeft het ons niet jaren gekost om onze angst voor God kwijt te raken? Hebben we niet met succes God van de berg af gehaald, waar Hij is omringd door donder en bliksem? Wat moeten we met dit verhaal, met deze God? Lezen. Erover nadenken. Met elkaar over deze bijbelteksten praten. Het aan God voorleggen in gebed. In elk geval niet zomaar overslaan als je de Bijbel leest. Hoe begrijpelijk het ook kan zijn dat een verhaal verbijstering en afstand oproept: blijf lezen. Blijf stilstaan bij wat je raakt, ook als je Gods Woord leest. Je leest de Bijbel niet om bevestigd te worden in wat je toch al vond. Je leest de Bijbel om door God aangesproken te worden, om zijn werkelijkheid binnen te laten komen in onze werkelijkheid.

God komt zelf van de berg af

U moet u inloggen om dit artikel te bekijken. Login om toegang te krijgen.
Over de auteur
Janneke Burger-Niemeijer

Ds. Janneke Burger-Niemeijer is als predikant verbonden aan NGK Enschede-Lasonderkerk.

Meest gelezen

Gods blik op migratie

Gods blik op migratie

Koert van Bekkum
  • Column

En weer was er gedoe in Ter Apel. Houdt het dan nooit op? Nee, zolang de volken woeden – elders door oorlog en uitzichtloosheid, of hier met verzet tegen asiel als electoraal verdienmodel – zijn we er niet vanaf. Gelukkig beschikken Bijbellezers in Genesis 10 over een breder perspectief op geopolitieke verschuivingen en migratie. Deze ‘volkerentafel’ vertelt over de afstammelingen van Noachs zonen, Sem, Cham en Jafet. Nu is Genesis 10 vaak gebruikt voor een nogal statisch beeld van landen en volken. God lijkt ieder volk immers een vaste plek te geven. En inderdaad biedt het geslachtsregister een soort wereldkaart. Maar de tekst doet meer, er zit beweging in.

Lees artikel
Begin van Genesis – geschiedenis?

Begin van Genesis – geschiedenis?

Mark Janssens
  • Opinie

Ik geloof dat het begin van de Bijbel fundamenteel is. Niet voor niets opent de Bijbel met deze hoofdstukken. Is het begin van de Bijbel geschiedenis in onze westerse zin verstaan? Dat is de vraag in het artikel van collega Ulbe van der Meer (‘De slang heeft niet gesproken’, Onderweg, mei 2026) en de reacties daarop in het nummer van juli 2026. Waarbij geschiedenis vooral betrekking heeft op feiten en concrete gebeurtenissen. Dan kun je aan de ene kant of aan de andere kant uitkomen, al dan niet met voorzichtigheid en nuances. 

Lees artikel
Predikantsprofiel: Bob Wielenga

Predikantsprofiel: Bob Wielenga

Jan Mudde
  • Kerkelijk leven
  • Predikantsprofiel

De afstand tussen Bob Wielenga en mij bedraagt ongeveer 9.300 km als we met elkaar beeldbellen via de smartphone van zijn vrouw Geertje. Vanaf 1980 woont en werkt Bob namelijk in Zuid-Afrika als zendeling, predikant en theoloog – Bob is tweemaal gepromoveerd aan de Universiteit van Zuid-Afrika te Pretoria. Sinds 2002 is hij met emeritaat, maar tot voor kort schreef en publiceerde hij volop. Momenteel is hij nog als docent verbonden aan het KwaZulu-Natal Missionary and Bible College. We hebben een gesprek waarin het woord ‘afstand’ de rode draad is.

Lees artikel
De mythe van de schuldige omstander?

De mythe van de schuldige omstander?

Louren Blijdorp
  • Boekbespreking

De Breepleinkerk in Rotterdam siert de cover van het indrukwekkende boek van Geert Hovingh. In die kerk verborgen de latere Kamper ethicus dr. Gerrit Brillenburg Wurth en zijn vrouw Gerda van Leeuwen samen met kostersechtpaar Jacobus en Annigje de Mars-Ouwens, 34 maanden lang zeven joodse onderduikers. Een van hen werd geboren tijdens de onderduik, in de kosterswoning. Het is een van de bijna onuitputtelijke hoeveelheid verhalen die Hovingh op tafel heeft gelegd.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief