Column: Pionieren

Joost Smit | 1 april 2017
  • Column

Hebt u weleens iets nieuws bedacht? Iets hoopvol onbekends, als stap naar de toekomst? Pioniers in de kerk worden geroepen om dit soort wegen in te slaan. U kent de voorbeelden. Mannen met baarden die ergens in een krachtbuurt gedropt worden, ver buiten onze comfortzone.

Maar stel dat je dan iets bedenkt wat mainstream kerken dankbaar kopiëren. Dan blijft er echt nog iets over van al je geploeter. Zelf vermoed ik dat ons Vinex-vibe Vathorst-project kans maakt om zich straks te kunnen meten met de piramide van Maslow en de Bossche bol. Het enthousiasme van de delegaties die ons Hart-van-Vathorstproject bezoeken is groot. Na een Deense club schoven vorige week zelfs twintig Belgen door het huis.

Helaas bleek Ischa Meijer in de jaren zeventig
al op mijn idee gekomen te zijn

Maar denk niet dat dit zomaar gaat. Als pionier in spe heb ik eerst een flink aantal proefprojecten getest op mijn huisgenoten. Wat dacht u van het binnenkamerkastje naast onze voordeur? Ieder gezinslid stalt bij thuiskomst zijn smartphone in deze box. Met als werkzame stoffen functioneel oogcontact en belangstellende vragen voor de dolende ziel. Maar nog voor ik het octrooi kon aanvragen, bleek deze box al uitgevonden te zijn.

In mijn tweede project claimde ik de merknaam ‘zinnig gesprek©’. Dit zou mijn ontmoeting met wijkgenoten vleugels geven. Koetjes en kalfjes verdampen bij elke volwassen soortgenoot die krachtig bij de horens gevat wordt. Helaas bleek Ischa Meijer in de jaren zeventig al op mijn idee gekomen te zijn. Om dit erin te wrijven, spuiten mijn Vinex-vrienden de verbasteringen ‘onzinnig’ of ‘vrijzinnig’ als graffiti over mijn merknaam. De naam pionier is als chroom dat mijn pakketje schroot niet wil dekken.

Maar als ik dan weer aan tafel zit tussen wijkgenoten, of generaties zie die elkaar ontmoeten in de kerk, als ik ontdek hoeveel hoop en kracht er schuilt in leven met een beperking, dan raakt de hemel de aarde. En dan hoeft er even niets nieuws onder de zon.

Over de auteur
Joost Smit

Joost Smit is als predikant verbonden aan NGK Maastricht.

Meest gelezen

Predikantsprofiel Kees Smit

Predikantsprofiel Kees Smit

Melissa van der Kamp
  • Kerkelijk leven
  • Predikantsprofiel

Het is een terugkerend woord als ik met Kees Smit in gesprek ben over de geestelijke verzorging en zijn werk als voorzitter van de Commissie Geestelijke Verzorging (CGV). Uit alles blijkt dat hij deze rol met hart en ziel vervult. Niet in de laatste plaats gedreven door zijn eigen ervaringen als geestelijk verzorger bij Defensie. Kees stelt dat geestelijk verzorgers waardevolle gesprekspartners kunnen zijn voor gemeenten, omdat juist zij werken op het grensvlak van kerk en samenleving. Ik praat met Kees door over zijn gedrevenheid als voorzitter en wat het geestelijk verzorger-zijn voor hem heeft betekend.

Lees artikel
Zonder genade geen toekomst voor mensen van vlees en bloed 

Zonder genade geen toekomst voor mensen van vlees en bloed 

Koert van Bekkum
  • Boekbespreking

Lezers van dit blad zal de naam Jurrien Mol wellicht niet veel zeggen. Toch is hij in de Protestantse Kerk in Nederland geen onbekende. Mol studeerde in Utrecht. Als predikant in diverse dorpen in Friesland ging het studeren gewoon door, want hij promoveerde op een mooi proefschrift over de verhouding tussen collectieve en individuele verantwoordelijkheid in het Oude Testament. Hij is bovendien voorzitter van de Confessionele Beweging, de in 2020 ontstane fusiebeweging van de Confessionele Vereniging (in de Nederlandse Hervormde Kerk) en het Confessioneel Gereformeerd Beraad (in de Gereformeerde Kerken in Nederland).

Lees artikel
De kerkelijke gemeente is net als de stad: groot genoeg om alles zelf te hebben

De kerkelijke gemeente is net als de stad: groot genoeg om alles zelf te hebben

Lyanne De Haan-Wilts
  • Alphen tot Ommen
  • Kerkelijk leven

Anders dan de naam doet vermoeden, is de Kleine Kerk in Steenwijk met ruim 400 leden niet per se klein te noemen. Maar het gebouw is kleiner dan de Grote Kerk in Steenwijk, het gebouw, hemelsbreed 200 meter verderop, waarin de PKN kerkt. ‘Maar’, merkt Rick Winters op, ‘zij hebben op papier meer leden, dus zijn ook wat dat betreft een grote kerk. Toch denk ik dat er op zondag meer mensen bij ons zitten’.

Lees artikel
Heer, gebruik mijn woorden vandaag

Heer, gebruik mijn woorden vandaag

Wilmer Blijdorp
  • Leespreek

In de rubriek leespreek publiceren wij een preek geschikt voor persoonlijke meditatie, ter bespreking op een Bijbelstudiekring of voor gebruik in de eredienst. In het laatste geval dien je altijd eerst contact met de auteur op te nemen om toestemming te verkrijgen. Bij deze preek is een PowerPoint-presentatie beschikbaar die je kunt opvragen bij de auteur. Deze preek van ds. Wilmer Blijdorp (verbonden aan NGK Barneveld-De Burcht) vertrekt vanuit het eerste vers van 1 Korintiërs 14. Een Bijbelvers dat vaak misbruikt of genegeerd is: ‘Richt je op de gaven van de Geest, vooral op die van de profetie.’ Op een nuchtere en tegelijk spannende manier, gelardeerd met diverse herkenbare voorbeelden, daagt Blijdorp zijn hoorders uit om toch vooral opmerkzaam te zijn op momenten waarop God in het hier-en-nu tot ons spreekt. En, in een vervolgstap, maakt hij hen ook bewust van het feit dat God ook door ons heen wil spreken.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief