Column: Minimalisme

Dick Westerkamp | 10 december 2016
  • Column

Sinds een tijdje krijg ik mailtjes over minimalisme, die me aansporen bij de les te blijven. Voor wie niet weet wat dat is: het is niet iets met moderne kunst, of een bepaalde stijl zwemkleding. Het minimalisme is een beweging die zich verzet tegen de hoofdstroom van onze cultuur, waarin het juist draait om meer en spullen steeds sneller worden afgedankt. Daarom: own less, live more. Het is niet alleen een keuze om minder aan te schaffen. Het gaat erom dat je bewust afstand doet van dingen. Kleiner gaan wonen bijvoorbeeld, om jezelf te dwingen tot het hebben van minder spullen.

Ik moet zeggen dat die beweging mij sympathiek is. Vanaf onze studententijd leven we al met het idee dat je als christen niet zomaar mee kunt doen met wat de wereld om je heen normaal vindt. Voor ons houdt dat in dat we in Nederland nooit een auto hebben gehad, en de meeste kleding tweedehands is. De wereld kan onze westerse manier van consumeren niet dragen. We gebruiken met zijn allen gewoon te veel energie, grondstoffen en landbouwgrond om onze levensstijl (‘elke dag een stukje vlees op tafel’) in stand te houden.

Ook als je zuinig leeft, hoopt zich in de loop der jaren
een groot aantal spullen op

Tegelijk moet ik erkennen dat het in de praktijk niet meevalt om te minderen. Ook als je zuinig leeft, hoopt zich in de loop der jaren een groot aantal spullen op. Ik ben nogal van het bewaarderige type. Je weet nooit hoe iets nog eens van pas komt. U kent dat wel. Speciaal boeken doe ik niet zo snel weg. Je zult altijd zien dat je het boek dat je vorige week naar de kringloop bracht, de volgende week net nodig hebt. Ik heb me nu toch voorgenomen om iedere keer als ik met de trein reis vijf boeken neer te leggen bij de boekspot op het station. Het probleem is alleen: ook andere mensen leveren daar hun boeken af. Soms heel goede, en ze zijn gratis mee te nemen. Tja…

Over de auteur
Dick Westerkamp

Dick Westerkamp is emeritus predikant van de Lichtboog (NGK) in Houten.

Meest gelezen

Behulpzaam advies over omgang met groeiende diversiteit in NGK

Behulpzaam advies over omgang met groeiende diversiteit in NGK

Louren Blijdorp
  • Kerkelijk leven
  • Ruimte en richting

In de eerste aflevering van deze rubriek is aan vier intensief betrokken NGK-predikanten gevraagd hoe de synodebesluiten bij henzelf en in hun gemeente zijn gevallen. Daaruit bleekt dat er grote verschillen tussen gemeentes ontstaan. In de tweede aflevering is aan drie hoofdrolspelers ter synode toelichting gevraagd op keuzes en besluiten. In deze derde aflevering vragen we aan René de Reuver, voormalig scriba van de Protestantse Kerk in Nederland hoe hij ontwikkelingen in de NGK ziet en wat hij ons zou willen meegeven.

Lees artikel
Kerknieuws mei 2026

Kerknieuws mei 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Kerknieuws van mei 2026 in Magazine Onderweg. Het beroep dat de gemeente van Langerak op ds. Gert Meijer uitgebracht heeft, heeft hij aangenomen. Ds. Meijer stond sinds 2017 in de NGK Zuidlaren-Kandelaarkerk. De NGK Zwolle-Plantagekerk, een gemeente met ruim 1.000 leden, heeft een beroep gedaan op ds. Reinier Kramer (46 jaar). Kramer is momenteel als enige actieve gemeentepredikant verbonden aan de ruim 1.200 leden tellende samenwerkingsgemeente CGK-NGK Deventer. Hij is sinds 2,5 jaar werkzaam in Deventer. Kramer was eerder vier jaar verbonden aan Spakenburg-Zuid en vijf jaar aan Bergentheim-De Hoeksteen. De Plantagekerk is vacant sinds het vertrek van ds. Jos Douma in 2025.

Lees artikel
Predikantsprofiel: Koos Jonker

Predikantsprofiel: Koos Jonker

Marinus de Jong
  • Kerkelijk leven
  • Predikantsprofiel

‘Het predikantschap is voor mij geen baan, het is een roeping.’ Zijn roeping loopt als een rode draad door het gesprek met ds. Koos Jonker. Hij is predikant in hart en nieren. Maar die roeping kwam niet vanzelf. Zijn Zuid-Afrikaanse accent verraadt meteen dat die weg op zijn minst één landsgrens overging. Meer dan eens ging dat als bij Mozes en Jeremia: tegen zijn eigen wil. Deze roeping geeft diepe vreugde, soms veel plezier, maar kost ook wat, zo blijkt.

Lees artikel
Als schaduwen over de wereld vallen

Als schaduwen over de wereld vallen

Louren Blijdorp
  • Verdieping

De tijden zijn somber en ernstig. Oorlogen zijn niet meer ver weg en de wankelende wereldorde geeft een sluimerende onzekerheid. Ook in het nog altijd ongekend welvarende en vredige westen van Europa knaagt het: trollenlegers, hackers, mysterieuze drones dringen ons continent binnen. Het leidt tot groeiend onbehagen, polarisatie, bedreiging van de rechtstaat. En dan klopt ook nog de klimaatcrisis onverbiddelijk aan. Die nog veel existentiëlere dreiging die de randvoorwaarden van ons bestaan zelf bedreigt wordt haast vergeten. Maar ook die slapende reus morrelt aan de bedrieglijke rust van Noordwest-Europa.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief