Kerk in de zomer

Praktijkcentrum | 3 augustus 2018
  • Praktijklokaal

Het kerkelijk jaar en het kerkelijk seizoen vallen niet samen. Het kerkelijk seizoen begint ergens in september, vaak met een startzondag. Maar hoe sluit je het af? En hoe ga je als gemeente de vakantie in? Soms gebeurt dat met een kerkdienst. Bijzonder was de dienst die de GKv Maassluis-De Lier belegde: omdat het bijna zomervakantie is, was de hele kerkdienst gericht op de kinderen. Die moesten vooral hun knuffeldier meenemen. De kerk was vol met allerlei dieren, net als in het paradijs.

Hoewel sommige kerken 's zomers hun deuren sluiten, zijn er in de omgeving vaak genoeg kerkdeuren die openstaan om met medechristenen samen te komen. (beeld Birute/iStock)

Hoewel sommige kerken ’s zomers hun deuren sluiten, zijn er in de omgeving vaak genoeg kerkdeuren die openstaan om met medechristenen samen te komen. (beeld Birute/iStock)

Andere kerken doen in de zomerperiode de deuren voor een aantal zondagen dicht. Maar dat vraagt wel aparte aandacht in de laatste dienst daarvoor. In de Stadshartkerk (GKv Amstelveen) werd teruggeblikt op het afgelopen jaar, met ‘ruimte om verhalen te delen. Om ons samen te verwonderen over de prachtige dingen die gebeurd zijn, maar ook stil te staan bij wat moeilijk en verdrietig was. Hoe hebben we Gods liefde, nabijheid, vergeving, bijstand, troost en/of herstel ervaren? Laten we elkaar hiermee bemoedigen. Na de korte viering genieten we samen van een brunch in potluck style.’

De NGK Hoogeveen legde weer andere accenten. Er werd een afsluitzondag belegd die begon met een maaltijd en eindigde met een dienst waarin alle interessegroepen, de jeugdgroep en de verteldienst de veelkleurigheid van de gemeente lieten zien. Tijdens de zomervakantie zijn er op zes zondagen geen diensten; wel worden er op die zondagen huissamenkomsten gehouden. Ook de kleine NGK Wieringermeer is in de zomer vier weken dicht. Voorafgaand daaraan werd nog wel eerst een gemeentedag gehouden. Moeite om een voorganger en zangbegeleiders te vinden speelt een rol bij de tijdelijke sluiting. Ze schrijven erbij: ‘Hoewel onze kerkdeuren dan dicht zijn, zijn er in de omgeving nog genoeg kerkdeuren die openstaan om met medechristenen samen te komen.’

De GKv Hoogeveen hield op 15 juli een uitzwaaidienst, met als thema ‘Ga met God en Hij zal met je zijn’. Na de dienst gingen de gemeenteleden samen eten en werd er doorgepraat over het thema. ‘Het is fijn om samen (jong en oud) vlak voordat de vakantie begint God te aanbidden en zijn zegen te vragen, in de periode van rust, op reis gaan, maar ook voor de mensen die thuisblijven.’

Voor veel andere gemeenten is de zomer het moment om kerkdiensten te combineren in het kader van het eenwordingsproces tussen NGK en GKv. Dat gebeurt in Zwolle al jaren, maar in de NGK Zwolle (Zuiderkerk), die zelf zes weken dichtgaat, is er in die tijd wel twee keer een ‘zomaarkerk’ op woensdagmiddag: bidden, zingen, Bijbellezen en erover praten, in combinatie met een maaltijd. Zo hebben de gemeenteleden in die zes weken toch de gelegenheid om elkaar te ontmoeten.

Over de auteur
Praktijkcentrum

Het Praktijkcentrum (GKv) ondersteunt en begeleidt kerken bij het gemeente-zijn in een geseculariseerde cultuur. Zie www.praktijkcentrum.org.

Meest gelezen

Hoeveelheid, urgentie, rust en ritme

Hoeveelheid, urgentie, rust en ritme

Redactie
  • Redactioneel

De verzoening, de vitaliteit van het belijden, het predikantentekort, de verhouding tussen doop en avondmaal, de eerste hoofdstukken van Genesis en de leer over de zonde, de ambtsleer, het voortgaande gesprek over homoseksuele relaties – het zijn allemaal vraagstukken die meer of minder nadrukkelijk aan de orde zijn in de NGK. Staan die verschillende vraagstukken los van elkaar of hangen ze samen? Aan deze ketting van kwesties met een bepaalde gevoeligheid rijgt dit nummer een volgende kraal: de plek en rol van de hbo-theoloog.

Lees artikel
Kerknieuws juli 2026

Kerknieuws juli 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Lees hier het kerknieuws van de Nederlandse Gereformeerde Kerken, juli 2026. Het beroep dat NGK Emmen op ds. Rik Meijer uitbracht, heeft hij aangenomen. De gemeente van Emmen zal zijn derde gemeente worden. Hij begon zijn werk in 2012 in Alblasserdam, per 1-1-2020 GKv Alblasserdam-Nieuw Lekkerland; later in dat jaar werd hij predikant in GKv Hardenberg-Baalderveld-Zuid, sinds 2021 NGK Hardenberg-Baalderveld.

Lees artikel
Predikantsprofiel Kees Smit

Predikantsprofiel Kees Smit

Melissa van der Kamp
  • Kerkelijk leven
  • Predikantsprofiel

Het is een terugkerend woord als ik met Kees Smit in gesprek ben over de geestelijke verzorging en zijn werk als voorzitter van de Commissie Geestelijke Verzorging (CGV). Uit alles blijkt dat hij deze rol met hart en ziel vervult. Niet in de laatste plaats gedreven door zijn eigen ervaringen als geestelijk verzorger bij Defensie. Kees stelt dat geestelijk verzorgers waardevolle gesprekspartners kunnen zijn voor gemeenten, omdat juist zij werken op het grensvlak van kerk en samenleving. Ik praat met Kees door over zijn gedrevenheid als voorzitter en wat het geestelijk verzorger-zijn voor hem heeft betekend.

Lees artikel
Wie mooi wil zijn moet pijn lijden

Wie mooi wil zijn moet pijn lijden

Jan Mudde
  • Ethiek

‘Wie mooi wil zijn, moet pijn lijden’, het kan zomaar gezegd worden als iemand de wenkbrauwen epileert of zichzelf door waxen onthaart. Maar sommige mensen gaan heel ver om aan een schoonheidsideaal te beantwoorden – veel te ver. Zoek maar eens op lotusvoeten, Victoriaanse korsetten, tattoos, lip- en bilfillers en looksmaxxing. Toch hebben mensen die willen lijden om wat heet mooi te zijn iets voorbeeldigs, zeker voor Nederlandse christenen. 

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief