Stimulans: Vreemdelingen en nieuwe Nederlanders

Heleen Sytsma-van Loo | 1 oktober 2016
  • Stimulans

Voortdurend verschijnen er boeken, films, muziek en blogs die de moeite waard zijn voor geloofs- en gemeenteopbouw. Stimulans haalt uit dat enorme aanbod elke twee weken een paar voor het voetlicht. Deze keer onder andere aandacht voor vreemdelingschap, vreemdelingen en ‘nieuwe Nederlanders’.


Buitenlandse buren

021826-stimulans-foto-1Gezien de actualiteit vond uitgeverij Jongbloed het tijd voor een nieuwe en gereviseerde uitgave van het boek Ballingen, buren en buitenlanders uit 2007, geschreven door NBG-directeur Rieuwerd Buitenwerf. De nieuwe versie heet Uw volk is mijn volk. Ontmoet de vreemdeling in de Bijbel. In de inleiding wijst Buitenwerf erop dat er momenteel overal, van de markt tot het Binnenhof, en van de huiskamer tot de universiteit, gesproken wordt over vreemdelingen en asielzoekers. Vaak gaat het over de problemen en bedreigingen, soms ook over de kansen en uitdagingen. Dat is niet nieuw: ook in de tijd van de Bijbel kwamen die ogenschijnlijk moderne vragen aan de orde.

In Israël woonden mensen uit andere volken, en regelmatig vielen vreemde volken het land Kanaän binnen. In het Nieuwe Testament krijgt vreemdelingschap een andere dimensie: christenen maken deel uit van het land en de samenleving waarin ze leven, maar zijn tegelijk burgers van een ander koninkrijk en daardoor vreemdelingen op aarde.

In elf hoofdstukken worden Bijbelteksten besproken die gaan over vreemdelingen en vreemdelingschap, variërend van Abraham die voor Sara een graf koopt in vreemde grond (Genesis 23), tot Ruths ‘uw volk is mijn volk en uw God is mijn God’ (Ruth 1), van Daniël in ballingschap (Daniël 3) tot de kruimels voor de honden in Marcus 7 en de christenen als vreemdelingen en burgers van Gods koninkrijk in 1 Petrus 2. Elk hoofdstuk bevat een toelichting op de betreffende tekst, die gevolgd wordt door een aantal vragen. Daardoor is het boek heel geschikt voor individuele en groepsbijbelstudie.


Het dorp Nederland

Schippers meent dat de Nederlandse cultuur beter is dan alle andere die ze kent. (beeld Benedikt von Loebell/World Economic Forum).

Schippers meent dat de Nederlandse cultuur beter is dan alle andere die ze kent. (beeld Benedikt von Loebell/World Economic Forum).

Ook een opinieartikel dat Verre Naasten-directeur Klaas Harink schreef in het Nederlands Dagblad (14 september) heeft te maken met hoe we aankijken tegen onszelf en tegen mensen uit een andere cultuur. Het artikel is als blog terug te vinden via verrenaasten.nl/cultuur-is-beste. De aanleiding voor zijn schrijven waren uitlatingen van minister Schippers van Volksgezondheid. Schippers mocht dit jaar de H.J. Schoo-lezing houden, een sinds 2009 jaarlijks terugkerende gebeurtenis ter nagedachtenis van de gelijknamige voormalige hoofdredacteur van Elsevier (1945-2007). De lezing is in zijn geheel terug te lezen in Elsevier van 10 september. Daarin doet ze nogal boude uitspraken over de Nederlandse cultuur, die ze een stuk beter noemt dan alle andere die ze kent.

Dat is wel een heel superieure houding, vindt Harink. Zelf heeft hij twaalf jaar in het buitenland gewoond en gewerkt en daar veel van geleerd. Contact met andere culturen kan je leven en kan onze Nederlandse samenleving verrijken, is zijn ervaring, en, schrijft hij: ‘Ik ben ervan overtuigd dat er tussen culturen niet een “meer” of een “minder” is. (…) Je kunt van elkaar leren, je ziet beter je eigenaardigheden en je komt erachter dat we allemaal zo onze bijzonderheden hebben, maar dat het geheel een veelkleurige afspiegeling is van Gods grootheid.’

Een goede gewoonte uit Zuid-Afrika zou Harink bijvoorbeeld graag willen aanbevelen voor onze kerkelijke vergaderingen: zet aan het eind van de agenda altijd het punt ‘geleentheid om uitlatings terug te trek’ (gelegenheid om uitlatingen terug te nemen). Fantastisch toch?


Reizigers

021826-stimulans-foto-3De gedachte dat we in figuurlijke zin reizigers zijn, ligt ten grondslag aan de naam van dit blad: als gelovigen zijn we in dit leven samen op doorreis naar Gods grote toekomst. Wat neem je op die reis mee en wat wil je onder handbereik hebben? Van nieuwtestamenticus en OnderWeg-redacteur Rob van Houwelingen verscheen bij uitgeverij Buijten & Schipperheijn een praktisch boek met die vraag als uitgangspunt. Het heet Handbagage voor Jezusvolgers. Twintig inzichten om mee te nemen en is te vergelijken met zijn eerder verschenen boek Onschatbare teksten en de vierdelige serie Ongemakkelijke teksten.

In de inleiding schrijft hij: ‘Voor christenen die onderweg zijn is het allerbelangrijkste om Jezus zelf niet uit het oog te verliezen. Dan lopen we immers het risico de weg kwijt te raken die Hij gaandeweg wijst. Wat laten we ons gemakkelijk afleiden! Dit boek wil zowel aarzelende als overtuigde gelovigen helpen te focussen op onze Heer, zonder daarmee onze blik op oneindig te zetten. Zoals de Bijbel zegt: “Laten we de blik gericht houden op Jezus, de voorman en voltooier van het geloof” (Hebreeën 12:2).’

De bundel biedt uitleg bij twintig teksten of Bijbelse lijnen, bestemd voor wie de blik gericht wil houden op Jezus. Ze kunnen als het ware mee als handbagage en vormen dus geen uitputtende tekstenverzameling. De oplettende OnderWeg-lezer zal een aantal van de hoofdstukken herkennen, omdat ze eerder als artikel in het blad hebben gestaan. Aan het einde van elk hoofdstuk wordt het ontdekte inzicht compact samengevat. Die samenvattingen bieden samen met de toegevoegde verwerkingsvragen allerlei handvatten voor gesprek. Al met al een heel bruikbaar boek voor kring- en verenigingsavonden.


Checkpoint TV

021826-stimulans-foto-4Gespreksstof te over heb je ook als je met je (jeugd)groep één van de filmpjes bekijkt en bespreekt die te vinden zijn op de Vlaamse website www.checkpointtv.be, en ook op www.opkijken.nl (zoekterm ‘checkpoint’). Checkpoint TV maakt reportages over thema’s die interessant zijn voor jongeren. Ruim dertig filmpjes snijden thema’s aan als jong sterven, vriendschap, respect, relaties, toekomst, studiekeuze, gezin, school, omgaan met andere culturen, leven na dit leven en nog veel meer. Mij lijken de filmpjes geschikt voor jongeren vanaf een jaar of 16. Als jeugdwerker is het goed om het hele filmpje van tevoren een paar keer goed te bekijken, om na te gaan in welke richting je het gesprek eventueel wilt sturen en met welke Bijbelse noties je het in verband wilt brengen.

Er bestaat overigens een vergelijkbare verzameling filmpjes over zorgen voor de medemens (ouderen, zieken, gehandicapten). Die zijn te vinden op www.tvzorg.be en stimuleren tot nadenken en doorpraten over thema’s als ziekte, lijden en handicap, de dood en daarna, zinvol ouder worden, het doorgeven van waarden aan de volgende generatie. Deze filmpjes zou ik niet direct met een jeugdgroep bekijken, maar eerder gebruiken voor een kring waarin mensen van uiteenlopende leeftijden participeren.

Over de auteur
Heleen Sytsma-van Loo

Heleen Sytsma-van Loo is neerlandicus en redacteur van OnderWeg.

Meest gelezen

Behulpzaam advies over omgang met groeiende diversiteit in NGK

Behulpzaam advies over omgang met groeiende diversiteit in NGK

Louren Blijdorp
  • Kerkelijk leven
  • Ruimte en richting

In de eerste aflevering van deze rubriek is aan vier intensief betrokken NGK-predikanten gevraagd hoe de synodebesluiten bij henzelf en in hun gemeente zijn gevallen. Daaruit bleekt dat er grote verschillen tussen gemeentes ontstaan. In de tweede aflevering is aan drie hoofdrolspelers ter synode toelichting gevraagd op keuzes en besluiten. In deze derde aflevering vragen we aan René de Reuver, voormalig scriba van de Protestantse Kerk in Nederland hoe hij ontwikkelingen in de NGK ziet en wat hij ons zou willen meegeven.

Lees artikel
Kerknieuws mei 2026

Kerknieuws mei 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Kerknieuws van mei 2026 in Magazine Onderweg. Het beroep dat de gemeente van Langerak op ds. Gert Meijer uitgebracht heeft, heeft hij aangenomen. Ds. Meijer stond sinds 2017 in de NGK Zuidlaren-Kandelaarkerk. De NGK Zwolle-Plantagekerk, een gemeente met ruim 1.000 leden, heeft een beroep gedaan op ds. Reinier Kramer (46 jaar). Kramer is momenteel als enige actieve gemeentepredikant verbonden aan de ruim 1.200 leden tellende samenwerkingsgemeente CGK-NGK Deventer. Hij is sinds 2,5 jaar werkzaam in Deventer. Kramer was eerder vier jaar verbonden aan Spakenburg-Zuid en vijf jaar aan Bergentheim-De Hoeksteen. De Plantagekerk is vacant sinds het vertrek van ds. Jos Douma in 2025.

Lees artikel
Predikantsprofiel: Koos Jonker

Predikantsprofiel: Koos Jonker

Marinus de Jong
  • Kerkelijk leven
  • Predikantsprofiel

‘Het predikantschap is voor mij geen baan, het is een roeping.’ Zijn roeping loopt als een rode draad door het gesprek met ds. Koos Jonker. Hij is predikant in hart en nieren. Maar die roeping kwam niet vanzelf. Zijn Zuid-Afrikaanse accent verraadt meteen dat die weg op zijn minst één landsgrens overging. Meer dan eens ging dat als bij Mozes en Jeremia: tegen zijn eigen wil. Deze roeping geeft diepe vreugde, soms veel plezier, maar kost ook wat, zo blijkt.

Lees artikel
Als schaduwen over de wereld vallen

Als schaduwen over de wereld vallen

Louren Blijdorp
  • Verdieping

De tijden zijn somber en ernstig. Oorlogen zijn niet meer ver weg en de wankelende wereldorde geeft een sluimerende onzekerheid. Ook in het nog altijd ongekend welvarende en vredige westen van Europa knaagt het: trollenlegers, hackers, mysterieuze drones dringen ons continent binnen. Het leidt tot groeiend onbehagen, polarisatie, bedreiging van de rechtstaat. En dan klopt ook nog de klimaatcrisis onverbiddelijk aan. Die nog veel existentiëlere dreiging die de randvoorwaarden van ons bestaan zelf bedreigt wordt haast vergeten. Maar ook die slapende reus morrelt aan de bedrieglijke rust van Noordwest-Europa.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief