Heilige plaatsen

Jan Martijn Abrahamse | 15 november 2024
  • Beschouwing
  • Thema-artikelen

Heiligheid maakt ons ervan bewust dat niet alle plaatsen gelijk zijn. Er zijn plaatsen die ons ontvankelijker maken, die ons ‘openmaken’ voor iets dat groter is dan onszelf. Je zou dit ‘dunne plekken’ (thin places) kunnen noemen. Plaatsen waar de zichtbare materiële wereld en de onzichtbare immateriële wereld dicht bij elkaar komen en er iets te merken valt van Gods ordenende tegenwoordigheid.

In de Bijbel zijn talloze voorbeelden hoe de ervaring met God zich op specifieke plaatsen laat ‘bemerken’. Een aantal voorbeelden daarvan zijn bijvoorbeeld Betel en Pniël, de brandende braamstruik en later ook Jeruzalem als stad van God. Plaatsen worden ‘heilig’ doordat daar een ontmoeting met God plaatsvond. Deze goddelijke ‘begunstiging’ van een plaats is geen vanzelfsprekendheid en wordt bovendien niet beheerst door mensen. Zo klinkt er de herhaaldelijke waarschuwing dat God niet woont in tempels door ‘mensenhanden gemaakt’ (Handelingen 7:48; 17:24; Hebreeën 9:11-12). Heilige plaatsen ‘bevatten’ God niet, maar komen ons tegemoet in het ontmoeten van God. Ze getuigen dat God ‘onder mensen wil wonen’.

Verhalend

‘Plaats’ blijkt een relationele categorie: een plaats maakt ontmoeting mogelijk. Door deze ontmoetingen wordt een plaats gevuld met specifieke betekenis. Oudtestamenticus Walter Brueggemann spreekt daarom van ‘verhalende plaatsen’ (storied places): plekken en ruimtes kunnen zo tot ons spreken dat we Gods tegenwoordigheid bemerken. Uiteindelijk is ook de Bijbel zelf een ‘plaats’ waar God zich laat ontmoeten. Charles Spurgeon vergelijkt de Bijbel met de brandende braamstruik waarin Mozes Gods tegenwoordigheid op het spoor kwam: ‘God verschijnt in de woorden, zodat we ons voelen als Mozes toen hij zijn schoeisel van zijn voeten deed, omdat de plek waarop hij stond heilige grond was.’ In de bundel Zoeken naar de dingen die boven zijn reflecteert Kees van Ekris op zijn ervaringen met de podcast Dit dus, waarin hij met diverse mensen in gesprek gaat. Bewust lieten de makers de opnamen plaatsvinden in een oude kerk: ‘We bouwden een kleine studio in meestal een oude kerk en hoopten dat de atmosferische kracht van die traditie en architectuur het gesprek zou omgeven.’ De deelnemers maakten daarover vaak opmerkingen. Ze merken soms op dat ze ‘de kracht van het gebouw’ voelden. Voorafgaande aan ieder gesprek was er even iets van ontzag voor de vergeten magie van een kerkgebouw onder hen.

U moet u inloggen om dit artikel te bekijken. Inloggen om toegang te krijgen.

 

Meest gelezen

‘Een homo is meer dan zijn seksuele verlangens’

‘Een homo is meer dan zijn seksuele verlangens’

OnderWeg
  • Achtergrond
  • Interview
  • Thema-artikelen

Wolter Rose weet al sinds de jaren tachtig dat hij homo is. ‘Overtuigd door het evangelie van Christus’ koos hij voor een celibatair levenspad. En lange tijd was dat in de gereformeerde wereld de geëigende route, maar het tij keert. ‘Vroeger had je wat uit te leggen als je als homo een relatie aanging, nu ben ik degene die wat uit te leggen heeft.’

Lees artikel
‘Door de apocriefe boeken ga je de Bijbel met andere ogen lezen’

‘Door de apocriefe boeken ga je de Bijbel met andere ogen lezen’

Leendert de Jong
  • Interview
  • Thema-artikelen

Onbekend maakt onbemind. Dat geldt ook voor de zogenoemde apocriefe boeken die niet hoog op de leeslijstjes van bijbelgetrouwe christenen staan. Terwijl ook die boeken volgens bijbelwetenschapper Arco den Heijer reflecteren op wie God is. 'Er zit in die boeken veel wijsheid, wij kunnen er onze winst mee doen.’

Lees artikel
Tien bijbelteksten over identiteit

Tien bijbelteksten over identiteit

Navigators
  • Eyeopener
  • Thema-artikelen

In de Bijbel lezen we wat onze Maker zegt over onze identiteit. Zijn mening doet er pas echt toe.

Lees artikel
‘Kan een kind het avondmaal wel echt beleven?’

‘Kan een kind het avondmaal wel echt beleven?’

Embert Messelink
  • Interview
  • Thema-artikelen

Robert Roth (GKv) draait er niet omheen: 'Ik heb een radicale visie op kinderen aan het avondmaal. Kinderen horen er helemaal bij, ook als hun geloof zich nog niet persoonlijk heeft ontwikkeld.' Hij gaat in gesprek met Kees de Groot (NGK). Een gesprek tussen twee theologen die tegenovergestelde standpunten hebben, intens naar elkaar luisteren, elkaar scherp bevragen en samen verder willen komen.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief