Morgen- en middagdienst verbinden

Praktijkcentrum | 13 oktober 2018
  • Praktijklokaal

In de GKv Middelharnis is het inmiddels een aantal keren gebeurd: een verbinding leggen tussen de morgen- en de middagdienst. En na een evaluatie gaan ze ermee door: zo’n vijf à zes keer per jaar. De verbinding houdt in dat het onderwerp van ’s morgens terugkomt in de middagdienst, maar dan belicht vanuit één van de belijdenissen van de kerk. Het doel is niet in de eerste plaats om de middagdienst weer vol te krijgen, maar om het samen leren meer vorm te geven.

Tijdens de middagdienst spreken de aanwezigen in groepen door over het thema aan de hand van de belijdenissen.

Tijdens de middagdienst spreken de aanwezigen in groepen door over het thema aan de hand van de belijdenissen.

Predikant Chris van Zwol: ‘Vaak is het zo dat je na de middagpreek de ochtendpreek alweer vergeten bent. Nu loopt alles zo in elkaar over dat je veel meer bezig bent met de geloofsinhoud. Je deelt meer over het geloof en probeert het onderwerp met open vragen ook echt met het leven te verbinden. Mensen gaan de week in met één gedachte om te overdenken.’

Hoe wordt dat in Middelharnis uitgewerkt? Een voorbeeld: ds. Van Zwol preekte ’s morgens over 2 Petrus 1:10-11, een tekst die onder meer over de uitverkiezing gaat. In de middagdienst kwamen gedeelten uit de Dordtse Leerregels aan de orde. Van Zwol: ‘Na de eerste dienst over de uitverkiezing stond ik met een paar jongeren te praten die mij teruggaven: we wisten niet dat er in de Dordtse Leerregels zulke gave dingen stonden.’

Bij de middagdienst hoort ook dat je er samen over doorpraat. ‘Ik preek niet echt meer over het thema, maar geef vanuit de belijdenissen wat heenwijzingen, waar we tijdens de dienst in groepen over in gesprek gaan.’ De aanwezigen krijgen daarvoor twintig minuten de tijd. ‘Doel is dat we in eerbied samen proberen te verwerken wat we ‘s morgens en ‘s middags hebben gehoord. Het blijft dienst aan God, maar daarin ook dienst aan elkaar door elkaar te helpen het geloof te verbinden met het leven.’

Zo’n zondag vraagt wel een goede voorbereiding, niet alleen in een preekvoorbereidingsgroep, maar ook in praktische zin. Er zijn bijvoorbeeld werkbladen nodig met goede vragen. Vragen die geen aanleiding geven tot discussie, maar die ruimte maken voor een geloofsgesprek. En voor wie dit voorbeeld wil navolgen: wees je ervan bewust dat dit een vorm is die niet bij iedereen past. Een goede voorbereiding is nodig, zodat de gemeenteleden zich niet overvallen voelen.

Over de auteur
Praktijkcentrum

Het Praktijkcentrum (GKv) ondersteunt en begeleidt kerken bij het gemeente-zijn in een geseculariseerde cultuur. Zie www.praktijkcentrum.org.

Meest gelezen

Waarom het begin van Genesis ook over geschiedenis gaat

Waarom het begin van Genesis ook over geschiedenis gaat

Koert van Bekkum
  • Verdieping

Verwijst het begin van Genesis naar dingen die zijn gebeurd? Of spreken de hoofdstukken vooral over ons menselijk bestaan als zodanig, en over hoe God redt? Het laatste natuurlijk, aldus ds. Ulbe van der Meer afgelopen mei in dit blad. Laten we het profetisch-symbolische karakter van het paradijsverhaal omarmen. Dan zijn we af van ingewikkelde discussies over historiciteit, leren mensen hoe mooi en krachtig de Bijbel spreekt, en werpen we geen onnodige drempels op voor jongeren en buitenstaanders. 

Lees artikel
Waarom in het kerkblad Onderweg mag klinken dat de slang in het paradijs niet sprak

Waarom in het kerkblad Onderweg mag klinken dat de slang in het paradijs niet sprak

Redactie
  • Redactioneel

Er is alle reden om binnen de Nederlandse Gereformeerde Kerken van gedachten te wisselen over hoe je het begin van Genesis leest en welke plek de zondeval daarin inneemt. Reina Wiskerke besprak in haar column het opinieartikel van dominee Ulbe van der Meer over Genesis 3 (ND 6 juni, link). Ze vroeg zich daarin af waarom Onderweg, maandblad voor de Nederlandse Gereformeerde Kerken (NGK), zijn opvatting ‘dropt’ bij de lezers, zonder reflectie op de noodzakelijkheid, reikwijdte en consequentie van zijn opvatting.

Lees artikel
Kerknieuws juni 2026

Kerknieuws juni 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Op 15 mei is ds. Johannes Theodoor Jonkman overleden. Hij werd op 13 januari 1950 geboren in Groningen en studeerde theologie in Kampen. In 1983 werd hij door GKv Drachten Zuid-Oost uitgezonden als zendingspredikant naar Kalimantan Barat (Indonesië). In 2000 werd hij gemeentepredikant in NGK Hardenberg-Centrum, waar hij vanaf 2015 aan verbonden was als emerituspredikant. De NGK Hardenberg-Centrum telt ruim 550 leden. Binnenkort verschijnt op onderwegonline.nl een in memoriam over ds. Jonkman.

Lees artikel
Professorsprofiel: Myriam Klinker-de Klerck

Professorsprofiel: Myriam Klinker-de Klerck

Lyanne De Haan-Wilts
  • Kerkelijk leven
  • Professorsprofiel

Ik ontmoet Myriam digitaal. Haar vakantie is net voorbij en dat is te zien, ze kijkt ontspannen met een kop thee de camera in. Toch geeft ze aan dat vakantie iets ingewikkelds heeft. Het leven als hoogleraar is gefragmenteerd en kent een permanente druk. De rust die vakantie brengt is elke keer weer even wennen. De adrenaline van haar dagelijks leven moet eruit en ze vindt het lastig om geen grip op zaken te hebben. Tegelijk hoopt ze dat ze de rust van de afgelopen vakantie mee kan nemen in haar werk van de komende tijd.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief