Hoe beleef je het avondmaal?

Praktijkcentrum | 17 juni 2015
  • Praktijklokaal

In veel gemeenten is het een onderwerp van gesprek: hoe beleef je het avondmaal? Binnen de GKv doet Jasper Bosman daar in een aantal gemeenten onderzoek naar. Op de recent gehouden predikantenconferentie vertelde hij erover.

De GKv Schildwolde hield een enquête onder de kerkleden over de viering van het avondmaal. Aanleiding was een besluit van de kerkenraad tijdens de Mexicaansegriep-epidemie om de grote beker te vervangen door kleine bekertjes. Tegelijk zijn meer vragen voorgelegd, zoals over de frequentie van de avondmaalsviering en over de manier waarop.

Eén van de opmerkingen bij de vraag naar de frequentie: ‘Kans op sleur, maar als ons geloof versterkt wordt en de eenheid van de gemeente meer zichtbaar en merkbaar wordt, dan kunnen we het niet vaak genoeg vieren!’

Resultaat van de enquête was dat de kerk terugkeert naar het gebruik van de grote beker. De kleine bekertjes, waarvan een aantal gevuld met alcoholvrije wijn, blijven wel beschikbaar in de Kandelaar, de zaal in het verenigingsgebouw bij de kerk.

‘Als de eenheid van de gemeente meer zichtbaar wordt, dan kunnen we het niet vaak genoeg vieren’

Omdat het avondmaal op twee plaatsen gevierd wordt, in de kerkzaal en in de Kandelaar, kan men twee manieren van vieren toepassen: een zittende en een gaande viering.

Daarnaast besloot de kerkenraad om avondmaal aan huis in te voeren voor wie de kerkdiensten niet kan bezoeken. Daarbij is een ouderling aanwezig en er worden ook enkele gemeenteleden uitgenodigd. Samen volgen ze de kerkdienst via internet.

Veel gemeenten zetten de mogelijkheden op een rij en bepalen opnieuw welke vorm van avondmaalsviering het beste past bij de gemeente. Zo heeft de NGK Voorthuizen-Barneveld ‘s morgens een lopende viering, maar handhaaft ze voor de tweede dienst de viering aan tafel. Het doel daarvan is een passieve houding tijdens de diensten te doorbreken.

Over de auteur
Praktijkcentrum

Het Praktijkcentrum (GKv) ondersteunt en begeleidt kerken bij het gemeente-zijn in een geseculariseerde cultuur. Zie www.praktijkcentrum.org.

Meest gelezen

Behulpzaam advies over omgang met groeiende diversiteit in NGK

Behulpzaam advies over omgang met groeiende diversiteit in NGK

Louren Blijdorp
  • Kerkelijk leven
  • Ruimte en richting

In de eerste aflevering van deze rubriek is aan vier intensief betrokken NGK-predikanten gevraagd hoe de synodebesluiten bij henzelf en in hun gemeente zijn gevallen. Daaruit bleekt dat er grote verschillen tussen gemeentes ontstaan. In de tweede aflevering is aan drie hoofdrolspelers ter synode toelichting gevraagd op keuzes en besluiten. In deze derde aflevering vragen we aan René de Reuver, voormalig scriba van de Protestantse Kerk in Nederland hoe hij ontwikkelingen in de NGK ziet en wat hij ons zou willen meegeven.

Lees artikel
Predikantsprofiel: Koos Jonker

Predikantsprofiel: Koos Jonker

Marinus de Jong
  • Kerkelijk leven
  • Predikantsprofiel

‘Het predikantschap is voor mij geen baan, het is een roeping.’ Zijn roeping loopt als een rode draad door het gesprek met ds. Koos Jonker. Hij is predikant in hart en nieren. Maar die roeping kwam niet vanzelf. Zijn Zuid-Afrikaanse accent verraadt meteen dat die weg op zijn minst één landsgrens overging. Meer dan eens ging dat als bij Mozes en Jeremia: tegen zijn eigen wil. Deze roeping geeft diepe vreugde, soms veel plezier, maar kost ook wat, zo blijkt.

Lees artikel
Kerknieuws mei 2026

Kerknieuws mei 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Kerknieuws van mei 2026 in Magazine Onderweg. Het beroep dat de gemeente van Langerak op ds. Gert Meijer uitgebracht heeft, heeft hij aangenomen. Ds. Meijer stond sinds 2017 in de NGK Zuidlaren-Kandelaarkerk. De NGK Zwolle-Plantagekerk, een gemeente met ruim 1.000 leden, heeft een beroep gedaan op ds. Reinier Kramer (46 jaar). Kramer is momenteel als enige actieve gemeentepredikant verbonden aan de ruim 1.200 leden tellende samenwerkingsgemeente CGK-NGK Deventer. Hij is sinds 2,5 jaar werkzaam in Deventer. Kramer was eerder vier jaar verbonden aan Spakenburg-Zuid en vijf jaar aan Bergentheim-De Hoeksteen. De Plantagekerk is vacant sinds het vertrek van ds. Jos Douma in 2025.

Lees artikel
Als schaduwen over de wereld vallen

Als schaduwen over de wereld vallen

Louren Blijdorp
  • Verdieping

De tijden zijn somber en ernstig. Oorlogen zijn niet meer ver weg en de wankelende wereldorde geeft een sluimerende onzekerheid. Ook in het nog altijd ongekend welvarende en vredige westen van Europa knaagt het: trollenlegers, hackers, mysterieuze drones dringen ons continent binnen. Het leidt tot groeiend onbehagen, polarisatie, bedreiging van de rechtstaat. En dan klopt ook nog de klimaatcrisis onverbiddelijk aan. Die nog veel existentiëlere dreiging die de randvoorwaarden van ons bestaan zelf bedreigt wordt haast vergeten. Maar ook die slapende reus morrelt aan de bedrieglijke rust van Noordwest-Europa.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief