‘Niet zoals hun ouders’

Wolter Huttenga | 7 april 2023
  • Eyeopener
  • Thema-artikelen

Gefascineerd luisterden we naar de prikkelende lezing van de Duits-Britse theoloog Bernd Wannenwetsch. In 2018 sprak hij op een conferentie voor pedagogen, docenten en theologen over de aard van opvoeding en onderwijs in christelijk perspectief. Wannenwetsch was kritisch over het idee van formation waarover in de conferentie positief werd gesproken, zeg maar: ‘Hoe kunnen we de christelijke vorming van jongeren het beste ter hand nemen?’ Hij wees ons op het bijbelse opvoedingsideaal van Psalm 78. In dit artikel enkele gedachten over geloofsopvoeding anno 2023.

Psalm 78 opent, zegt Wannenwetsch, optimistisch met het idee dat ouders hun kinderen vertellen over de roemrijke daden van de Heer. De ouders zijn ingewijd in de verhalen en de geboden van God en geven die weer door aan hun kinderen. Mooi ideaal. Maar dan wordt in vers acht een breekijzer in het verhaal gezet: ‘Dan zouden zij niet worden als hun voorouders, een onwillig en opstandig geslacht, onstandvastig van hart en geest.’ Dus niet: laten we onze kinderen van God vertellen zodat ze worden als wij. Het is precies omgekeerd: laat hen vooral niet zo worden als voorgaande generaties!

U moet u inloggen om dit artikel te bekijken. Login om toegang te krijgen.

Meest gelezen

Huis op een rots

Huis op een rots

Redactie
  • Redactioneel

Staat er eigenlijk iets spannends op de agenda van de synode? Deze maand komt de synode voor het eerst bij elkaar voor een introductieweekend. Daarna volgen in oktober een bidstond en een opening en vervolgens zijn er 8 vergaderdagen verspreid over november ’26 tot maart ‘27. 56 afgevaardigden hebben de schone taken om een stevige stapel beleidsrapporten door te nemen en daar besluiten over te nemen. 

Lees artikel
Kerknieuws september 2026

Kerknieuws september 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Lees hier het kerknieuws van de Nederlandse Gereformeerde Kerken, september 2026. Ds. Hans Riemer, verbonden aan NGK Den Haag-Morgensterkerk heeft het beroep dat de NGK Voorburg-Franse Kerk op hem heeft uitgebracht aangenomen. De gemeente in Voorburg telt ruim 150 leden. Eerder was ds. Riemer predikant van GKv, later NGK, Langerak. 

Lees artikel
Docentenprofiel: Cornelis Hamstra

Docentenprofiel: Cornelis Hamstra

Lyanne De Haan-Wilts
  • Docentenprofiel
  • Kerkelijk leven

Cornelis Hamstra werd al eerder geïnterviewd door Onderweg. In het julinummer sprak Louren Blijdorp al met Cornelis Hamstra over de plek van de hbo-theoloog in de NGK. Nu spreek ik Cornelis over zijn werk als docent aan de Christelijke Hogeschool Ede (CHE), waar hij hbo-theologen opleidt. Ik vraag me af hoe zijn werk als docent zich verhoudt tot zijn vorige aanstelling: gemeentepredikant in de NGK Arnhem-Koepelkerk.

Lees artikel
Kerkvernieuwing – is dat mogelijk?

Kerkvernieuwing – is dat mogelijk?

Hans Schaeffer
  • Opinie

De kerk is Gods werk. Dat is een van de massieve kernovertuigingen van gereformeerde theologie. Zo hoog zet de Heidelbergse Catechismus ook in: ‘Dat de Zoon van God … Zich een gemeente … vergadert, beschermt en onderhoudt. Hij doet dit door zijn Geest en Woord.’ (Zondag 21, v/a 54). Kerk-zijn is voluit Gods werk. Tegelijk is je ervaring soms heel anders. Het is evengoed mensenwerk, met alle spanningen en gedoe die dat oplevert. Precies de spanning tussen Gods werk en mensenwerk maakt kerkvernieuwing als thema urgent. Hoe zit dat? En hoe ziet dat eruit in de praktijk? 

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief