Corona brengt kerken samen

Praktijkcentrum | 30 januari 2021
  • Praktijklokaal

Niemand kijkt er meer van op als verschillende kerken gezamenlijk activiteiten organiseren. Maar in Vlaardingen was er op 10 december 2020 een digitale ‘coronabidstond’ van kerken die niet meestal niet in één adem worden genoemd: de Gereformeerde Gemeente, Gereformeerde Gemeente in Nederland, Hersteld Hervormde Gemeente, CGK en de GKv. Het initiatief kwam van CGK-predikant Kees Droger, die voor deze gelegenheid kerken met een gereformeerde belijdenis bij elkaar bracht. Alleen een wijkgemeente binnen de Protestantse Kerk wees de uitnodiging af.

(beeld Aaron Burden/Unsplash)

(beeld Aaron Burden/Unsplash)

Vier van de vijf kerken hadden een inbreng van zo’n twintig minuten in de vorm van een meditatie en een gebed. Dominee Gert Treurniet (GKv) sprak over ‘ik was ziek en jullie bezochten mij’. Hij wees erop dat zo’n heftige epidemie ook een kans is voor de kerk zoals in de eerste eeuwen in het Romeinse Rijk gebeurde.

Daarnaast kwam op deze avond de praktijk aan de orde door een vraaggesprek met twee verpleegkundigen die zelf een corona-infectie achter de rug hebben: wat doet dat met je? En waar haal je de kracht en de drive voor je werk vandaan? Afsluiting van het ‘GKv-blokje’ was lied 229 uit het Gereformeerd kerkboek: Wij zingen God ter ere, waarin de kwetsbaarheid van de mens naar voren komt. Dit lied viel goed bij de andere deelnemers, die op hun beurt afsloten met een psalm uit de oude berijming. Een andere bijdrage stelde corona in eschatologisch perspectief. De bidstond is goed bekeken.

Vlaardingen heeft een platform van kerken waaraan de GKv wel meedoet, maar de andere deelnemers aan deze bidstond niet. Zij treffen elkaar wel incidenteel in rechtstreekse contacten.

Over de auteur
Praktijkcentrum

Het Praktijkcentrum (GKv) ondersteunt en begeleidt kerken bij het gemeente-zijn in een geseculariseerde cultuur. Zie www.praktijkcentrum.org.

Meest gelezen

Huis op een rots

Huis op een rots

Redactie
  • Redactioneel

Staat er eigenlijk iets spannends op de agenda van de synode? Deze maand komt de synode voor het eerst bij elkaar voor een introductieweekend. Daarna volgen in oktober een bidstond en een opening en vervolgens zijn er 8 vergaderdagen verspreid over november ’26 tot maart ‘27. 56 afgevaardigden hebben de schone taken om een stevige stapel beleidsrapporten door te nemen en daar besluiten over te nemen. 

Lees artikel
Kerknieuws september 2026

Kerknieuws september 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Lees hier het kerknieuws van de Nederlandse Gereformeerde Kerken, september 2026. Ds. Hans Riemer, verbonden aan NGK Den Haag-Morgensterkerk heeft het beroep dat de NGK Voorburg-Franse Kerk op hem heeft uitgebracht aangenomen. De gemeente in Voorburg telt ruim 150 leden. Eerder was ds. Riemer predikant van GKv, later NGK, Langerak. 

Lees artikel
Docentenprofiel: Cornelis Hamstra

Docentenprofiel: Cornelis Hamstra

Lyanne De Haan-Wilts
  • Docentenprofiel
  • Kerkelijk leven

Cornelis Hamstra werd al eerder geïnterviewd door Onderweg. In het julinummer sprak Louren Blijdorp al met Cornelis Hamstra over de plek van de hbo-theoloog in de NGK. Nu spreek ik Cornelis over zijn werk als docent aan de Christelijke Hogeschool Ede (CHE), waar hij hbo-theologen opleidt. Ik vraag me af hoe zijn werk als docent zich verhoudt tot zijn vorige aanstelling: gemeentepredikant in de NGK Arnhem-Koepelkerk.

Lees artikel
Kerkvernieuwing – is dat mogelijk?

Kerkvernieuwing – is dat mogelijk?

Hans Schaeffer
  • Opinie

De kerk is Gods werk. Dat is een van de massieve kernovertuigingen van gereformeerde theologie. Zo hoog zet de Heidelbergse Catechismus ook in: ‘Dat de Zoon van God … Zich een gemeente … vergadert, beschermt en onderhoudt. Hij doet dit door zijn Geest en Woord.’ (Zondag 21, v/a 54). Kerk-zijn is voluit Gods werk. Tegelijk is je ervaring soms heel anders. Het is evengoed mensenwerk, met alle spanningen en gedoe die dat oplevert. Precies de spanning tussen Gods werk en mensenwerk maakt kerkvernieuwing als thema urgent. Hoe zit dat? En hoe ziet dat eruit in de praktijk? 

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief