Redactioneel: De armen zijn bij ons

Henk Hoksbergen | 7 februari 2015
  • Column
Henk Hoksbergen.

Henk Hoksbergen.

Nederland hoort tot de rijke landen. Dachten we altijd. Maar met 412.000 armen onder ons weten we nu beter. Waar 85.000 mensen van de voedselbanken afhankelijk zijn, heb ik het niet meer over een rijk land.

Het is wel even wennen. Voor de politiek. Voor de kerken. En vooral voor mezelf. En toch, als ik goed kijk, zie ik het ook wel. Natuurlijk aan die zwerver op het station. Maar ook anders. Veel dichterbij. In m’n woonplaats. In m’n kerk. En misschien – o help! – wel in m’n familie.

Zeker, armoede in Nederland is anders dan armoede in Ethiopië. Het maakt nogal wat uit of je sterft van de honger of dat je naar de diaconie gaat omdat je niet kunt rondkomen. En toch raakt het me diep dat er om mij heen mensen zijn die ‘gewoon’ niet kunnen eten wat ze nodig hebben. Ik schrik me naar als ik hoor dat er in Nederland tegen de 30.000 daklozen zijn. Geen dak boven je hoofd!

De getallen zijn de afgelopen jaren snel gestegen. De bewustwording van het probleem groeide niet in dat tempo mee. Niet bij de regering, niet in de kerk en niet bij mezelf. De regering laat de opvang van vreemdelingen lekker aan de gemeenten over. In veel kerken is – voor zover ik zie – particuliere armoede geen hot item. En zelf heb ik ook wel andere dingen aan m’n hoofd.

Weet je wie het merken? De diakenen. Die sjouwen heel wat af. Met een gesloten envelop met geld en met tassen boodschappen. Ook in dat mooie, welvarende dorp waar ik woon, en waar de voedselbank op volle toeren draait. Heel wat mensen kunnen dat niet begrijpen. Hier? Bij ons?

Jezus heeft het over deze dingen gehad en er iets héél indringends over gezegd. ‘Verdwijn naar het eeuwige vuur, want Ik had honger en jullie gaven Mij niet te eten.’ Dát went nooit.

Over de auteur
Henk Hoksbergen

Henk Hoksbergen is hoofdredacteur van OnderWeg en predikant van de GKv Spakenburg-Zuid.

Meest gelezen

Beweegredenen uitstroom onder NGK-gemeentepredikanten onderzocht

Beweegredenen uitstroom onder NGK-gemeentepredikanten onderzocht

Louren Blijdorp
  • Kerkelijk leven
  • Werkers in de kerk

In deze rubriek vragen we verschillende inhoudelijk betrokkenen naar de toekomst van betaalde krachten in de NGK, predikanten, kerkelijk werkers. Directe aanleiding hiervoor is het artikel van Bart Folkers over het predikantentekort. De verwachting is dat dit komend decennium zal toenemen. In dit verband onderzocht Folkers berichtgeving rondom het mentaal welbevinden en de soms daarmee gepaard gaande uitstroom van gemeentepredikanten in actieve dienst.

Lees artikel
Kerknieuws oktober 2026

Kerknieuws oktober 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Lees hier het kerknieuws van de Nederlandse Gereformeerde Kerken, oktober 2026. Beroepen. G.P. Hommes naar Bunschoten, Dalfsen, Kampen en Nijmegen. Ds. Peter Hommes (45) heeft beroepen ontvangen van de NGK Bunschoten-Oost-Petrakerk, de NGK Dalfsen-Het Kruispunt, de NGK Kampen-Eudokiakerk en NCGK Nijmegen-de Boskapel. Hommes is sinds 2017 verbonden aan NGK Leusden-de Koningshof, een gemeente met ca. 750 leden.

Lees artikel
Synode van start

Synode van start

Louren Blijdorp
  • Kerkelijk leven

Na een bidstond in de Lidwinakerk is deze maand de synode van Best geopend. Vanuit de 28 regio’s vormen 56 afgevaardigden de vergadering. Van november tot maart hoopt de synode in vijf sessies alles wat op haar agenda staat te behandelen. Onderweg zal de synode met belangstelling volgen. Twee synodewatchers zijn bereid om naar aanleiding van de vergaderingen maandelijks in deze rubriek hun indrukken en observaties te delen. Hieronder lichten ze toe wat hen drijft om betrokken te zijn bij deze landelijke kerkelijke vergadering.

Lees artikel
Zwijgen en doorgaan: waarom slachtoffers zwijgen

Zwijgen en doorgaan: waarom slachtoffers zwijgen

Marianne Bronsveld
  • Wisselrubriek

Het duurt lang voordat slachtoffers van misbruik of structureel geweld voor het eerst gaan spreken. Waarom zwijgen zij zo lang? Welke angsten leven er bij slachtoffers en wat kun jij doen om iemand te helpen sneller te spreken?

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief