Redactioneel: Water

Leendert de Jong | 9 juni 2018
  • Column

Ik heb iets met water. Best gek eigenlijk. Want ik ben geboren op plat land, op zandgrond dat oorspronkelijk ‘geestgrond’ heette. Onvruchtbaar. Weinig water dus.

Toch heb ik wat met water. Dat merkte ik kortgeleden weer toen we in een Spaans restaurantje aan het IJ zaten, in de vernieuwde Amsterdamse wijk Zeeburg. Water boeit. En verveelt nooit. Overigens kende ik die wijk, en het fraaie IJ, niet van dichtbij. Ik had erover gelezen. Daar bleef het bij, dom genoeg.

Bizar: ik zat daar op uitnodiging van twee Canadese familieleden. Wie van ver komt, leert mij mijn eigen land kennen! En ik leerde meer van hen, het begrip bark and bike: een boottocht waarbij je per dag kunt kiezen of je per boot of per fiets de volgende stopplaats wilt bereiken. Tijdens het gesprek, na best veel jaren, merkte een familielid op dat ik niet echt leek op haar vorig jaar overleden echtgenoot, mijn neef, maar veel meer op zijn broer, ook in gebaren.

Wie van ver komt, leert mij mijn eigen land kennen

Enkele weken geleden was het Pinksteren. Kort daarvoor mijmerde ik over de betekenis ervan, in een nieuwe poging om het dichterbij te halen en ná Pinksteren te laten beklijven. Toen dacht ik aan datzelfde ‘je lijkt op’ of ‘je handelt in de geest van’, die neef, een broer, iemand die overleden is. Niet verkeerd, dacht ik, als invulling van wat het betekent dat God ons zijn Geest geeft: daardoor wil ik, wil jij handelen in de Geest van God, van zijn Zoon, onze Heer.

Nu oefen ik, elke dag. In afhankelijkheid. In: ik wil denken, spreken, dingen doen in de Geest van God, van Christus. Het werkt. Geen wonder, het is ook niet zomaar een Geest die je krijgt.

Ik begon deze column met water. Al in het Oude Testament linkt water naar de Geest, neem Ezechiël 36:25: ‘Ik giet zuiver water over jullie uit.’ En laat nu de ‘rivier met water dat leven geeft’ in het laatste Bijbelboek het middelpunt van de nieuwe stad zijn waar God het licht is. Het is zo gek nog niet dat ik iets met water heb.

Over de auteur
Leendert de Jong

Leendert de Jong werkt in de media en is oud-hoofdredacteur van
OnderWeg.

Meest gelezen

Kerknieuws oktober 2026

Kerknieuws oktober 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Lees hier het kerknieuws van de Nederlandse Gereformeerde Kerken, oktober 2026. Beroepen. G.P. Hommes naar Bunschoten, Dalfsen, Kampen en Nijmegen. Ds. Peter Hommes (45) heeft beroepen ontvangen van de NGK Bunschoten-Oost-Petrakerk, de NGK Dalfsen-Het Kruispunt, de NGK Kampen-Eudokiakerk en NCGK Nijmegen-de Boskapel. Hommes is sinds 2017 verbonden aan NGK Leusden-de Koningshof, een gemeente met ca. 750 leden.

Lees artikel
Synode van start

Synode van start

Louren Blijdorp
  • Kerkelijk leven

Na een bidstond in de Lidwinakerk is deze maand de synode van Best geopend. Vanuit de 28 regio’s vormen 56 afgevaardigden de vergadering. Van november tot maart hoopt de synode in vijf sessies alles wat op haar agenda staat te behandelen. Onderweg zal de synode met belangstelling volgen. Twee synodewatchers zijn bereid om naar aanleiding van de vergaderingen maandelijks in deze rubriek hun indrukken en observaties te delen. Hieronder lichten ze toe wat hen drijft om betrokken te zijn bij deze landelijke kerkelijke vergadering.

Lees artikel
Het publieke spreken van de NGK tegenover radicaal-rechts

Het publieke spreken van de NGK tegenover radicaal-rechts

George Harinck
  • Verdieping

De Raad van Kerken heeft in april van dit jaar het rapport ‘De weg van discipelschap. De omgang van de kerken met radicaal-rechts gedachtegoed’ gepubliceerd. Daarmee beweegt de raad zich in het spanningsveld van kerk en politiek. Hoe deden kerken dat in het verleden en hoe moeten we in dat licht dit rapport bezien? Deze vraag is mede interessant omdat de Nederlandse Gereformeerde Kerken (NGK) sinds 2025 lid zijn van deze raad. 

Lees artikel
Trouw en gedeelde pijn – gemeente-zijn na een fusie

Trouw en gedeelde pijn – gemeente-zijn na een fusie

Cors Visser
  • Alphen tot Ommen
  • Kerkelijk leven

Een bescheiden, trouwe gemeente met een gedeelde pijn en gedeeld verlangen om kerk te zijn in het dorp; dat is de NGK in IJsselmuiden. Het dorp kijkt uit over de IJssel naar wat ooit het gereformeerde Mekka was: Kampen. 

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief