Column: Dankdag

Eline de Boo | 23 november 2019
  • Column

Het was wel ironisch dat een groot deel van de leraren juist op Dankdag staakte. Een extra bedrag van bijna een half miljard van het kabinet voor het onderwijs stemde slechts een dag tot dankbaarheid, overvallen als ze waren door deze vrijgevigheid, maar al gauw bleek dit gebaar niet genoeg.

Nu gun ik juffen en meesters alle goeds en vooral veel minder werkdruk, maar hun kortstondige waardering is kenmerkend voor onze tijd en samenleving. In een tijd waarin we zo veel rechten en comfort opgebouwd hebben en onszelf nauwelijks meer tijd gunnen voor reflectie, is genade gauw vergeten. Alles wat we er zomaar bij krijgen wordt gezien als iets wat we verdienen. Ook op een bonus hebben we recht. Wellicht is dat een van de redenen waarom Dankdag vieren zo moeilijk is geworden.

De collectezakken op die woensdagavonden
waren niet te tillen

Ik wil niet de goede ouwe tijd verheerlijken, maar ik voel nog altijd de oprechte, diepe dankbaarheid van de boeren op het Zeeuwse eiland waar ik opgroeide. De collectezakken op die woensdagavonden waren niet te tillen. De dienst was sober, de stille verwondering over Gods zegen over de oogst was voelbaar. Nu zijn de dankdagdiensten in mijn stad ook sober, maar dat komt meer door stille verlegenheid. De verbinding met de oogst die de predikant maakt, voelt kunstmatig, de tas met boodschappen voor de voedselbank die we meebrachten als afkopen.

Waarom is het in onze zuinige kerkcultuur zo moeizaam om God te danken voor al het goede dat Hij ons dag aan dag geeft? Andere culturen doen dat uitbundig, denk aan de joodse feestdagenkalender of aan Amerika, Canada en zelfs Japan. Daar vieren ze dat de aarde vrucht geeft en daardoor het leven mogelijk maakt. Niet altijd schrijven ze dat aan God toe, maar het stemt tot grote dankbaarheid op de vrije dag die ze met elkaar aan een rijk gevulde tafel doorbrengen. De kerk heeft hier een waardevolle traditie en voor velen nieuwe rituelen beschikbaar voor de samenleving. Dat begint door zelf onze dankbaarheid uitbundiger te uiten. Naar God, de schepping en onze naaste. Misschien met een spandoek op het Malieveld?

Over de auteur
Eline de Boo

Eline de Boo is schrijfster met een missionaire roeping.

Meest gelezen

Predikantsprofiel Kees Smit

Predikantsprofiel Kees Smit

Melissa van der Kamp
  • Kerkelijk leven
  • Predikantsprofiel

Het is een terugkerend woord als ik met Kees Smit in gesprek ben over de geestelijke verzorging en zijn werk als voorzitter van de Commissie Geestelijke Verzorging (CGV). Uit alles blijkt dat hij deze rol met hart en ziel vervult. Niet in de laatste plaats gedreven door zijn eigen ervaringen als geestelijk verzorger bij Defensie. Kees stelt dat geestelijk verzorgers waardevolle gesprekspartners kunnen zijn voor gemeenten, omdat juist zij werken op het grensvlak van kerk en samenleving. Ik praat met Kees door over zijn gedrevenheid als voorzitter en wat het geestelijk verzorger-zijn voor hem heeft betekend.

Lees artikel
Zonder genade geen toekomst voor mensen van vlees en bloed 

Zonder genade geen toekomst voor mensen van vlees en bloed 

Koert van Bekkum
  • Boekbespreking

Lezers van dit blad zal de naam Jurrien Mol wellicht niet veel zeggen. Toch is hij in de Protestantse Kerk in Nederland geen onbekende. Mol studeerde in Utrecht. Als predikant in diverse dorpen in Friesland ging het studeren gewoon door, want hij promoveerde op een mooi proefschrift over de verhouding tussen collectieve en individuele verantwoordelijkheid in het Oude Testament. Hij is bovendien voorzitter van de Confessionele Beweging, de in 2020 ontstane fusiebeweging van de Confessionele Vereniging (in de Nederlandse Hervormde Kerk) en het Confessioneel Gereformeerd Beraad (in de Gereformeerde Kerken in Nederland).

Lees artikel
De kerkelijke gemeente is net als de stad: groot genoeg om alles zelf te hebben

De kerkelijke gemeente is net als de stad: groot genoeg om alles zelf te hebben

Lyanne De Haan-Wilts
  • Alphen tot Ommen
  • Kerkelijk leven

Anders dan de naam doet vermoeden, is de Kleine Kerk in Steenwijk met ruim 400 leden niet per se klein te noemen. Maar het gebouw is kleiner dan de Grote Kerk in Steenwijk, het gebouw, hemelsbreed 200 meter verderop, waarin de PKN kerkt. ‘Maar’, merkt Rick Winters op, ‘zij hebben op papier meer leden, dus zijn ook wat dat betreft een grote kerk. Toch denk ik dat er op zondag meer mensen bij ons zitten’.

Lees artikel
Heer, gebruik mijn woorden vandaag

Heer, gebruik mijn woorden vandaag

Wilmer Blijdorp
  • Leespreek

In de rubriek leespreek publiceren wij een preek geschikt voor persoonlijke meditatie, ter bespreking op een Bijbelstudiekring of voor gebruik in de eredienst. In het laatste geval dien je altijd eerst contact met de auteur op te nemen om toestemming te verkrijgen. Bij deze preek is een PowerPoint-presentatie beschikbaar die je kunt opvragen bij de auteur. Deze preek van ds. Wilmer Blijdorp (verbonden aan NGK Barneveld-De Burcht) vertrekt vanuit het eerste vers van 1 Korintiërs 14. Een Bijbelvers dat vaak misbruikt of genegeerd is: ‘Richt je op de gaven van de Geest, vooral op die van de profetie.’ Op een nuchtere en tegelijk spannende manier, gelardeerd met diverse herkenbare voorbeelden, daagt Blijdorp zijn hoorders uit om toch vooral opmerkzaam te zijn op momenten waarop God in het hier-en-nu tot ons spreekt. En, in een vervolgstap, maakt hij hen ook bewust van het feit dat God ook door ons heen wil spreken.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief