Column: Jonge diaconessen

Esther Spiering-de Hek | 21 februari 2015
  • Column

010145 Column IIDat we eigenlijk jonge diaconessen waren, realiseerden m’n zus en ik ons natuurlijk niet toen we weer op moeders fiets met een pannetje eten naar tante Sjaantje fietsten. Dan zat er weer hutspot in de grote rieten fietsmand die aan het stuur hing, dan weer erwtensoep. Of een bosje tulpen, of oliebollen op oudejaarsdag.

Tante Sjaantje – wat ouder, klein van stuk, gezet, gezellige babbel – heette eigenlijk Jeanne, sierlijk op z’n Frans. Als jonge vrouw was ze tijdens de Eerste Wereldoorlog met haar familie naar Nederland gevlucht en getrouwd met Piet, een boomlange dorpse arbeider die geen woord Frans sprak. En ja, dan heet je al snel gewoon Sjaantje.

Ze leeft al lang niet meer. Toen ze ziek werd, waren we nog regelmatig op last van onze moeder met de grote fietsmand bij haar binnengestapt om iets lekkers te brengen en een praatje te maken.

Nu wil ik van ons, toentertijd in onwetendheid jonge diaconessen, geen heldinnen maken. Als er een pluim uitgedeeld moet worden, dan komt die mijn moeder toe, die naast tante Sjaantje nog vele andere ouderen en behoeftigen bedeelde met eten, bloemen en kaartjes. Dat was voor haar gewoon en voor ons dus ook.

Onze pannetjes kunnen uit de kast en de fietsmanden aan het stuur

Wat ik wel wil aangeven, is dat ruim 25 jaar later de samenleving smacht naar deze goeddoenerij. Met een uitgeklede en sinds 1 januari naar de gemeenten overgehevelde Wmo-regelgeving moeten zorgbehoevende burgers nóg meer hun eigen boontjes doppen. Armoe, eenzaamheid en hulpeloosheid zijn vaak het gevolg.

Kerken zien dat gelukkig en springen erop in. De onze in ieder geval wel. Via de wijkverpleging krijgt de diaconie hulpvragen binnen van mensen uit de omgeving van ons kerkgebouw. Onze pannetjes kunnen uit de kast en de fietsmanden aan het stuur. Kansen te over om ons geloof handen en voeten te geven.

We worden er rijker van, geloof ik. En onze (klein)kinderen ook. Vergeet vooral niet om hen mee te nemen naar de tante Sjaantjes van nu.

Over de auteur
Esther Spiering-de Hek

Esther de Hek is tekstschrijver en hoofdredacteur van OnderWeg.

Meest gelezen

Kerknieuws mei 2026

Kerknieuws mei 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Kerknieuws van mei 2026 in Magazine Onderweg. Het beroep dat de gemeente van Langerak op ds. Gert Meijer uitgebracht heeft, heeft hij aangenomen. Ds. Meijer stond sinds 2017 in de NGK Zuidlaren-Kandelaarkerk. De NGK Zwolle-Plantagekerk, een gemeente met ruim 1.000 leden, heeft een beroep gedaan op ds. Reinier Kramer (46 jaar). Kramer is momenteel als enige actieve gemeentepredikant verbonden aan de ruim 1.200 leden tellende samenwerkingsgemeente CGK-NGK Deventer. Hij is sinds 2,5 jaar werkzaam in Deventer. Kramer was eerder vier jaar verbonden aan Spakenburg-Zuid en vijf jaar aan Bergentheim-De Hoeksteen. De Plantagekerk is vacant sinds het vertrek van ds. Jos Douma in 2025.

Lees artikel
Predikantsprofiel: Koos Jonker

Predikantsprofiel: Koos Jonker

Marinus de Jong
  • Kerkelijk leven
  • Predikantsprofiel

‘Het predikantschap is voor mij geen baan, het is een roeping.’ Zijn roeping loopt als een rode draad door het gesprek met ds. Koos Jonker. Hij is predikant in hart en nieren. Maar die roeping kwam niet vanzelf. Zijn Zuid-Afrikaanse accent verraadt meteen dat die weg op zijn minst één landsgrens overging. Meer dan eens ging dat als bij Mozes en Jeremia: tegen zijn eigen wil. Deze roeping geeft diepe vreugde, soms veel plezier, maar kost ook wat, zo blijkt.

Lees artikel
Genesis 3 is een profetische vertelling

Genesis 3 is een profetische vertelling

Ulbe van der Meer
  • Opinie

Honderd jaar geleden sprak de synode van de Gereformeerde Kerken uit dat het spreken van de slang in Eden een zintuigelijk waarneembaar feit was. Ds. Jan Geelkerken zag dat anders en werd uit zijn ambt gezet. Aan dit ‘jubileum’ is tot nu toe slechts een podcast (Dick en Daniel geloven het wel #238) gewijd en een paar verhalen uit de oude doos in het Nederlands Dagblad. Moeten we ervan uitgaan dat het vandaag niet meer zo van belang is hoe je deze tekst leest?

Lees artikel
Het geheim van de kerk

Het geheim van de kerk

Cors Visser
  • Boekbespreking

Het was de ondertitel die me naar dit boek deed grijpen: herontdekken wat de kerk is. Na het omslaan van de laatste bladzijde was er een lichte teleurstelling. Dit boek gaat niet in de eerste plaats over de kerk. Maar naast teleurstelling was er ook een aangename verrassing: Wright werpt nieuw licht op Handelingen en ja, ook een beetje op de kerk. Wat de Britse nieuwtestamenticus doet, is de lezer in iets meer dan 200 bladzijden meenemen door heel Handelingen. Elk hoofdstuk behandelt drie of vier hoofdstukken, met uitzondering van Handelingen 1 en Handelingen 17 – die krijgen beide een eigen hoofdstuk. Door deze aanpak zit er vaart in het boek en komen de kwaliteiten van Wright naar voren: grote lijnen trekken en vergelijkingen maken met andere Bijbelboeken en verhalen. Voor mensen die Tom Wright doorgaans wijdlopig en ongestructureerd vinden – zoals ikzelf – is dit boek een stuk prettiger leesbaar. Een aantal hoofdthema's uit eerder werk komt voorbij: de nadruk op de opstanding van Jezus, het koninkrijk van God en de ontmoeting van hemel en aarde. Via Handelingen valt daar weer nieuw licht op.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief