Goudzoekers

Roel Venderbos | 13 januari 2023
  • Column

Het is een bijzonder soort mensen: de goudzoekers. Ik bedoel niet de mensen die werken in een goudmijn. Nee, het gaat me om mensen die weten dat er in een gebied goud te vinden is en daar met eindeloos geduld naar zoeken. Zo’n goudzoeker werkt met een zogenaamde goudpan die met grondmateriaal en water wordt gevuld. Vervolgens maakt hij (of zij) een lichte draaibeweging om alles door elkaar te schudden. Hierdoor worden de verschillende bestanddelen gescheiden. De deeltjes met een hogere dichtheid blijven liggen op de bodem, de lichtere komen bovendrijven. Dan laat hij de goudpan een beetje kantelen, zodat het water met modder, zand en grind over de rand wegloopt. Als hij dit een paar keer herhaald heeft, blijven de zwaardere bestanddelen over. Met een beetje geluk zit er goud tussen. Je snapt hoe blij de goudzoeker is als zijn inspanningen beloond worden. Hij springt een gat in de lucht om een volgende keer opnieuw te gaan zoeken.

Ik denk dat mensen in de ouderenzorg iets van het karakter van deze goudzoekers moeten hebben. Om geduldig en vasthoudend te zoeken naar het goud in ieder mens. Soms is dat goud door allerlei nare of verdrietige levenservaringen verstopt geraakt. Een mens kan teleurgesteld, gekwetst of gekrenkt zijn mooie en zachte kant diep weggestopt hebben. Dan zie je alleen nog maar ruw rotsachtig gesteente waaraan je je kunt bezeren. Zo’n mens kan lelijk of agressief doen tegenover iemand die zorg wil geven. Van de weeromstuit heeft die dan de neiging om alleen nog maar de hoogst noodzakelijke zorg te geven, want ‘je doet het toch nooit goed’…

Wat een zegen als werkers in de zorg – maar ook in de kerk – lijken op goudzoekers. Ze geven niet op, ze blijven zoeken naar dat mooie en bijzondere in een mens. Dat eigene waardoor een mens weer iets stralends krijgt. Als ze dat ontdekken, springen ze een gat in de lucht. En de volgende dag gaan ze weer met extra plezier weer naar hun werk. Zulke werkers zijn meer dan goud waard!

Vertelde Jezus niet ooit een verhaal over een koopman die hartstochtelijk op zoek naar parels was om het werk binnen zijn koninkrijk te typeren?

Over de auteur
Roel Venderbos

Roel Venderbos is deeltijd predikant van de NGK Kampen en deeltijd geestelijk verzorger in een verpleeghuis.

Meest gelezen

Zonder genade geen toekomst voor mensen van vlees en bloed 

Zonder genade geen toekomst voor mensen van vlees en bloed 

Koert van Bekkum
  • Boekbespreking

Lezers van dit blad zal de naam Jurrien Mol wellicht niet veel zeggen. Toch is hij in de Protestantse Kerk in Nederland geen onbekende. Mol studeerde in Utrecht. Als predikant in diverse dorpen in Friesland ging het studeren gewoon door, want hij promoveerde op een mooi proefschrift over de verhouding tussen collectieve en individuele verantwoordelijkheid in het Oude Testament. Hij is bovendien voorzitter van de Confessionele Beweging, de in 2020 ontstane fusiebeweging van de Confessionele Vereniging (in de Nederlandse Hervormde Kerk) en het Confessioneel Gereformeerd Beraad (in de Gereformeerde Kerken in Nederland).

Lees artikel
Het spreken van God en de sprekende slang

Het spreken van God en de sprekende slang

Bernard de Vries
  • Opinie

Heeft de slang nu wel of niet gesproken? Dat lijkt de vraag te zijn in het artikel van ds. Ulbe van der Meer  in het meinummer van Onderweg. In deze reactie wil ik op een open en eerlijke manier het gesprek aangaan. Dat is zeker nodig als het waar is wat gesteld wordt, dat de traditionele visie voor zoveel problemen heeft gezorgd onder leden van de NGK en haar voorlopers.

Lees artikel
Studentenpastoraat aan de Theologische Universiteit Utrecht

Studentenpastoraat aan de Theologische Universiteit Utrecht

Mark Janssens
  • Wisselrubriek

Sinds begin 2025 ben ik naast mijn andere taken studentenpastor aan de TUU. Het goede van deze functie – alle lof aan de TUU voor de instelling van het studentenpastoraat! – is dat studenten in alle vertrouwelijkheid met mij kunnen spreken, over alles, zonder dat dat ook maar enig mogelijk gevolg kan hebben voor het vervolg van de studie of voor beoordelingen. Denk bijvoorbeeld aan veranderingen in opvattingen over (het verstaan van) de Bijbel. Vaak zijn de gesprekken eenmalig of met een grote tussenpoos, met sommige studenten spreek ik een tijd redelijk frequent over wat er bij hen speelt, wat problematisch is. En als er zaken weer wat tot rust gekomen zijn of beter hanteerbaar, dan stoppen onze ontmoetingen. Dat er zo’n plek voor de studenten is, vindt het College van Bestuur belangrijk.

Lees artikel
Jezus, een natuurmens

Jezus, een natuurmens

Arco den Heijer
  • Column

Als je op vakantie bent in de (Duitstalige) Alpen, kom je in de bergen regelmatig van die mooie donkerhouten bordjes tegen met in sierlijke letters een tekst die je stilzet bij de Schepper. ‘Alles was Odem hat, lobe den Herrn!’ Als het Bijbelteksten zijn, dan meestal psalmen. Zou je er ook een tekst uit het Nieuwe Testament op kunnen zetten? Welke tekst zou jij dan kiezen? 

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief