‘Ik ben de weg gegaan van het hoofd naar het hart’

Arie Kok | 15 december 2023
  • Algemeen
  • Ontmoeting

In een ontmoeting met Egbert Schuurman kan de toestand in de wereld niet onbesproken blijven. . Stapeltjes boeken en actuele tijdschriften liggen op grijpafstand van zijn leesstoel, de 86-jarige filosoof houdt alles nog nauwgezet bij.

‘Ik heb vanochtend nog niet op mijn telefoon gekeken of er berichtjes waren, ik moest opruimen voordat jij zou komen.’ Schuurmans vrouw Lydia woont vanwege een ernstige vorm van botontkalking al enkele jaren in een verpleeghuis, even verderop in Breukelen. Vijfeneenhalf jaar was hij mantelzorger tot ze een breuk opliep die het te zwaar maakte. ‘Ze schrijft brieven, elke dag weer, aan wie ze maar iets kwijt wil. Vijf keer per week eet ik bij haar.’ Het alleen wonen valt Schuurman niet mee. ‘De huiselijkheid is weg, vreselijk vind ik dat. Ik leef nu zoals ik als student ook deed, een beetje rommelig.’

Klei en water

Schuurman werd geboren in Nieuw-Buinen, in Drenthe. ‘Later zijn we in Stadskanaal gaan wonen, daar kon mijn vader een drogisterij overnemen. Het was een goede tijd, hij ging fors meer verdienen. Dat betekende dat ik kon studeren. Eigenlijk deed ik dat uit luiheid, ik las graag boeken, was altijd bezig met allerlei onderwerpen.’ Na zijn studie civiele techniek begon Schuurman aan een promotieonderzoek naar luchtbelletjes in klei en water. Terug uit Engeland, waar hij hierover colleges gegeven had, vroeg Schuurman zich af waar hij eigenlijk mee bezig was. Hij besloot het roer om te gooien en werd weer student, dit keer filosofie aan de Vrije Universiteit. ‘Dat betekende een terugval in inkomen, ik was al getrouwd. Gelukkig kon ik al snel colleges geven.’ Op de dag van zijn eerste tentamen werd zijn oudste dochter geboren. Er zouden nog een zoon en een dochter volgen en later elf kleinkinderen en vier achterkleinkinderen.

U moet u inloggen om dit artikel te bekijken. Login om toegang te krijgen.
Over de auteur
Arie Kok

Arie Kok is journalist en tekstschrijver.

Meest gelezen

Gender, seksualiteit en vertrouwen – vier boeken over lhbt+-vraagstukken

Gender, seksualiteit en vertrouwen – vier boeken over lhbt+-vraagstukken

Loïs Oosterhof-van Bruggen
  • Boekbespreking

Boekbespreking n.a.v. Joël Boertjens, #Hoe dan? Gids voor een veilig gesprek over kerk, geloof en lhbt+ (Ark Media, 2023), Elise van Hoek e.a. (red.), Gendergids. Navigeren in het landschap van gender, identiteit en zorg (Buijten & Schipperheijn, 2026), Jantine Nierop, Sekse doet ertoe. Hoe mijn visie op gender en de queertheorie veranderde (KokBoekencentrum, 2025), Jetske Christoff Venema (red.), Beelddrager van God gezocht M/V/X (Buijten & Schipperheijn, 2025).

Lees artikel
Het publieke spreken van de NGK tegenover radicaal-rechts

Het publieke spreken van de NGK tegenover radicaal-rechts

George Harinck
  • Verdieping

De Raad van Kerken heeft in april van dit jaar het rapport ‘De weg van discipelschap. De omgang van de kerken met radicaal-rechts gedachtegoed’ gepubliceerd. Daarmee beweegt de raad zich in het spanningsveld van kerk en politiek. Hoe deden kerken dat in het verleden en hoe moeten we in dat licht dit rapport bezien? Deze vraag is mede interessant omdat de Nederlandse Gereformeerde Kerken (NGK) sinds 2025 lid zijn van deze raad. 

Lees artikel
Misschien heeft men in deze streken geen ontzag voor God…

Misschien heeft men in deze streken geen ontzag voor God…

Jos Colijn
  • Leespreek

Deze preek van dr. Jos Colijn (tot voor kort werkzaam als universitair docent Interculturele theologie aan de Theologische Universiteit in Utrecht) heeft een spannend onderwerp dat de gemoederen verhit: migratie. Aan de hand van het Bijbelse verhaal over Abraham en Sara die in Gerar een veilig heenkomen zoeken, laat Colijn zien dat er geen gemakkelijke antwoorden zijn als het over migratie gaat. Nee, Genesis 20 gaat niet over onze migratieproblematiek, maar er valt wel veel te leren over onze positie als vreemdeling op aarde en de manier waarop we omgaan met vreemdelingen bij ons in de straat.

Lees artikel
Trouw en gedeelde pijn – gemeente-zijn na een fusie

Trouw en gedeelde pijn – gemeente-zijn na een fusie

Cors Visser
  • Alphen tot Ommen
  • Kerkelijk leven

Een bescheiden, trouwe gemeente met een gedeelde pijn en gedeeld verlangen om kerk te zijn in het dorp; dat is de NGK in IJsselmuiden. Het dorp kijkt uit over de IJssel naar wat ooit het gereformeerde Mekka was: Kampen. 

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief