Column: Voorbij het digitale

Redactie | 28 januari 2026
  • Column

We leven in een digitale wereld, en er is nog maar weinig wat niet digitaal geregeld kan worden. De oproep om je stem uit te brengen bij verkiezingen komt, met je stempas, nog met de papieren post, maar dat is dan ook bijna het enige wat je zo bereikt. Via het web bestel je je boodschappen, krijg je uitnodigingen voor bijeenkomsten, krijg je een oproep voor het ziekenhuis, noem maar op. heel af en toe kom je nog iemand tegen die geen e-mailadres heeft, en je vraagt je af hoe die persoon dat redt en je stelt meewarig vast dat het voor de omgeving maar lastig is, even een mailtje sturen is er niet bij. het sturen van berichten is veel sneller en gemakkelijker geworden, even een mailtje of een appje is zo gebeurd. het is ook veel milieubewuster, je hebt geen papier meer nodig, het is snel, je stoort niemand in zijn of haar bezigheden.

We moeten weten wat er in kerk en wereld speelt en hoe daarin te handelen.

En toch… Lang leve het individuele mobieltje, maar ik ga de spontane gesprekjes met iemands huisgenoten missen wanneer ik hem of haar op de vaste telefoon wil bellen en dan een huisgenoot aan de lijn krijg. het gemeenteblad van de kerk, ja, dat wordt vanwege de duurzaamheid digitaal verspreid. heel begrijpelijk, en in eerste instantie ben ik het daar ook mee eens. Maar ik merk bij mijzelf dat het digitaal lezen van het kerknieuws zich gaat beperken tot dat wat ik op dat moment wil weten, en wil ik wel altijd weten wat er speelt? had dat blad van papier dat soms hinderlijk in de kamer rondzwierf misschien iets wat dat digitale blad niet heeft? ik moest het opruimen, onwillekeurig keek ik erin en las tot mijn verrassing ineens een boeiend artikeltje.

Daarom is het een dappere onderneming van jonge theologen om, tegen de draad van de digitalisering in, het gereformeerde blad Onderweg een nieuwe kans te geven om mensen betrokken te houden bij wat er op kerkelijk gebied speelt. Ze zijn zeker niet van gisteren, en ze willen niet terug naar een ‘goeie ouwe tijd’. Ze zijn uit op levende betrokkenheid.

Dat mogen we van kerkleden ook verwachten. De levende kerk van Christus is niet een appgroep met alleen maar digitale mededelingen, maar een ‘lichaam’. We moeten weten wat er in kerk en wereld speelt en hoe daarin te handelen. We mogen ons gelukkig prijzen dat we het geloof in Christus in een bedding ontvangen hebben waarin het zoeken naar de wil van God belangrijker is dan de waan van de dag. We merken ook dat alles wat we horen via journaal of krant, vraagt om bezinning, duiding en sturing vanuit de Bijbel. Wat dat betreft voorzien de jonge theologen met dit blad in een behoefte. Ze gaan sturing niet uit de weg, integendeel, en ze willen op dat punt ‘scherp aan de wind zeilen’. Er staat veel wind tegenwoordig, ik wens hun van harte een brede en scherpe blik toe, en een vaste hand bij het sturen.

Rieke den Hertog-van ’t Spijker is theoloog en voorzitter van de Christelijke Gereformeerde Vrouwenbond CGK-Vrouw.

Meest gelezen

Docentenprofiel: Cornelis Hamstra

Docentenprofiel: Cornelis Hamstra

Lyanne De Haan-Wilts
  • Docentenprofiel
  • Kerkelijk leven

Cornelis Hamstra werd al eerder geïnterviewd door Onderweg. In het julinummer sprak Louren Blijdorp al met Cornelis Hamstra over de plek van de hbo-theoloog in de NGK. Nu spreek ik Cornelis over zijn werk als docent aan de Christelijke Hogeschool Ede (CHE), waar hij hbo-theologen opleidt. Ik vraag me af hoe zijn werk als docent zich verhoudt tot zijn vorige aanstelling: gemeentepredikant in de NGK Arnhem-Koepelkerk.

Lees artikel
Rentmeesterschap is zo gek nog niet

Rentmeesterschap is zo gek nog niet

Jan van der Stoep
  • Column

Toen ik biologie studeerde in Wageningen had ik veel houvast aan het werk van Bob Goudzwaard. Het was begin jaren ’90 en ik maakte me zorgen om de toekomst van de aarde. De kernramp van Tsjernobyl had diepe indruk op me gemaakt. Ook zag ik overal om me heen de biodiversiteit achteruitgaan. 

Lees artikel
Leren snoeien bij Hoop voor NOP

Leren snoeien bij Hoop voor NOP

Pieter Messelink
  • Alphen tot Ommen
  • Kerkelijk leven

‘Ik wilde de hele wereld redden.’ Marieke zegt het met een glimlach. Dat verlangen is niet verdwenen, maar haar manier van kijken wel. ‘Ik dacht dat God vooral blij met mij zou zijn als ik zoveel mogelijk deed voor Hem en voor andere mensen. Nu ontdek ik dat Hij mij soms juist vraagt om dingen los te laten.’ Het is een zin die samenvat wat er gebeurt bij leden van verschillende kerken in de Noordoostpolder. Dit keer niet het verhaal van één kerk uit een regio, maar het verhaal van mensen uit verschillende kerken ín een regio: Bieneke uit de NGK Marknesse-De Bron, Marieke uit Bant van de NGK Emmeloord-Pro Rege en Petra die in Espel woont en kerkt in een evangeliegemeente op Urk. Ze komen inmiddels bijna een half jaar samen in een leer- en doetraject van Kerkpunt over discipelschap. Het organiserende team verzon er de naam ‘Hoop voor NOP’ voor. Het traject is geen theoretische cursus maar een gezamenlijke zoektocht naar de vraag hoe je Jezus volgt in het gewone leven. Deelnemers komen in twee jaar tijd vier keer bij elkaar en intussen is er contact in kleine groepen.

Lees artikel
De Bergrede (on)navolgbaar?!

De Bergrede (on)navolgbaar?!

Egbert Brink
  • Verdieping

Is de Bergrede navolgbaar? Die vraag dient zich haast vanzelf aan wanneer we Jezus horen spreken. Zijn woorden zijn zo hoog gegrepen, zo radicaal, dat ze ons het gevoel geven dat we een andere wereld binnenstappen. Eerder dan dat we aangesproken worden in onze eigen werkelijkheid. Heb je vijanden lief. Keer de andere wang toe. Wees volmaakt. Het lijkt alsof Jezus een klimaat beschrijft dat wij niet kennen. Een sfeer die eerder bij het paradijs hoort dan bij het leven zoals wij dat dagelijks ervaren. En wie eerlijk luistert, voelt meteen de spanning: dit is toch onmogelijk om na te leven, laat staan vol te houden? Onnavolgbaar!?

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief