Kerken in het rampenplan?

Praktijkcentrum | 21 mei 2015
  • Praktijklokaal

Elke burgerlijke gemeente moet er één hebben: een rampenplan. Er moet onder meer in kaart gebracht worden wat er specifiek in die gemeente zou kunnen gebeuren. Denk aan de kans op overstromingen of ongelukken met gevaarlijke stoffen. Om de vier jaar moet het plan een update krijgen, want in die tijd kan er veel veranderen.

Caribbean_Petroleum_Corporation_DisasterIn een rampenplan gaat het niet alleen om het directe ingrijpen door bijvoorbeeld politie en brandweer, maar ook om de opvang van en de zorg voor mensen die bijvoorbeeld hun huis moeten verlaten. Op dat punt kunnen kerken een rol spelen.

Dat gebeurt momenteel in Kampen. Naar aanleiding van een ramp vorig jaar op het industriegebied van Kampen, waarbij blauwzuurgas vrijkwam, heeft de burgerlijke gemeente het korps van het Leger des Heils ingeschakeld om alle kerken aan te schrijven of zij bij rampen hulp kunnen bieden. Te denken valt dan aan het openstellen van kerkgebouwen voor herdenkingssamenkomsten of voor de opvang van mensen. Veel kerken hebben immers ervaring met de opvang van mensen in nood.

De NGK IJsselmuiden reageerde positief op de oproep. Scriba Anton Maurer: ‘Natuurlijk willen we meewerken. We hebben als kerk ook ervaring met de opvang van mensen. In de jaren negentig hebben we bijvoorbeeld jarenlang een Armeens gezin in ons kerkgebouw opgevangen en dat zouden we in de huidige omstandigheden weer kunnen doen.’ De diakenen en de commissie van beheer van de NGK gaan de mogelijkheden verder verkennen.

Steeds vaker wordt de rol van de kerken omschreven in rampenplannen. In andere plaatsen heeft dit al geleid tot een ‘Draaiboek kerk en crisis’. De overheid wil wel precies weten waar ze op kan rekenen.

Webtip
www.risicokaart.nl

Over de auteur
Praktijkcentrum

Het Praktijkcentrum (GKv) ondersteunt en begeleidt kerken bij het gemeente-zijn in een geseculariseerde cultuur. Zie www.praktijkcentrum.org.

Meest gelezen

Predikantsprofiel: Bob Wielenga

Predikantsprofiel: Bob Wielenga

Jan Mudde
  • Kerkelijk leven
  • Predikantsprofiel

De afstand tussen Bob Wielenga en mij bedraagt ongeveer 9.300 km als we met elkaar beeldbellen via de smartphone van zijn vrouw Geertje. Vanaf 1980 woont en werkt Bob namelijk in Zuid-Afrika als zendeling, predikant en theoloog – Bob is tweemaal gepromoveerd aan de Universiteit van Zuid-Afrika te Pretoria. Sinds 2002 is hij met emeritaat, maar tot voor kort schreef en publiceerde hij volop. Momenteel is hij nog als docent verbonden aan het KwaZulu-Natal Missionary and Bible College. We hebben een gesprek waarin het woord ‘afstand’ de rode draad is.

Lees artikel
Beweegredenen uitstroom onder NGK-gemeentepredikanten onderzocht

Beweegredenen uitstroom onder NGK-gemeentepredikanten onderzocht

Louren Blijdorp
  • Kerkelijk leven
  • Werkers in de kerk

In deze rubriek vragen we verschillende inhoudelijk betrokkenen naar de toekomst van betaalde krachten in de NGK, predikanten, kerkelijk werkers. Directe aanleiding hiervoor is het artikel van Bart Folkers over het predikantentekort. De verwachting is dat dit komend decennium zal toenemen. In dit verband onderzocht Folkers berichtgeving rondom het mentaal welbevinden en de soms daarmee gepaard gaande uitstroom van gemeentepredikanten in actieve dienst.

Lees artikel
De kerk en radicaal-rechts

De kerk en radicaal-rechts

Redactie
  • Redactioneel

In Nederland likt de PVV haar wonden en leidt de groei van FvD voorlopig nog niet tot regeringsverantwoordelijkheid. Toch blijft extreemrechts in Europa aan de deur kloppen, met de verkiezingswinst voor de Alternative für Deutschland (AfD) in Saksen-Anhalt en andere deelstaten. Marine Le Pen is nog altijd een grote kanshebber voor het Franse presidentschap in 2027. Wat moet de kerk hiermee?

Lees artikel
Kerknieuws oktober 2026

Kerknieuws oktober 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Lees hier het kerknieuws van de Nederlandse Gereformeerde Kerken, oktober 2026. Beroepen. G.P. Hommes naar Bunschoten, Dalfsen, Kampen en Nijmegen. Ds. Peter Hommes (45) heeft beroepen ontvangen van de NGK Bunschoten-Oost-Petrakerk, de NGK Dalfsen-Het Kruispunt, de NGK Kampen-Eudokiakerk en NCGK Nijmegen-de Boskapel. Hommes is sinds 2017 verbonden aan NGK Leusden-de Koningshof, een gemeente met ca. 750 leden.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief