De kerk: niet mijn soort mensen

Bram Beute | 14 november 2025
  • Algemeen
  • Opinie

Het hele idee dat je een kerk vormt met iedereen die bij Jezus wil horen is vragen om problemen. Wat de een eerbiedig vindt, is voor de ander vormendienst. Wat voor de een uiting van de heilige Geest is, is voor de ander jezelf wat wijs maken. Waar de een bevrijding ervaart, ziet de ander gevaarlijk relativisme. Dan hebben we het nog niet gehad over muziekvoorkeuren in de kerkdienst. Iets is voor de één een extatische ervaring, maar roept bij de ander vervreemding of verveling op. Bovendien zijn er verschillen van inzicht over gender en sekse, doop en avondmaal (voor kinderen of juist niet?), de werking van de Geest, de plaats van Israël in Gods heilsplan.

Er spelen nog meer dingen mee: verschil in opleiding, werk, inkomen en afkomst. De een mag ‘dr.’ voor haar naam zetten, terwijl de ander nauwelijks kan lezen. De een kan een eigen huis in Amsterdam betalen, een ander woont al jaren in een beschimmeld en tochtig huis of heeft geen vaste verblijfplaats. De een heeft zijn leven prima op orde, voor de ander is het al een hele prestatie om op zondag halverwege de dienst in de kerk te komen.

Geen veilige bubbel

Niets van het bovenstaande heb ik verzonnen. Ik kom het allemaal tegen in ‘onze’ kerk. Dat is moeilijk. We begrijpen elkaar vaak niet goed. Af en toe vertrekken gemeenteleden naar andere gemeenten, omdat daar letterlijk of figuurlijk meer hun taal wordt gesproken. Onlangs hebben we besloten door te blijven gaan met twee verschillende zondagse diensten, omdat we de verschillende stijlen (grofweg ‘klassiek-gereformeerd’ en ‘evangelisch’) niet goed

kunnen combineren. Het is geen doen al die verschillen. Tegelijk: dit is kerk-zijn. Het is normaal dat het ingewikkeld is. En het is niet normaal als de kerk een veilige bubbel is geworden, omdat ze grotendeels bestaat uit ‘ons soort mensen’. Iemand zei eens nadat ‘zijn’ gemeente gescheurd was en een deel ervan vertrokken was: ‘We hebben het nu zo goed met elkaar. Het is eng, we lijken wel een sekte.’ Met andere woorden: fijn als je het heel goed hebt met elkaar, maar waardoor komt dat? Is dat omdat we diep de eenheid in Christus beleven, of is het toch ook of misschien zelfs vooral dat we zo op elkaar lijken? De kerk is niet bedoeld als een besloten club waar dezelfde soort mensen het goed hebben met elkaar, maar als de plek waar de muur van vijandschap en onverschilligheid tussen mensen is weggebroken door Jezus Christus (vergelijk Efeziërs 2:11-22).

Filialen

U moet u inloggen om dit artikel te bekijken. Login om toegang te krijgen.
Over de auteur
Bram Beute

Bram Beute is redacteur van OnderWeg en voorganger van Oase voor Nieuw-West en De Bron in Amsterdam Nieuw-West.

Meest gelezen

Genesis 3 is een profetische vertelling

Genesis 3 is een profetische vertelling

Ulbe van der Meer
  • Opinie

Honderd jaar geleden sprak de synode van de Gereformeerde Kerken uit dat het spreken van de slang in Eden een zintuigelijk waarneembaar feit was. Ds. Jan Geelkerken zag dat anders en werd uit zijn ambt gezet. Aan dit ‘jubileum’ is tot nu toe slechts een podcast (Dick en Daniel geloven het wel #238) gewijd en een paar verhalen uit de oude doos in het Nederlands Dagblad. Moeten we ervan uitgaan dat het vandaag niet meer zo van belang is hoe je deze tekst leest?

Lees artikel
Waarom het begin van Genesis ook over geschiedenis gaat

Waarom het begin van Genesis ook over geschiedenis gaat

Koert van Bekkum
  • Verdieping

Verwijst het begin van Genesis naar dingen die zijn gebeurd? Of spreken de hoofdstukken vooral over ons menselijk bestaan als zodanig, en over hoe God redt? Het laatste natuurlijk, aldus ds. Ulbe van der Meer afgelopen mei in dit blad. Laten we het profetisch-symbolische karakter van het paradijsverhaal omarmen. Dan zijn we af van ingewikkelde discussies over historiciteit, leren mensen hoe mooi en krachtig de Bijbel spreekt, en werpen we geen onnodige drempels op voor jongeren en buitenstaanders. 

Lees artikel
Waarom in het kerkblad Onderweg mag klinken dat de slang in het paradijs niet sprak

Waarom in het kerkblad Onderweg mag klinken dat de slang in het paradijs niet sprak

Redactie
  • Redactioneel

Er is alle reden om binnen de Nederlandse Gereformeerde Kerken van gedachten te wisselen over hoe je het begin van Genesis leest en welke plek de zondeval daarin inneemt. Reina Wiskerke besprak in haar column het opinieartikel van dominee Ulbe van der Meer over Genesis 3 (ND 6 juni, link). Ze vroeg zich daarin af waarom Onderweg, maandblad voor de Nederlandse Gereformeerde Kerken (NGK), zijn opvatting ‘dropt’ bij de lezers, zonder reflectie op de noodzakelijkheid, reikwijdte en consequentie van zijn opvatting.

Lees artikel
Het geheim van de kerk

Het geheim van de kerk

Cors Visser
  • Boekbespreking

Het was de ondertitel die me naar dit boek deed grijpen: herontdekken wat de kerk is. Na het omslaan van de laatste bladzijde was er een lichte teleurstelling. Dit boek gaat niet in de eerste plaats over de kerk. Maar naast teleurstelling was er ook een aangename verrassing: Wright werpt nieuw licht op Handelingen en ja, ook een beetje op de kerk. Wat de Britse nieuwtestamenticus doet, is de lezer in iets meer dan 200 bladzijden meenemen door heel Handelingen. Elk hoofdstuk behandelt drie of vier hoofdstukken, met uitzondering van Handelingen 1 en Handelingen 17 – die krijgen beide een eigen hoofdstuk. Door deze aanpak zit er vaart in het boek en komen de kwaliteiten van Wright naar voren: grote lijnen trekken en vergelijkingen maken met andere Bijbelboeken en verhalen. Voor mensen die Tom Wright doorgaans wijdlopig en ongestructureerd vinden – zoals ikzelf – is dit boek een stuk prettiger leesbaar. Een aantal hoofdthema's uit eerder werk komt voorbij: de nadruk op de opstanding van Jezus, het koninkrijk van God en de ontmoeting van hemel en aarde. Via Handelingen valt daar weer nieuw licht op.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief