Vertrouwensechtparen bij huwelijksproblemen

Praktijkcentrum | 25 juni 2016
  • Praktijklokaal

Wie kent niet de ervaring dat het bericht dat een echtpaar in de kerk gaat scheiden, inslaat als een bom? Voor de gemeente is het een schok, maar vaak komt het ook voor de predikant, ouderlingen of pastorale werkers als een volslagen verrassing: ze horen pas van de problemen als de breuk al vrijwel onherroepelijk is.

021306 Praktijklokaal foto 1Ook in de GKv Hardenberg-Baalderveld-Zuid loopt men ertegenaan dat huwelijksproblemen vaak al heel lang spelen voordat ze naar buiten komen. De echtgenoten worstelen er al een hele tijd mee, terwijl niemand in de gemeente daar weet van heeft. Mede daarom werd op een tweetal gemeentevergaderingen met de gemeente gesproken over huwelijk en echtscheiding. In vervolg daarop heeft de kerkenraad onlangs twee echtparen in de gemeente bereid gevonden om als vertrouwensechtpaar beschikbaar te zijn voor mensen met huwelijksproblemen.

De vertrouwensechtparen zelf omschrijven hun taak zo: ‘Houd de moeiten niet voor jezelf als je er thuis niet meer over kunt praten, voorkom dat je steeds verder uit elkaar groeit, lucht je hart. Wij kunnen als je dat wilt, je verder helpen zoeken naar goede hulpverleners.’ Ze zijn rechtstreeks te benaderen (als echtpaar of desgewenst alleen, als man of vrouw) en willen een luisterend oor zijn voor mensen die op een vertrouwde plek (ze werken onder de voorwaarde van geheimhouding) hun verhaal willen doen.

Met dit laagdrempelige aanbod wil de kerkenraad proactief bezig zijn, in plaats van alleen maar reactief. In dat proactieve beleid past ook het al bestaande aanbod van huwelijkscatechese aan jonge stellen met trouwplannen, en van de Premarriage Course aan verloofden en de Marriage Course aan getrouwden.

Webtips
www.premarriagecourse.nl
www.praktijkcentrum.org/artikelen
www.huwelijkstoerusting.gkv.nl

Over de auteur
Praktijkcentrum

Het Praktijkcentrum (GKv) ondersteunt en begeleidt kerken bij het gemeente-zijn in een geseculariseerde cultuur. Zie www.praktijkcentrum.org.

Meest gelezen

Gender, seksualiteit en vertrouwen – vier boeken over lhbt+-vraagstukken

Gender, seksualiteit en vertrouwen – vier boeken over lhbt+-vraagstukken

Loïs Oosterhof-van Bruggen
  • Boekbespreking

Boekbespreking n.a.v. Joël Boertjens, #Hoe dan? Gids voor een veilig gesprek over kerk, geloof en lhbt+ (Ark Media, 2023), Elise van Hoek e.a. (red.), Gendergids. Navigeren in het landschap van gender, identiteit en zorg (Buijten & Schipperheijn, 2026), Jantine Nierop, Sekse doet ertoe. Hoe mijn visie op gender en de queertheorie veranderde (KokBoekencentrum, 2025), Jetske Christoff Venema (red.), Beelddrager van God gezocht M/V/X (Buijten & Schipperheijn, 2025).

Lees artikel
Het publieke spreken van de NGK tegenover radicaal-rechts

Het publieke spreken van de NGK tegenover radicaal-rechts

George Harinck
  • Verdieping

De Raad van Kerken heeft in april van dit jaar het rapport ‘De weg van discipelschap. De omgang van de kerken met radicaal-rechts gedachtegoed’ gepubliceerd. Daarmee beweegt de raad zich in het spanningsveld van kerk en politiek. Hoe deden kerken dat in het verleden en hoe moeten we in dat licht dit rapport bezien? Deze vraag is mede interessant omdat de Nederlandse Gereformeerde Kerken (NGK) sinds 2025 lid zijn van deze raad. 

Lees artikel
Misschien heeft men in deze streken geen ontzag voor God…

Misschien heeft men in deze streken geen ontzag voor God…

Jos Colijn
  • Leespreek

Deze preek van dr. Jos Colijn (tot voor kort werkzaam als universitair docent Interculturele theologie aan de Theologische Universiteit in Utrecht) heeft een spannend onderwerp dat de gemoederen verhit: migratie. Aan de hand van het Bijbelse verhaal over Abraham en Sara die in Gerar een veilig heenkomen zoeken, laat Colijn zien dat er geen gemakkelijke antwoorden zijn als het over migratie gaat. Nee, Genesis 20 gaat niet over onze migratieproblematiek, maar er valt wel veel te leren over onze positie als vreemdeling op aarde en de manier waarop we omgaan met vreemdelingen bij ons in de straat.

Lees artikel
Trouw en gedeelde pijn – gemeente-zijn na een fusie

Trouw en gedeelde pijn – gemeente-zijn na een fusie

Cors Visser
  • Alphen tot Ommen
  • Kerkelijk leven

Een bescheiden, trouwe gemeente met een gedeelde pijn en gedeeld verlangen om kerk te zijn in het dorp; dat is de NGK in IJsselmuiden. Het dorp kijkt uit over de IJssel naar wat ooit het gereformeerde Mekka was: Kampen. 

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief