Filippus

Eline de Boo | 14 november 2015
  • Column

Mijn buurman merkt de rol pepermuntjes niet eens op, zo druk in de weer is hij met zijn slimme telefoon. Zit hij te appen? Stuurt hij een pakkende quote uit de preek die nog maar drie minuten bezig is via Twitter de wereld in? Ik trek mijn pepermuntaanbod verstoord in en besluit overrechtvaardig om wél naar het goed voorbereide verhaal van de predikant te luisteren.

Mijn blik wordt echter telkens naar het oplichtende schermpje getrokken. De lettertjes zijn te klein. Na een kwartier ben ik de draad van de theologische verhandeling kwijt. Te veel afgeleid vul ik allerlei ontbrekende informatie over de man in de dikke wollen trui zelf in. Hij zong maar moeizaam mee uit het liedboek dat ik hem gaf. ‘Dank’, zei hij kortaf. Zijn trui riekt een beetje. Springerig haar wordt hoog op zijn hoofd met een elastiekje in een knotje bij elkaar gehouden.

Opeens verdwijnt de glimlach van mijn zelfvoldane wangen en ze kleuren schaamrood

Ik ga de weekbrief met het gemeentenieuws maar lezen. In het verslag van de kerkenraad lees ik dat er bijbels in andere talen aangeschaft worden voor het toenemende aantal buitenlanders dat de weg naar onze stadsgemeente vindt. Gemeenteleden zullen gevraagd worden om stand-by te staan als vertalers. Ik ga me aanmelden. Ik glim bij de gedachte dat ik zal kunnen helpen. ‘Begrijpt u wat u leest?’, zal ik ze vragen, alsof ik Filippus zelf ben.

Opeens verdwijnt de glimlach van mijn zelfvoldane wangen en ze kleuren schaamrood. Nog één keer tuur ik uit alle macht naar het scherm van de telefoon van mijn buurman. Het is de tekst van de Schriftlezing in het Duits. Hij verstaat geen woord van de preek en gebruikt deze tijd om in zijn hart over de tekst te mediteren. Na de dienst bedankt hij me voor de warme gastvrijheid zoals hij die voelt in onze gemeente. ‘Nichts zu danken’, mompel ik naar waarheid.

Over de auteur
Eline de Boo

Eline de Boo is schrijfster met een missionaire roeping.

Meest gelezen

Behulpzaam advies over omgang met groeiende diversiteit in NGK

Behulpzaam advies over omgang met groeiende diversiteit in NGK

Louren Blijdorp
  • Kerkelijk leven
  • Ruimte en richting

In de eerste aflevering van deze rubriek is aan vier intensief betrokken NGK-predikanten gevraagd hoe de synodebesluiten bij henzelf en in hun gemeente zijn gevallen. Daaruit bleekt dat er grote verschillen tussen gemeentes ontstaan. In de tweede aflevering is aan drie hoofdrolspelers ter synode toelichting gevraagd op keuzes en besluiten. In deze derde aflevering vragen we aan René de Reuver, voormalig scriba van de Protestantse Kerk in Nederland hoe hij ontwikkelingen in de NGK ziet en wat hij ons zou willen meegeven.

Lees artikel
Predikantsprofiel: Koos Jonker

Predikantsprofiel: Koos Jonker

Marinus de Jong
  • Kerkelijk leven
  • Predikantsprofiel

‘Het predikantschap is voor mij geen baan, het is een roeping.’ Zijn roeping loopt als een rode draad door het gesprek met ds. Koos Jonker. Hij is predikant in hart en nieren. Maar die roeping kwam niet vanzelf. Zijn Zuid-Afrikaanse accent verraadt meteen dat die weg op zijn minst één landsgrens overging. Meer dan eens ging dat als bij Mozes en Jeremia: tegen zijn eigen wil. Deze roeping geeft diepe vreugde, soms veel plezier, maar kost ook wat, zo blijkt.

Lees artikel
Kerknieuws mei 2026

Kerknieuws mei 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Kerknieuws van mei 2026 in Magazine Onderweg. Het beroep dat de gemeente van Langerak op ds. Gert Meijer uitgebracht heeft, heeft hij aangenomen. Ds. Meijer stond sinds 2017 in de NGK Zuidlaren-Kandelaarkerk. De NGK Zwolle-Plantagekerk, een gemeente met ruim 1.000 leden, heeft een beroep gedaan op ds. Reinier Kramer (46 jaar). Kramer is momenteel als enige actieve gemeentepredikant verbonden aan de ruim 1.200 leden tellende samenwerkingsgemeente CGK-NGK Deventer. Hij is sinds 2,5 jaar werkzaam in Deventer. Kramer was eerder vier jaar verbonden aan Spakenburg-Zuid en vijf jaar aan Bergentheim-De Hoeksteen. De Plantagekerk is vacant sinds het vertrek van ds. Jos Douma in 2025.

Lees artikel
Als schaduwen over de wereld vallen

Als schaduwen over de wereld vallen

Louren Blijdorp
  • Verdieping

De tijden zijn somber en ernstig. Oorlogen zijn niet meer ver weg en de wankelende wereldorde geeft een sluimerende onzekerheid. Ook in het nog altijd ongekend welvarende en vredige westen van Europa knaagt het: trollenlegers, hackers, mysterieuze drones dringen ons continent binnen. Het leidt tot groeiend onbehagen, polarisatie, bedreiging van de rechtstaat. En dan klopt ook nog de klimaatcrisis onverbiddelijk aan. Die nog veel existentiëlere dreiging die de randvoorwaarden van ons bestaan zelf bedreigt wordt haast vergeten. Maar ook die slapende reus morrelt aan de bedrieglijke rust van Noordwest-Europa.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief