Interkerkelijk contact in overheidszaken
1988-09-16
Onder dagtekening 23 maart 1988 ontving de Commissie voor Contact met de Hoge Overheid onderstaande brief: - Jaargang 32
- nummer 34
Aan de besturen van de kerkgenootschappen participerend aan het Interkerkelijk Contact in Overheidszaken.
Zeer geacht bestuur,
Namens het moderamen van het Interkerkelijk Contact in Overheidszaken vraag ik Uw aandacht voor het volgende.
Op maandag 28 maart a.s. zal de Commissie van advies inzake de criteria voor steunverlening aan kerkgenootschappen en andere genootschappen op geestelijke grondslag - de zgn. commissie-Hirsch Ballin - haar eindrapport aanbieden aan de Minister-President en de Minister van Binnenlandse Zaken.
Gezien de taakstelling, die de steunverlening op alle terreinen -terzake overheidgodsdienst en levensovertuiging betreft, en de mogelijk vergaande consequenties voor de toekomst, acht het C.I.O. het noodzakelijk te streven naar een gezamenlijk interkerkelijk standpunt als reactie op het eindrapport van de commissie-Hirsch Ballino Het ligt in de verwachting dat het kabinet ook een oordeel van de kerkgenootschappen vraagt.
Ter voorbereiding van een interkerkelijk standpunt stelt het C.I.O. de volgende procedure voor:
a. De Kerncommissie van het C.I.O. bereidt een concept-standpunt voor, waarbij aan de afzonderlijke C.I.O.-commissies (Bijzonder Jeugdwerk, Militairen, Gezondheidszorg, Justitie en Kerkelijke gebouwen) wordt gevraagd een oordeel kenbaar te maken over het eindrapport en met name over de hoofdstukken, die hun eigen aandachtsveld betreffen: Deze onderdelen zullen worden ingebracht in het concept voor de gezamenlijke interkerkelijke standpuntbepaling.
In de loop van april zullen de genoemde commissies bijeenkomen om hun oordeel te formuleren.
b. Op 2 mei a.s. vergadert het C.I.O.-moderamen over het concept.
C. Op 18 mei is een extra vergadering van C.I.0.-plenair in Amersfoort belegd om het concept-standpunt te behandelen, dat zo spoedig mogelijk daarna aan de besturen van de deelnemende kerkgenootschappen zal worden voorgelegd, zodat dit concept in eigen kring behandeld kan worden.
Op dit moment is nog niet bekend op welke termijn de overheid een standpuntbepaling van de kerkgenootschappen verwacht, zodat niet is aan te geven hoeveel tijd gegeven wordt voor intern beraad.
Gezien het politieke belang van een zo mogelijk gezamenlijke reactie én de uitvoerige en complexe materie van het eindrapport-Hirsch Ballin moge het C.I.O. U adviseren zich op 28 maart a.s. en daarna te onthouden van het publiceren of anderszinds geven van een inhoudelijk oordeel en te volstaan met kenbaar maken van de voorgenomen procedure over interkerkelijk overleg.
Uiteraard realiseert het C.I.O.-moderamen zich dat over deze materie genuanceerd gedacht wordt, doch het is van oordeel dat in iedér geval getracht moet worden een gezamenlijke reactie niet nuances tot stand te brengen.
De inhoud van deze briefzal ongetwijfeld bij velen vragen oproepen, Wat is dat Interkerkelijk Contact, hoe werkt het, enz. '
Omdat de Landelijke Vergaderingdeze dagen het rapport van de commissie voor contact met de Hoge Overheid besprak, lijkt het goed in enkele nummers van "Opbouw" op die vragen in te gaan.