Stimulans: Pelgrimspsalmen, migratie en autisme

Debbie den Boer | 22 december 2018
  • Stimulans

De rubriek Stimulans haalt uit het enorme aanbod aan toerustingsmateriaal op geloofsgebied elke keer een aantal krenten uit de pap. Deze keer aandacht voor onder meer pelgrimspsalmen, migratie en autisme.

Onderweg met pelgrimspsalmen

042316 Stimulans foto 1Eén van de meest gecoverde muzieknummers is Leonard Cohens ‘Hallelujah’ – een lied dat eindigt met een gebroken en koud halleluja van iemand die zijn geloof in de liefde is kwijtgeraakt. De uitdrukking raakte Jan Martijn Abrahamse en hij koos het als titel voor zijn boek Breekbaar Halleluja over de Bijbelse pelgrimspsalmen (een uitgave van KokBoekencentrum).

De pelgrimspsalmen (Psalm 120 tot 134) tonen hoe breekbaar ons leven met God is, hoe kwetsbaar onze aanbidding is. Ze laten ons zien dat leven met God een reis is met allerlei uitdagingen, vragen en ervaringen. Het valt eenvoudigweg niet mee om te leven voor God in de wereld van vandaag. Maar de psalmen zijn volgens Abrahamse ook theologische liederen die ons leren hoe te bidden, waarop te hopen en, bovenal, hoe te leven. Abrahamse kiest er daarom voor om deze psalmen te lezen als een bron om in deze tijd opnieuw te leren wat het betekent om als pelgrims samen onderweg te zijn. Om het onderlinge gesprek op gang te brengen is elk hoofdstuk voorzien van een aantal zogenoemde ‘doorvragen’ en ‘doordaden’.


De Bijbel in één jaar

042316 Stimulans foto 2Voor degenen die als goed voornemen hebben om in 2019 de hele Bijbel in één jaar door te lezen, verscheen afgelopen maand bij het Nederlands Bijbelgenootschap de speciale Bijbel in een jaar. In deze editie van de Nieuwe Bijbelvertaling is de complete tekst van de Bijbel opgedeeld in 365 gedeelten. Voor elke dag van het jaar zijn er drie gedeelten geselecteerd: één uit het Oude Testament, één uit Psalmen of Spreuken en één uit het Nieuwe Testament.

Het gekozen Bijbelrooster is gebaseerd op het project Bible in One Year van Alpha Nederland. Via de website van dit project (bijbeljaar.nl) is het ook mogelijk om dagelijks drie Bijbelgedeelten voorzien van praktische uitleg via de e-mail te ontvangen.


Christelijk perspectief op migratie

042316 Stimulans foto 3Dit najaar verscheen in opdracht van de Protestantse Kerk Nederland het boek Van migrant tot naaste. Aanleiding voor het boek was een inleiding van Dorottay Nagy tijdens de generale synode van dit kerkverband. Nagy is ervan overtuigd dat er aan de twee belangrijkste motieven voor een christelijk migratieperspectief – gastvrijheid en gerechtigheid – een derde moet worden toegevoegd, namelijk samenleven. Zij verwijst daarbij naar het verhaal van de barmhartige Samaritaan, waarin een vreemdeling uit Samaria een naaste blijkt te zijn en ze stelt dat migratie ons primair uitdaagt om als migranten en niet-migranten vreedzaam samen te leven als naasten.

In het bij KokBoekencentrum uitgegeven boek wordt het geloofsperspectief op migratie verder uitgewerkt. Het boek begint met een hoofdstuk over Bijbels-theologische lijnen rond migratie. Ook worden mensen geïnterviewd die in het dagelijkse leven het geloofsperspectief op migratie onderzoeken en in de praktijk brengen. Daarnaast bevat het boek persoonlijke verhalen van migranten.


Bijbeluitleg voor tieners met autisme

042316 Stimulans foto 4Bijbelse dagboeken voor tieners zijn er in alle soorten en maten. In de praktijk blijken echter maar weinig dagboeken geschikt voor tieners met autisme. Zo wordt er in een dagboek vaak na het lezen van de Bijbeltekst een sprong gemaakt naar het hier en nu om het Bijbelgedeelte toe te passen op het dagelijkse leven. Een begrijpelijke benadering, maar voor kinderen met autisme is het vaak een te grote stap. Daarnaast worstelen zij met de beeldtaal die wordt gebruikt om de Bijbel uit te leggen of over het geloof te spreken. Daarom verscheen afgelopen maand bij Columbus het Bijbels dagboek voor tieners, onder redactie van Tera Voorwinden en Jenneke Wolvers.

Het dagboek heeft een vaste structuur waarbij eerst wordt gekeken wat er precies staat in de tekst en wat het betekent, voordat men bespreekt wat het voor jou persoonlijk betekent. De schrijvers vermijden beeldtaal en zetten in op het bieden van heldere uitleg, concrete toepassingen en interessante weetjes. Een afneembare sticker maakt duidelijk dat het dagboek geschikt is voor tieners met autisme.

Over de auteur
Debbie den Boer

Debbie den Boer is redacteur van OnderWeg.

Meest gelezen

Predikantsprofiel Kees Smit

Predikantsprofiel Kees Smit

Melissa van der Kamp
  • Kerkelijk leven
  • Predikantsprofiel

Het is een terugkerend woord als ik met Kees Smit in gesprek ben over de geestelijke verzorging en zijn werk als voorzitter van de Commissie Geestelijke Verzorging (CGV). Uit alles blijkt dat hij deze rol met hart en ziel vervult. Niet in de laatste plaats gedreven door zijn eigen ervaringen als geestelijk verzorger bij Defensie. Kees stelt dat geestelijk verzorgers waardevolle gesprekspartners kunnen zijn voor gemeenten, omdat juist zij werken op het grensvlak van kerk en samenleving. Ik praat met Kees door over zijn gedrevenheid als voorzitter en wat het geestelijk verzorger-zijn voor hem heeft betekend.

Lees artikel
Zonder genade geen toekomst voor mensen van vlees en bloed 

Zonder genade geen toekomst voor mensen van vlees en bloed 

Koert van Bekkum
  • Boekbespreking

Lezers van dit blad zal de naam Jurrien Mol wellicht niet veel zeggen. Toch is hij in de Protestantse Kerk in Nederland geen onbekende. Mol studeerde in Utrecht. Als predikant in diverse dorpen in Friesland ging het studeren gewoon door, want hij promoveerde op een mooi proefschrift over de verhouding tussen collectieve en individuele verantwoordelijkheid in het Oude Testament. Hij is bovendien voorzitter van de Confessionele Beweging, de in 2020 ontstane fusiebeweging van de Confessionele Vereniging (in de Nederlandse Hervormde Kerk) en het Confessioneel Gereformeerd Beraad (in de Gereformeerde Kerken in Nederland).

Lees artikel
De kerkelijke gemeente is net als de stad: groot genoeg om alles zelf te hebben

De kerkelijke gemeente is net als de stad: groot genoeg om alles zelf te hebben

Lyanne De Haan-Wilts
  • Alphen tot Ommen
  • Kerkelijk leven

Anders dan de naam doet vermoeden, is de Kleine Kerk in Steenwijk met ruim 400 leden niet per se klein te noemen. Maar het gebouw is kleiner dan de Grote Kerk in Steenwijk, het gebouw, hemelsbreed 200 meter verderop, waarin de PKN kerkt. ‘Maar’, merkt Rick Winters op, ‘zij hebben op papier meer leden, dus zijn ook wat dat betreft een grote kerk. Toch denk ik dat er op zondag meer mensen bij ons zitten’.

Lees artikel
Heer, gebruik mijn woorden vandaag

Heer, gebruik mijn woorden vandaag

Wilmer Blijdorp
  • Leespreek

In de rubriek leespreek publiceren wij een preek geschikt voor persoonlijke meditatie, ter bespreking op een Bijbelstudiekring of voor gebruik in de eredienst. In het laatste geval dien je altijd eerst contact met de auteur op te nemen om toestemming te verkrijgen. Bij deze preek is een PowerPoint-presentatie beschikbaar die je kunt opvragen bij de auteur. Deze preek van ds. Wilmer Blijdorp (verbonden aan NGK Barneveld-De Burcht) vertrekt vanuit het eerste vers van 1 Korintiërs 14. Een Bijbelvers dat vaak misbruikt of genegeerd is: ‘Richt je op de gaven van de Geest, vooral op die van de profetie.’ Op een nuchtere en tegelijk spannende manier, gelardeerd met diverse herkenbare voorbeelden, daagt Blijdorp zijn hoorders uit om toch vooral opmerkzaam te zijn op momenten waarop God in het hier-en-nu tot ons spreekt. En, in een vervolgstap, maakt hij hen ook bewust van het feit dat God ook door ons heen wil spreken.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief