Ledental NGK stijgt licht

OnderWeg | 15 april 2016
  • NGK-nieuws
  • Nieuws

Het ledental van de NGK is in 2015 met 96 leden gestegen tot 33.008. Dat blijkt uit het nieuwe Informatieboekje. De toename komt na enkele jaren van lichte daling. Sinds 2010, toen de NGK 32.663 leden telde, is het ledental met 1 procent toegenomen.

Informatieboekje 2016De NGK telt per 1 januari 2016 88 kerken: 1 meer dan een jaar daarvoor, door de splitsing van de NGK Ede in 2 gemeenten. 16 kerken zijn samenwerkingsgemeenten met CGK en/of GKv. Het aantal predikanten daalde met 3 tot 85. In de NGK zijn 43 kerkelijk werkers actief.

De NGK-gemeenten in Voorthuizen-Barneveld, Dordrecht, Oegstgeest, Hattem en Nunspeet groeiden in 2015 het meest. De gemeenten van Arnhem (CGK/NGK), Kampen, Utrecht, Leerdam en Westbroek krompen het meest. De NGK telt 7 gemeenten met minder dan 100 leden.

Bijna 300 leden onttrokken zich in 2015 aan de NGK of werden als lid uitgeschreven. 37 buitenkerkelijken traden toe tot een NGK-gemeente.

Het grensverkeer met andere kerken is hoog: 667 leden van andere kerken gingen over naar de NGK, terwijl 546 kerkleden de gang in omgekeerde richting maakten. De instromers komen vooral uit de PKN en de GKv, de vertrekkers gaan vooral naar evangelische gemeenten en (in mindere mate) de PKN. Volgens ds. Kor Muller, redacteur van het Informatieboekje, is het kerkelijke grensverkeer in de afgelopen decennia gestaag toegenomen en is daarmee de ‘trouw’ aan de eigen kerkelijke gemeenschap navenant afgenomen.

Meest gelezen

Waarom het begin van Genesis ook over geschiedenis gaat

Waarom het begin van Genesis ook over geschiedenis gaat

Koert van Bekkum
  • Verdieping

Verwijst het begin van Genesis naar dingen die zijn gebeurd? Of spreken de hoofdstukken vooral over ons menselijk bestaan als zodanig, en over hoe God redt? Het laatste natuurlijk, aldus ds. Ulbe van der Meer afgelopen mei in dit blad. Laten we het profetisch-symbolische karakter van het paradijsverhaal omarmen. Dan zijn we af van ingewikkelde discussies over historiciteit, leren mensen hoe mooi en krachtig de Bijbel spreekt, en werpen we geen onnodige drempels op voor jongeren en buitenstaanders. 

Lees artikel
Waarom in het kerkblad Onderweg mag klinken dat de slang in het paradijs niet sprak

Waarom in het kerkblad Onderweg mag klinken dat de slang in het paradijs niet sprak

Redactie
  • Redactioneel

Er is alle reden om binnen de Nederlandse Gereformeerde Kerken van gedachten te wisselen over hoe je het begin van Genesis leest en welke plek de zondeval daarin inneemt. Reina Wiskerke besprak in haar column het opinieartikel van dominee Ulbe van der Meer over Genesis 3 (ND 6 juni, link). Ze vroeg zich daarin af waarom Onderweg, maandblad voor de Nederlandse Gereformeerde Kerken (NGK), zijn opvatting ‘dropt’ bij de lezers, zonder reflectie op de noodzakelijkheid, reikwijdte en consequentie van zijn opvatting.

Lees artikel
Kerknieuws juni 2026

Kerknieuws juni 2026

Redactie
  • Kerknieuws

Op 15 mei is ds. Johannes Theodoor Jonkman overleden. Hij werd op 13 januari 1950 geboren in Groningen en studeerde theologie in Kampen. In 1983 werd hij door GKv Drachten Zuid-Oost uitgezonden als zendingspredikant naar Kalimantan Barat (Indonesië). In 2000 werd hij gemeentepredikant in NGK Hardenberg-Centrum, waar hij vanaf 2015 aan verbonden was als emerituspredikant. De NGK Hardenberg-Centrum telt ruim 550 leden. Binnenkort verschijnt op onderwegonline.nl een in memoriam over ds. Jonkman.

Lees artikel
Professorsprofiel: Myriam Klinker-de Klerck

Professorsprofiel: Myriam Klinker-de Klerck

Lyanne De Haan-Wilts
  • Kerkelijk leven
  • Professorsprofiel

Ik ontmoet Myriam digitaal. Haar vakantie is net voorbij en dat is te zien, ze kijkt ontspannen met een kop thee de camera in. Toch geeft ze aan dat vakantie iets ingewikkelds heeft. Het leven als hoogleraar is gefragmenteerd en kent een permanente druk. De rust die vakantie brengt is elke keer weer even wennen. De adrenaline van haar dagelijks leven moet eruit en ze vindt het lastig om geen grip op zaken te hebben. Tegelijk hoopt ze dat ze de rust van de afgelopen vakantie mee kan nemen in haar werk van de komende tijd.

Lees artikel

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief