Roeping

Wim van der Schee | 8 september 2023
  • Column

Soms gebeuren er vreemde dingen in de PKN. Nee, niet rond vrijzinnigheid  of zo. Daaraan zijn we wel gewend. Het vreemde waar het me nu om gaat, is eerder heel vroom. Het gaat over de persoonlijke roeping van ambtsdragers door Christus, speciaal geordineerde ambtsdragers. Zeg voor het gemak maar even: predikanten. In juli werd het rapport Geroepen door Christus, door de generale synode van de PKN aanvaard als een ‘verantwoorde en toekomstgerichte protestantse ambtstheologie’.

In dit rapport wordt de aanzet van een eerder rapport uitgewerkt, maar dan heel anders. Alles begint nu vanuit Christus die mensen roept, heel direct (pagina 10). Wie geroepen is, heeft een ontmoeting met de opgestane Heer gehad (pagina 22). Dat is niet niks: ‘Deze persoonlijke roeping […] is in onze kerk de geestelijke bron voor het geordineerde ambt’ (pagina 24). Ze is dan ook een werk van God (pagina 26) en vraagt om erkenning door de kerk. De roeping maakt geordineerde ambtsdragers tot een soort apostelen.

Anders dan overal elders in de oecumene wordt een geordineerde ambtsdrager hier iemand die een eigen onmiddellijke toegang tot God heeft waarin hij of zij direct geroepen wordt. Daar moet de kerk vervolgens iets mee. Het is een volkomen omkering van wat in de kerk gebruikelijk is: geroepen worden door de gemeente en mitsdien door God, volgens de oude formulering. Nu wordt het: geroepen door God en mitsdien door de gemeente, tenzij die stevige tegenargumenten heeft. Dan nog is het de vraag of de gemeente daarmee niet tegen God zelf ingaat.

Ondanks alle verwijzingen naar de oecumene voel ik me hier eerder terecht komen in de wereld van de vrije groepen waar iedereen zichzelf kan dopen en claimen dat God een speciale roeping voor hem heeft, waarvoor anderen respect dienen te hebben en, desgewenst, de nodige financiële ondersteuning aan kunnen bijdragen. De maximaal traditionele vorm van ambt: geordineerd, naar de oud-kerkelijke ‘ordo’, blijkt zomaar te kunnen veranderen in iets nieuws, iets wat maximaal individualistisch, postmodern en belevingsgericht is. Ik vind dat dus maximaal vreemd. Maar nee, het is niet vrijzinnig. Lees het boekje er gerust op na.

Vergelijk. Maarten Wisse en anderen, Geroepen door Christus. Een theologie van de ambten, Utrecht (KokBoekencentrum), 2023

 

Over de auteur
Wim van der Schee

Wim van der Schee is predikant van de hervormde wijkgemeente Lindtse Hof in Zwijndrecht.

Meest gelezen

Hoeveelheid, urgentie, rust en ritme

Hoeveelheid, urgentie, rust en ritme

Redactie
  • Redactioneel

De verzoening, de vitaliteit van het belijden, het predikantentekort, de verhouding tussen doop en avondmaal, de eerste hoofdstukken van Genesis en de leer over de zonde, de ambtsleer, het voortgaande gesprek over homoseksuele relaties – het zijn allemaal vraagstukken die meer of minder nadrukkelijk aan de orde zijn in de NGK. Staan die verschillende vraagstukken los van elkaar of hangen ze samen? Aan deze ketting van kwesties met een bepaalde gevoeligheid rijgt dit nummer een volgende kraal: de plek en rol van de hbo-theoloog.

Lees artikel
Kerknieuws juli 2026

Kerknieuws juli 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Lees hier het kerknieuws van de Nederlandse Gereformeerde Kerken, juli 2026. Het beroep dat NGK Emmen op ds. Rik Meijer uitbracht, heeft hij aangenomen. De gemeente van Emmen zal zijn derde gemeente worden. Hij begon zijn werk in 2012 in Alblasserdam, per 1-1-2020 GKv Alblasserdam-Nieuw Lekkerland; later in dat jaar werd hij predikant in GKv Hardenberg-Baalderveld-Zuid, sinds 2021 NGK Hardenberg-Baalderveld.

Lees artikel
Predikantsprofiel Kees Smit

Predikantsprofiel Kees Smit

Melissa van der Kamp
  • Kerkelijk leven
  • Predikantsprofiel

Het is een terugkerend woord als ik met Kees Smit in gesprek ben over de geestelijke verzorging en zijn werk als voorzitter van de Commissie Geestelijke Verzorging (CGV). Uit alles blijkt dat hij deze rol met hart en ziel vervult. Niet in de laatste plaats gedreven door zijn eigen ervaringen als geestelijk verzorger bij Defensie. Kees stelt dat geestelijk verzorgers waardevolle gesprekspartners kunnen zijn voor gemeenten, omdat juist zij werken op het grensvlak van kerk en samenleving. Ik praat met Kees door over zijn gedrevenheid als voorzitter en wat het geestelijk verzorger-zijn voor hem heeft betekend.

Lees artikel
Wie mooi wil zijn moet pijn lijden

Wie mooi wil zijn moet pijn lijden

Jan Mudde
  • Ethiek

‘Wie mooi wil zijn, moet pijn lijden’, het kan zomaar gezegd worden als iemand de wenkbrauwen epileert of zichzelf door waxen onthaart. Maar sommige mensen gaan heel ver om aan een schoonheidsideaal te beantwoorden – veel te ver. Zoek maar eens op lotusvoeten, Victoriaanse korsetten, tattoos, lip- en bilfillers en looksmaxxing. Toch hebben mensen die willen lijden om wat heet mooi te zijn iets voorbeeldigs, zeker voor Nederlandse christenen. 

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief