Jongeren hebben voorbeeldfiguren nodig

Matthijs den Dekker | 4 april 2015
  • Jeugdwerk
  • Thema-artikelen

Ben jij als jeugdleider een authentiek voorbeeld voor jongeren? Vanuit de overtuiging dat dat van essentieel belang is voor goed jongerenwerk biedt LEF de zogenoemde Learning Community aan, om jeugdleiders te helpen in deze rol te groeien.

De cultuur van het koninkrijk is anders dan de cultuur van de wereld om ons heen. Jongeren hebben daarom lef nodig om in verbondenheid met God te leven. Ze moeten het aandurven om anders te zijn.

Dit kan niet zonder voorbeeldfiguren: jeugdleiders die op authentieke wijze laten zien hoe zij zelf die cultuur van het koninkrijk in hun leven laten doordringen. Het jongerenwerk zou een plek moeten zijn waar jeugdleiders vanuit hun persoonlijke relatie met God jongeren helpen te groeien in het geloof. Zodat de jongeren op hun beurt weer een voorbeeld voor hun omgeving kunnen zijn.

Eigen hart

Dit is makkelijker gezegd dan gedaan. LEF, onderdeel van De Navigators, biedt jeugdleiders daarom een Learning Community aan. Dat is een tweejarig leertraject met tussentijdse coaching en elk halfjaar een trainingsweekend.

Het traject wil jeugdleiders toerusten op uiteenlopende gebieden: discipelschap en missionair zijn, brede training en persoonlijke coaching, theorie ontdekken en het hart laten spreken. Centraal staan vragen als: Hoe ben jij als jeugdleider een authentiek voorbeeld voor je jongeren? Durf je jongeren voor te gaan in het navolgen van Jezus? Hoe zit het eigenlijk met je eigen relatie met God?

LEF gelooft dat een jeugdwerker pas kan laten zien wat geloven voor hem betekent wanneer hij zijn eigen hart voor God heeft ontdekt. ‘In het begin ervaar je dat misschien als een pas op de plaats, want je zou het liefst direct aan de slag willen gaan’, zegt een jeugdleider die aan het traject deelnam. ‘Maar nu besef ik dat eerst je basis sterk moet zijn. Een stevig fundament in je eigen leven is essentieel om een smaakmaker te kunnen zijn.’

Versterkt

De Learning Community van LEF vraagt om twee jaar toewijding en een open houding om bestaande structuren in het jeugdwerk opnieuw te overwegen. Het streven is dat een jeugdwerker door de stevige doordenking van zijn persoonlijk geloof en zijn jeugdwerk op alle fronten zijn relaties versterkt: met God, met tieners en jongeren en met de anderen in het jeugdwerkteam.

In november 2015 gaat een nieuwe Learning Community van start bij LEF. Er is ruimte voor twintig teams om deel te nemen. Door samenwerking met het Praktijkcentrum kunnen GKv-gemeenten daarbij samen optrekken. Kijk voor meer informatie op www.heblef.nu/groei.

Over de auteur
Matthijs den Dekker

Matthijs den Dekker is communicatiemedewerker van LEF.

Meest gelezen

Kerknieuws mei 2026

Kerknieuws mei 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Kerknieuws van mei 2026 in Magazine Onderweg. Het beroep dat de gemeente van Langerak op ds. Gert Meijer uitgebracht heeft, heeft hij aangenomen. Ds. Meijer stond sinds 2017 in de NGK Zuidlaren-Kandelaarkerk. De NGK Zwolle-Plantagekerk, een gemeente met ruim 1.000 leden, heeft een beroep gedaan op ds. Reinier Kramer (46 jaar). Kramer is momenteel als enige actieve gemeentepredikant verbonden aan de ruim 1.200 leden tellende samenwerkingsgemeente CGK-NGK Deventer. Hij is sinds 2,5 jaar werkzaam in Deventer. Kramer was eerder vier jaar verbonden aan Spakenburg-Zuid en vijf jaar aan Bergentheim-De Hoeksteen. De Plantagekerk is vacant sinds het vertrek van ds. Jos Douma in 2025.

Lees artikel
Predikantsprofiel: Koos Jonker

Predikantsprofiel: Koos Jonker

Marinus de Jong
  • Kerkelijk leven
  • Predikantsprofiel

‘Het predikantschap is voor mij geen baan, het is een roeping.’ Zijn roeping loopt als een rode draad door het gesprek met ds. Koos Jonker. Hij is predikant in hart en nieren. Maar die roeping kwam niet vanzelf. Zijn Zuid-Afrikaanse accent verraadt meteen dat die weg op zijn minst één landsgrens overging. Meer dan eens ging dat als bij Mozes en Jeremia: tegen zijn eigen wil. Deze roeping geeft diepe vreugde, soms veel plezier, maar kost ook wat, zo blijkt.

Lees artikel
Genesis 3 is een profetische vertelling

Genesis 3 is een profetische vertelling

Ulbe van der Meer
  • Opinie

Honderd jaar geleden sprak de synode van de Gereformeerde Kerken uit dat het spreken van de slang in Eden een zintuigelijk waarneembaar feit was. Ds. Jan Geelkerken zag dat anders en werd uit zijn ambt gezet. Aan dit ‘jubileum’ is tot nu toe slechts een podcast (Dick en Daniel geloven het wel #238) gewijd en een paar verhalen uit de oude doos in het Nederlands Dagblad. Moeten we ervan uitgaan dat het vandaag niet meer zo van belang is hoe je deze tekst leest?

Lees artikel
Het geheim van de kerk

Het geheim van de kerk

Cors Visser
  • Boekbespreking

Het was de ondertitel die me naar dit boek deed grijpen: herontdekken wat de kerk is. Na het omslaan van de laatste bladzijde was er een lichte teleurstelling. Dit boek gaat niet in de eerste plaats over de kerk. Maar naast teleurstelling was er ook een aangename verrassing: Wright werpt nieuw licht op Handelingen en ja, ook een beetje op de kerk. Wat de Britse nieuwtestamenticus doet, is de lezer in iets meer dan 200 bladzijden meenemen door heel Handelingen. Elk hoofdstuk behandelt drie of vier hoofdstukken, met uitzondering van Handelingen 1 en Handelingen 17 – die krijgen beide een eigen hoofdstuk. Door deze aanpak zit er vaart in het boek en komen de kwaliteiten van Wright naar voren: grote lijnen trekken en vergelijkingen maken met andere Bijbelboeken en verhalen. Voor mensen die Tom Wright doorgaans wijdlopig en ongestructureerd vinden – zoals ikzelf – is dit boek een stuk prettiger leesbaar. Een aantal hoofdthema's uit eerder werk komt voorbij: de nadruk op de opstanding van Jezus, het koninkrijk van God en de ontmoeting van hemel en aarde. Via Handelingen valt daar weer nieuw licht op.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief