Eindhoven (NGK): ook doop door onderdompeling

Praktijkcentrum | 1 september 2018
  • Praktijklokaal

In steeds meer kerken bestaat de mogelijkheid om ook de doop door onderdompeling te bedienen, soms van baby’s, soms van volwassenen. In de NGK Eindhoven kwam daarover een bezinning op gang naar aanleiding van de vraag om de doop door onderdompeling van één van de twee mensen die belijdenis zouden afleggen en gedoopt zouden worden.

Onderdompeling kan een krachtige onderstreping zijn van de boodschap dat we in Christus ons oude leven afleggen en opstaan in een nieuw leven. (beeld Image 1:27/iStock)

Onderdompeling kan een krachtige onderstreping zijn van de boodschap dat we in Christus ons oude leven afleggen en opstaan in een nieuw leven. (beeld Image 1:27/iStock)

Ds. Daniël Timmerman verwijst voor de onderdompeling naar het oude doopsformulier, dat spreekt over ‘de onderdompeling in of de besprenkeling met het water’. Er is volgens hem geen verschil in betekenis, maar tegelijk wijst hij op de sterke taal van onderdompeling: ‘Zeker wanneer iemand als volwassene wordt gedoopt, kan deze vorm een krachtige onderstreping zijn van de boodschap dat we in Christus ons oude leven afleggen en opstaan in een nieuw leven.’

De kerkenraad besloot om hieraan mee te werken en in de betreffende dienst werden beide vormen van de doop naast elkaar gebruikt. Dat onderstreept volgens Timmerman ook de identiteit van de kerk: ‘We willen met de gemeente vasthouden aan onze identiteit als gereformeerde kerk, waarbij we het goud van de verbondsdoop koesteren en uitdragen. Tegelijkertijd willen we een open gemeente zijn, waarin mensen de ruimte ervaren om op hun manier toe te groeien naar onze Heer en Redder Jezus Christus.’

Over de auteur
Praktijkcentrum

Het Praktijkcentrum (GKv) ondersteunt en begeleidt kerken bij het gemeente-zijn in een geseculariseerde cultuur. Zie www.praktijkcentrum.org.

Meest gelezen

Hoeveelheid, urgentie, rust en ritme

Hoeveelheid, urgentie, rust en ritme

Redactie
  • Redactioneel

De verzoening, de vitaliteit van het belijden, het predikantentekort, de verhouding tussen doop en avondmaal, de eerste hoofdstukken van Genesis en de leer over de zonde, de ambtsleer, het voortgaande gesprek over homoseksuele relaties – het zijn allemaal vraagstukken die meer of minder nadrukkelijk aan de orde zijn in de NGK. Staan die verschillende vraagstukken los van elkaar of hangen ze samen? Aan deze ketting van kwesties met een bepaalde gevoeligheid rijgt dit nummer een volgende kraal: de plek en rol van de hbo-theoloog.

Lees artikel
Kerknieuws juli 2026

Kerknieuws juli 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Lees hier het kerknieuws van de Nederlandse Gereformeerde Kerken, juli 2026. Het beroep dat NGK Emmen op ds. Rik Meijer uitbracht, heeft hij aangenomen. De gemeente van Emmen zal zijn derde gemeente worden. Hij begon zijn werk in 2012 in Alblasserdam, per 1-1-2020 GKv Alblasserdam-Nieuw Lekkerland; later in dat jaar werd hij predikant in GKv Hardenberg-Baalderveld-Zuid, sinds 2021 NGK Hardenberg-Baalderveld.

Lees artikel
Predikantsprofiel Kees Smit

Predikantsprofiel Kees Smit

Melissa van der Kamp
  • Kerkelijk leven
  • Predikantsprofiel

Het is een terugkerend woord als ik met Kees Smit in gesprek ben over de geestelijke verzorging en zijn werk als voorzitter van de Commissie Geestelijke Verzorging (CGV). Uit alles blijkt dat hij deze rol met hart en ziel vervult. Niet in de laatste plaats gedreven door zijn eigen ervaringen als geestelijk verzorger bij Defensie. Kees stelt dat geestelijk verzorgers waardevolle gesprekspartners kunnen zijn voor gemeenten, omdat juist zij werken op het grensvlak van kerk en samenleving. Ik praat met Kees door over zijn gedrevenheid als voorzitter en wat het geestelijk verzorger-zijn voor hem heeft betekend.

Lees artikel
Wie mooi wil zijn moet pijn lijden

Wie mooi wil zijn moet pijn lijden

Jan Mudde
  • Ethiek

‘Wie mooi wil zijn, moet pijn lijden’, het kan zomaar gezegd worden als iemand de wenkbrauwen epileert of zichzelf door waxen onthaart. Maar sommige mensen gaan heel ver om aan een schoonheidsideaal te beantwoorden – veel te ver. Zoek maar eens op lotusvoeten, Victoriaanse korsetten, tattoos, lip- en bilfillers en looksmaxxing. Toch hebben mensen die willen lijden om wat heet mooi te zijn iets voorbeeldigs, zeker voor Nederlandse christenen. 

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief