‘We volgen op zo’n avond niet strikt het boekje’ 

Femke Woertink | 11 oktober 2024
  • Algemeen
  • Kerk Onderweg

In deze rubriek komen jongeren uit verschillende kerken aan het woord. Wat wordt er voor jongeren georganiseerd? Wat vinden ze mooi aan de kerk? Maar ook, wat zou je willen veranderen als dat mocht? Deze week geeft de 22-jarige Mandy van Etten antwoord op deze vragen. Mandy is student Optometrie en lid van de NGK in Berkel en Rodenrijs. Zoals al bleek in het vorige nummer van OnderWeg, is deze kerk actief bezig met de vraag hoe ze jongeren kunnen blijven betrekken. ‘Na de belijdenis vielen we in een gat, dus hebben we een jongerenkring opgezet.’

De NGK in Berkel en Rodenrijs is met ongeveer zevenhonderd leden ‘best groot’, vertelt Mandy. Toch voelt ze zich er fijn. ‘Ik voel me gezien, mensen groeten je of maken een praatje na de dienst.’ Naast een grote groep ouderen telt de gemeente ook veel jonge gezinnen. ‘Maar er is ook best een aantal jongeren’, vervolgt Mandy. ‘Een deel van hen zie ik wat minder, maar er is ook een vaste groep die altijd komt’, licht ze toe. ‘Ik hoop dat er vanuit de jongeren steeds meer enthousiasme komt voor geloof.’

Wat zou de kerk daarin voor jongeren kunnen betekenen?

‘De kerk doet al veel voor jongeren. Ze stelt nu bijvoorbeeld een jongerenouderling aan.  Dan weet je als jongere dat je die kunt aanspreken als er iets is, dat vind ik goed. De jongerenkring na catechisatie is ook fijn, die zou misschien ook wel meer onder de aandacht gebracht kunnen worden.’

Jij hebt onder andere die jongerenkring opgestart, hoe ging dat proces?

‘We merkten dat het bezoek van jongeren terugliep. Dat komt bijvoorbeeld doordat er na catechisatie en eventueel je belijdenis er niet echt meer een kring was. Je viel in een gat, terwijl de behoefte om over het geloof te praten er nog wel was. Zeker als jongeren onder elkaar. Met de dominee hebben we toen een jongerenkring opgezet.

Samen met iemand anders doe ik de organisatie van de kring, dus wij zoeken bijvoorbeeld bij de start van een seizoen een nieuw boekje uit. Maar ik bereid zeker niet elke avond zelf voor, er zijn ook anderen die dat doen. We doen het echt samen. We zijn niet met een grote groep, namelijk met dertien mensen. Maar dat vinden we juist ook de kracht van de kring. We kennen elkaar goed, waardoor we ook de vrijheid voelen om met elkaar de diepte in te gaan.’

We voelen de vrijheid om met elkaar de diepte in te gaan

Hoe ziet een kringavond eruit?

‘Om de week komen we bij elkaar. We beginnen elke avond met een ‘Hoe gaat het?’-rondje. Die punten worden dan ook meegenomen in het gebed. We volgen vaak een boekje met een bepaald thema, maar het is niet zo dat we dat boekje elke avond strikt volgen. Soms gaan we ook verder door op het ‘Hoe-gaat-het?’-rondje. Bijvoorbeeld als iemand ergens mee zit, dan praten we daarover door, die ruimte is er ook.

Ongeveer twee keer per jaar nodigen we iemand uit die net wat dieper op een onderwerp ingaat. Laatst hadden we bijvoorbeeld de dominee uitgenodigd om te spreken over homoseksualiteit, omdat hij daarover een preek hield. We hebben nu een lijntje uitstaan met iemand uit de gemeente die iets kan vertellen over schepping en milieu, daarnaar ben ik ook erg benieuwd.

Een avond duurt ongeveer anderhalf uur, niet te lang, zodat de drempel om te komen niet te hoog wordt. We eindigen altijd met een drankje, zodat er nog even tijd is om bij te kletsen of na te praten over de avond.’

 Heeft de jongerenkring je gebracht wat je zocht?

‘Ja, voor mij is belangrijk dat het een groep is waarin je je veilig voelt om dingen te delen. Dat heb ik gevonden in deze groep. We zien om naar elkaar en weten wat er bij elkaar speelt. Als het dan een keer niet over het geloof gaat, is dat ook prima. Juist dat momentje vooraf waarin iedereen deelt hoe het gaat en we daarvoor bidden, vind ik mooi.

Ik merk ook dat de groep enthousiast is om dingen samen te doen. Vanuit de kerk wordt er bijvoorbeeld een pelgrimage georganiseerd voor jongeren. Dat is een reis naar Trier waarbij we onder andere een kerk bezoeken en ook zelf een kerkdienst organiseren. Vorig jaar was dat voor alle leeftijden georganiseerd en nu speciaal voor jongeren. Veel jongeren uit onze kring gaan mee, maar ook een aantal van buiten de kring. Dat er zo goed op wordt gereageerd is erg leuk om te merken.’

Jullie kerk doet dus best wat voor jongeren, vind je dat de kerk ook iets van jullie als jongeren mag verwachten?

‘Ja, er worden bijvoorbeeld weleens generatiemomenten gepland in de gemeente, het zou mooi zijn als wij daar als jongeren ook bij aanwezig zijn. Juist omdat we daar met veel verschillende leeftijden zitten, kunnen we veel van elkaar leren. Van de oudere generatie zou ik bijvoorbeeld willen leren hoe zij in hun geloof staan. Zij hebben al een heel leven achter zich en hebben vaak ook moeilijke dingen meegemaakt. Ik ben wel benieuwd hoe hun geloof is ontwikkeld door alle gebeurtenissen in hun leven.’

Meest gelezen

Behulpzaam advies over omgang met groeiende diversiteit in NGK

Behulpzaam advies over omgang met groeiende diversiteit in NGK

Louren Blijdorp
  • Kerkelijk leven
  • Ruimte en richting

In de eerste aflevering van deze rubriek is aan vier intensief betrokken NGK-predikanten gevraagd hoe de synodebesluiten bij henzelf en in hun gemeente zijn gevallen. Daaruit bleekt dat er grote verschillen tussen gemeentes ontstaan. In de tweede aflevering is aan drie hoofdrolspelers ter synode toelichting gevraagd op keuzes en besluiten. In deze derde aflevering vragen we aan René de Reuver, voormalig scriba van de Protestantse Kerk in Nederland hoe hij ontwikkelingen in de NGK ziet en wat hij ons zou willen meegeven.

Lees artikel
Predikantsprofiel: Koos Jonker

Predikantsprofiel: Koos Jonker

Marinus de Jong
  • Kerkelijk leven
  • Predikantsprofiel

‘Het predikantschap is voor mij geen baan, het is een roeping.’ Zijn roeping loopt als een rode draad door het gesprek met ds. Koos Jonker. Hij is predikant in hart en nieren. Maar die roeping kwam niet vanzelf. Zijn Zuid-Afrikaanse accent verraadt meteen dat die weg op zijn minst één landsgrens overging. Meer dan eens ging dat als bij Mozes en Jeremia: tegen zijn eigen wil. Deze roeping geeft diepe vreugde, soms veel plezier, maar kost ook wat, zo blijkt.

Lees artikel
Kerknieuws mei 2026

Kerknieuws mei 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Kerknieuws van mei 2026 in Magazine Onderweg. Het beroep dat de gemeente van Langerak op ds. Gert Meijer uitgebracht heeft, heeft hij aangenomen. Ds. Meijer stond sinds 2017 in de NGK Zuidlaren-Kandelaarkerk. De NGK Zwolle-Plantagekerk, een gemeente met ruim 1.000 leden, heeft een beroep gedaan op ds. Reinier Kramer (46 jaar). Kramer is momenteel als enige actieve gemeentepredikant verbonden aan de ruim 1.200 leden tellende samenwerkingsgemeente CGK-NGK Deventer. Hij is sinds 2,5 jaar werkzaam in Deventer. Kramer was eerder vier jaar verbonden aan Spakenburg-Zuid en vijf jaar aan Bergentheim-De Hoeksteen. De Plantagekerk is vacant sinds het vertrek van ds. Jos Douma in 2025.

Lees artikel
Als schaduwen over de wereld vallen

Als schaduwen over de wereld vallen

Louren Blijdorp
  • Verdieping

De tijden zijn somber en ernstig. Oorlogen zijn niet meer ver weg en de wankelende wereldorde geeft een sluimerende onzekerheid. Ook in het nog altijd ongekend welvarende en vredige westen van Europa knaagt het: trollenlegers, hackers, mysterieuze drones dringen ons continent binnen. Het leidt tot groeiend onbehagen, polarisatie, bedreiging van de rechtstaat. En dan klopt ook nog de klimaatcrisis onverbiddelijk aan. Die nog veel existentiëlere dreiging die de randvoorwaarden van ons bestaan zelf bedreigt wordt haast vergeten. Maar ook die slapende reus morrelt aan de bedrieglijke rust van Noordwest-Europa.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief