Stimulans: OT, Kinderbijbel en kinderdoop

Debbie den Boer | 19 januari 2019
  • Stimulans

De rubriek Stimulans haalt uit het enorme aanbod aan toerustingsmateriaal op geloofsgebied elke keer een aantal krenten uit de pap. Deze keer aandacht voor onder meer het Oude Testament, een nieuwe Kinderbijbel en de kinderdoop.

Het belang van het Oude Testament

050218 Stimulans foto 1Het Oude Testament lijkt steeds meer een ondergeschoven kindje te worden in christelijk Nederland. Het wordt geassocieerd met een wrede God, met geweld en wantoestanden. Veel liever lezen we daarom uit het Nieuwe Testament. Maar om het Nieuwe Testament goed te kunnen begrijpen, hebben wij juist het Oude Testament nodig. Jezus en de apostelen grijpen er immers voortdurend op terug – expliciet en impliciet. Wie daar geen oog voor heeft, mist veel verbanden en toespelingen en vaak ook een juiste uitleg.

In zijn nieuwste boek, De verborgen eenheid van de Bijbel (verschenen bij Buijten en Schipperheijn), bespreekt Pieter Lalleman een selectie van de talloze verbindingen tussen het Oude en Nieuwe Testament, om de eenheid van de Schrift en het belang van het Oude Testament te onderstrepen. Hij begint zijn boek met het behandelen van een aantal gedeelten uit het Oude Testament, gevolgd door een aantal thema’s en personen die door de hele Bijbel voorkomen. Het boek eindigt met een bespreking van de meeste schrijvers van het Nieuwe Testament.


Kinderbijbel bij de Herziene Statenvertaling

050218 Stimulans foto 2Na de Gespreksbijbel voor kinderen van 8 tot 12 jaar verscheen het afgelopen najaar bij Royal Jongbloed ook de Kinderbijbel bij de Herziene Statenvertaling, speciaal voor kinderen van 4 tot 8 jaar. Deze kinderbijbel bevat 150 verhalen uit het Oude en Nieuwe Testament, waarmee hij de hele lijn van de geschiedenis van Gods volk in de Bijbel volgt. Opvallend is dat de auteurs zich niet alleen beperken tot de bekende Bijbelverhalen, maar dat ook minder bekende Bijbelverhalen aan bod komen, zoals de verhalen van de 7-jarige koning Joas, van Jeremia en van de ballingschap.

Bij elk verhaal staat een Bijbeltekst uit de Herziene Statenvertaling, om samen te lezen en eventueel aan te leren. Daarnaast zijn er vragen om over door te praten en worden er regelmatig kernwoorden uit de Bijbel uitgelegd, zoals genade of vertrouwen. De auteurs hebben geprobeerd om met de verhalen zo dicht mogelijk bij de Bijbeltekst te blijven en tegelijk aan te sluiten bij de belevingswereld van het jonge kind. Zie voor een eerste indruk van de kinderbijbel: www.royaljongbloed.nl/hsv-kinderbijbel.


Bijbelstudies over emoties

050218 Stimulans foto 3Omgaan met emoties – hoe doe je dat nu precies? En wat kunnen we daarin van Jezus leren? Prekenseries over het emotionele leven van Jezus zijn er maar weinig, net als literatuur over dit thema. Tegelijkertijd lezen we in de Bijbel dat Jezus een rijk gevoelsleven kende: Hij is bewogen, verheugt zich, huilt, is boos, verlangt, heeft lief en is bedroefd. Ds. H.J. van der Veen verdiepte zich hierin, preekte erover en gaf de preken uiteindelijk weer in het recent verschenen Bijbelstudieboek Jezus huilde.

In deze Bijbelstudies vraagt Van der Veen zich af hoe onze emoties gevormd en verdiept kunnen worden in de ontmoeting met Jezus. Actuele thema’s als geloof en gevoel en het werk van de heilige Geest komen daarbij aan de orde. Doel van het boek is om de lezer te helpen een beter zicht te krijgen op de plek die emoties hebben in het (geloofs)leven. Het boek (verschenen bij Boekencentrum) bevat gespreksvragen voor kringen.


Voorbereiding op de kinderdoop

050218 Stimulans foto 4De doop van een kind is altijd een bijzondere gebeurtenis voor de ouders. Maar wat symboliseert de doop nu precies en welke belofte doe je als ouders? Om ouders te helpen om de echte waarde van dit moment te ontdekken, verschijnt deze maand bij Boekencentrum Door het water heen. Voorbereiding op de doop van Bernard en Eline van Vreeswijk.

In dit boek wordt in zeven hoofdstukken uitgelegd waarom we onze kinderen dopen, wat de doop betekent en hoe ouders invulling kunnen geven aan de belofte die zij bij de doop van hun kind doen. Het boek vormt daarmee een goede voorbereiding op de doopdienst en is een waardevol geschenk aan doopouders.

Over de auteur
Debbie den Boer

Debbie den Boer is redacteur van OnderWeg.

Meest gelezen

Hoeveelheid, urgentie, rust en ritme

Hoeveelheid, urgentie, rust en ritme

Redactie
  • Redactioneel

De verzoening, de vitaliteit van het belijden, het predikantentekort, de verhouding tussen doop en avondmaal, de eerste hoofdstukken van Genesis en de leer over de zonde, de ambtsleer, het voortgaande gesprek over homoseksuele relaties – het zijn allemaal vraagstukken die meer of minder nadrukkelijk aan de orde zijn in de NGK. Staan die verschillende vraagstukken los van elkaar of hangen ze samen? Aan deze ketting van kwesties met een bepaalde gevoeligheid rijgt dit nummer een volgende kraal: de plek en rol van de hbo-theoloog.

Lees artikel
Kerknieuws juli 2026

Kerknieuws juli 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Lees hier het kerknieuws van de Nederlandse Gereformeerde Kerken, juli 2026. Het beroep dat NGK Emmen op ds. Rik Meijer uitbracht, heeft hij aangenomen. De gemeente van Emmen zal zijn derde gemeente worden. Hij begon zijn werk in 2012 in Alblasserdam, per 1-1-2020 GKv Alblasserdam-Nieuw Lekkerland; later in dat jaar werd hij predikant in GKv Hardenberg-Baalderveld-Zuid, sinds 2021 NGK Hardenberg-Baalderveld.

Lees artikel
Predikantsprofiel Kees Smit

Predikantsprofiel Kees Smit

Melissa van der Kamp
  • Kerkelijk leven
  • Predikantsprofiel

Het is een terugkerend woord als ik met Kees Smit in gesprek ben over de geestelijke verzorging en zijn werk als voorzitter van de Commissie Geestelijke Verzorging (CGV). Uit alles blijkt dat hij deze rol met hart en ziel vervult. Niet in de laatste plaats gedreven door zijn eigen ervaringen als geestelijk verzorger bij Defensie. Kees stelt dat geestelijk verzorgers waardevolle gesprekspartners kunnen zijn voor gemeenten, omdat juist zij werken op het grensvlak van kerk en samenleving. Ik praat met Kees door over zijn gedrevenheid als voorzitter en wat het geestelijk verzorger-zijn voor hem heeft betekend.

Lees artikel
Wie mooi wil zijn moet pijn lijden

Wie mooi wil zijn moet pijn lijden

Jan Mudde
  • Ethiek

‘Wie mooi wil zijn, moet pijn lijden’, het kan zomaar gezegd worden als iemand de wenkbrauwen epileert of zichzelf door waxen onthaart. Maar sommige mensen gaan heel ver om aan een schoonheidsideaal te beantwoorden – veel te ver. Zoek maar eens op lotusvoeten, Victoriaanse korsetten, tattoos, lip- en bilfillers en looksmaxxing. Toch hebben mensen die willen lijden om wat heet mooi te zijn iets voorbeeldigs, zeker voor Nederlandse christenen. 

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief