Redactioneel: Klein bier

Leendert de Jong | 16 april 2016
  • Column

Stel je voor, je hebt de gelegenheid om een vliegvakantie te boeken. Vanzelfsprekend let je goed op de prijs van de vlucht – dat vooral – en verder op de luchtvaartmaatschappij en de bereikbaarheid van de luchthaven. Welke stad dichtbij ligt, speelt nauwelijks een rol.

Recent had ik gelegenheid om met zoiets bezig te zijn. Geen routineklus. Dat is maar goed ook, dan blijft het bijzonder. Op grond van de prijs (!), de bereikbaarheid van de luchthaven en de betrouwbaar klinkende naam van de luchtvaartmaatschappij viel de keus op Zaventem als vertrekplaats.

Toen werd het 22 maart en kwamen terreur en de angst van zovelen dichtbij. Met zoiets worstel ik. Niet met juist die ene vertrekplaats. Niet met het idee dat het daar straks gevaarlijk(er) is of zo. Wél met de dilemma’s die dan weer komen bovendrijven. Bijvoorbeeld de vaststelling dat ik meer geraakt wordt door aanslagen in Parijs en Brussel dan in Kabul en Istanbul. En – net zo actueel en onthutsend – de erkenning dat de discriminatie van broers en zussen in het geloof op een plek dichterbij mij dieper lijkt te raken dan berichten over het zware leven van christenen in Pakistan.

Gaat het bij leed ver weg om iets wat niet belangrijk is?

Gaat het bij het leed ver weg om klein bier, iets wat niet belangrijk is? Zo voelen de berichten zeker niet. Toch is er een verschil in beleving, betrokkenheid en drang om iets te doen. Natuurlijk speelt bij die dilemma’s de geografische afstand mee. Natuurlijk kan een mens niet de last van de hele wereld dragen en wérkt het simpelweg als een mens in nood een naam en een gezicht krijgt. Maar toch, het wringt. En het maakt onrustig.

Wat helpt, is het lezen van de verklaring bij Matteüs 25, waar Jezus spreekt over actie voor ‘één van de onaanzienlijksten…’ De verklaring zegt dat ook die actie genade is. Die krijg je. Wat rest, is rust. Overgave. Vertrouwen dat God mij wil blijven leren om ‘goed te doen’ (BGT) en daarin ook keuzes te maken: wat wel, wat niet, waar wel, waar niet.

Is de worsteling helemaal weg? Nee, maar er wordt aan gewerkt.

Over de auteur
Leendert de Jong

Leendert de Jong werkt in de media en is oud-hoofdredacteur van
OnderWeg.

Meest gelezen

Predikantsprofiel Kees Smit

Predikantsprofiel Kees Smit

Melissa van der Kamp
  • Kerkelijk leven
  • Predikantsprofiel

Het is een terugkerend woord als ik met Kees Smit in gesprek ben over de geestelijke verzorging en zijn werk als voorzitter van de Commissie Geestelijke Verzorging (CGV). Uit alles blijkt dat hij deze rol met hart en ziel vervult. Niet in de laatste plaats gedreven door zijn eigen ervaringen als geestelijk verzorger bij Defensie. Kees stelt dat geestelijk verzorgers waardevolle gesprekspartners kunnen zijn voor gemeenten, omdat juist zij werken op het grensvlak van kerk en samenleving. Ik praat met Kees door over zijn gedrevenheid als voorzitter en wat het geestelijk verzorger-zijn voor hem heeft betekend.

Lees artikel
Zonder genade geen toekomst voor mensen van vlees en bloed 

Zonder genade geen toekomst voor mensen van vlees en bloed 

Koert van Bekkum
  • Boekbespreking

Lezers van dit blad zal de naam Jurrien Mol wellicht niet veel zeggen. Toch is hij in de Protestantse Kerk in Nederland geen onbekende. Mol studeerde in Utrecht. Als predikant in diverse dorpen in Friesland ging het studeren gewoon door, want hij promoveerde op een mooi proefschrift over de verhouding tussen collectieve en individuele verantwoordelijkheid in het Oude Testament. Hij is bovendien voorzitter van de Confessionele Beweging, de in 2020 ontstane fusiebeweging van de Confessionele Vereniging (in de Nederlandse Hervormde Kerk) en het Confessioneel Gereformeerd Beraad (in de Gereformeerde Kerken in Nederland).

Lees artikel
De kerkelijke gemeente is net als de stad: groot genoeg om alles zelf te hebben

De kerkelijke gemeente is net als de stad: groot genoeg om alles zelf te hebben

Lyanne De Haan-Wilts
  • Alphen tot Ommen
  • Kerkelijk leven

Anders dan de naam doet vermoeden, is de Kleine Kerk in Steenwijk met ruim 400 leden niet per se klein te noemen. Maar het gebouw is kleiner dan de Grote Kerk in Steenwijk, het gebouw, hemelsbreed 200 meter verderop, waarin de PKN kerkt. ‘Maar’, merkt Rick Winters op, ‘zij hebben op papier meer leden, dus zijn ook wat dat betreft een grote kerk. Toch denk ik dat er op zondag meer mensen bij ons zitten’.

Lees artikel
Heer, gebruik mijn woorden vandaag

Heer, gebruik mijn woorden vandaag

Wilmer Blijdorp
  • Leespreek

In de rubriek leespreek publiceren wij een preek geschikt voor persoonlijke meditatie, ter bespreking op een Bijbelstudiekring of voor gebruik in de eredienst. In het laatste geval dien je altijd eerst contact met de auteur op te nemen om toestemming te verkrijgen. Bij deze preek is een PowerPoint-presentatie beschikbaar die je kunt opvragen bij de auteur. Deze preek van ds. Wilmer Blijdorp (verbonden aan NGK Barneveld-De Burcht) vertrekt vanuit het eerste vers van 1 Korintiërs 14. Een Bijbelvers dat vaak misbruikt of genegeerd is: ‘Richt je op de gaven van de Geest, vooral op die van de profetie.’ Op een nuchtere en tegelijk spannende manier, gelardeerd met diverse herkenbare voorbeelden, daagt Blijdorp zijn hoorders uit om toch vooral opmerkzaam te zijn op momenten waarop God in het hier-en-nu tot ons spreekt. En, in een vervolgstap, maakt hij hen ook bewust van het feit dat God ook door ons heen wil spreken.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief