Een Cogmatische reis

1985-06-21
  • Jaargang 29
  • nummer 25
Belangstelling gevraagd
Men zal wel denken: Wat is dat nu weer? Men heeft al vaak als gereformeerd mens gehoord van een dogmatische preek of een dogmatische inslag van een theoloog. Maar van een Cogmatische reis weten de meeste mensen niet af. Toch is het minder abracadabra dan het lijkt. Wie een beetje de pers heeft bijgehouden in de loop der jaren zal de naam COGMA ettelijke malen zijn tegengekomen. Uiteraard kennen de gemeenteleden' in Enschede-Zuid via hun kerkblad , “Tot Uw Dienst" Cogma allang. Maar ook de lezers van "Opbouw" en "de Wekker" zijn regelmatig in aanraking gekomen met een verslag van de activiteiten van Cogma.

Cogma betekent: Contact Orgaan voor Gereformeerde Militairen en Alleenstaanden. Het is gegroeid, met name na de trieste kerkbreuk in de zestiger en zeventiger jaren en heeft het twintigjarig bestaan reeds gevierd. Je moet een reis naar West-Duitsland hebben meegemaakt om erachter te komen wat nu eigenlijk de doelstelling van Cogma is en welk nut het in de praktijk heeft. Ik wil wel eerlijk bekennen, dat ik voordien wel belangstelling had voor dit werk, maar toch niet al te sterk gemotiveerd was. Steeds dacht ik aan de arbeid van Cogma in de zondagse gebelden - dat wél - maar verder voelde ik mij er niet direct bij betrokken. Nu is dat gans anders! Cogma heeft mijn hart gestolen. Er zitten veel kanten aan dit fijne werk Laat ik er enkele van noemen. In de eerste plaats is daar in dit kader de samenwerking met de Chr. Geref. kerken. Dat is een goede zaak!
Waar je kunt moet je elkaar als mensen, die belijden op dezelfde kerkelijke grondslag te staan, zoeken. En al komt kanselruilen dergelijke op ettelijke plaatsen maar moeilijk of hélemaal niet van de grond - hélaas - dat betekent niet, dat je dan maar de rest tevens moet laten zwemmen. Misschien, dat de Ned. Gereformeerden nog wat meer respons in dit verband zouden willen vinden in Ohr. Gereformeerde kring, maar dat neemt niets weg van de hartelijke wil om deze samenwerkingsvorm te continueren en uitte bouwen.

Het Cogmawerk
Met bovenstaande opmerkingen is natuurlijk nog maar bitter weinig gezegd over het eigenlijke Cogmawerk. Gelukkig hoeft niemand daarvoor een apart vak te bestuderen. Misschien denken sommigen in de richting van een soort Cogmatologie, maar ik kan hen geruststellen ~ dat is er echt niet :bij. Het is helemaal niet ingewikkeld. En Cogmareizigers zijn ook helemaal geen mensen, die je absoluut niet kunt volgen.
Integendeel. Ze spreken duidelijke taal, die doorademd is van het getuigenis van de Bijbel. Zitten we nu onszelf en anderen te prijzen onder de verse indruk van een fijne reis van zo'n 1500 kilometer? Dat zij verre! We willen reëel aanstippen, dat we gewoonweg in de ban zijn geraakt van het Cogmawerk. Je komt met allerlei mensen in contact. Je hebt besprekingen met legerpredikanten, vraagt naar de militairen en naar nieuwe adressen. Je scharrelt rond in een Protestants Militair Tehuis of een R.K. Militair Tehuis, praat met hen, die daaraan leiding geven. Zo ontmoet je mensen, die dag en nacht als het moet, klaar staan voor anderen.
Jongens in militaire dienst moeten hun problemen aan anderen kwijt kunnen. Zs: raken gefrustreerd als ze ermee blijven lopen. Ze komen dan op een weg, die doodloopt en verzeilen in een levenshouding, die niet verantwoord is. Maar een legerpredikant zit niet te drammen. Hij gaat behoedzaam en soms al tastend op zoek naar de achtergrond van een bepaald menselijk leven en probeert soms alleen wat stuur te geven aan de gedachten.
Maar steeds gemotiveerd vanuit de Bijbel als het Woord van onze God. Zo worden mensen voor het eerst of opnieuw in allerlei situaties gepaard bij de blijde boodschap van verzoening en bevrijding. Zo gaan er poorten open en zien wij wegen gebaand naar een nieuwe toekomst!

Vanuit de Bijbel
En als je dan merkt, dat militairen een open oor hebben voor de stem van de Heilige Geest zoals wij die beluisteren vanuit het Woord van God, wordt 't bij je warm van binnen. Als ze met elkaar optrekken worden zij gestimuleerd een Bijbelkring te vormen.
Cogma wil hen graag van de nodige lectuur voorzien. Ook is het verkwikkend te merken hoezeer anderen een bezoek op prijs stellen. Onder hen zijn ook verschillende gereformeerden.
We maken ten opzichte van hen geen kerkelijke propaganda voor Ned. Geref. en Chr. Geref. doeleinden. Maar tegelijkertijd schuwen we het gesprek over allerlei kerkelijke zaken geenszins. Het is zo heerlijk met al deze broeders en zusters, die hun eigen problemen en zorgen kennen, uit de Bijbel te lezen en te danken en te bidden: Dat geeft een geweldige band. Cogma-reizigers doen een poging om kinderen van God in de verstrooiing te bemoedigen en ontvangen zo zèlf versterking en bemoediging!

Kerkelijk leven
Wat het kerkelijk leven betreft zijn deze mensen in doorsnee aangewezen op een protestantse gemeente. Binnen die gemeente hebben zij elkaar, komend uit verschillende kerken, in het buitenland van meet af gevonden.
Het is goed en schriftuurlijk niet op jezelf te blijven staan, maar de gemeenschap te zoeken met andere christgelovigen. Uiteraard zijn er ook de gevaren, dat je in het buitenland vervreemd raakt van het christelijk geloof doordat je een compromis sluit met de wereld en de wereldse levensstijl. Maar laten we a.u.b.
nimmer onderschatten hoezeer wij in een bepaald opzicht datzélfde risico lopen. Het betekende voor ons een aparte vreugde het Woord van onze Zender te mogen bedienen aan de gemeente van Bergen-Hohne. Een wonderlijke gewaarwording is het als je je toga aantrekt in dezelfde ruimte waarin de aalmoezenier op hetzelfde moment zich in zijn priestergewaad steekt voor de bediening van de mis. Hij moest namelijk ineen andere ruimte binnen hetzelfde P.M.T. een dienst leiden. Maar- het treft je als plm. vijftig mensen aandachtig luisteren naar de boodschap van het evangelie. We mochten aan de gemeente uitleggen wat de diepe betekenis is van I Cor. 15 : 20: "Maar nu, Christus is opgewekt als Eersteling van hen, die ontslapen zijn." Hoewel we ons ook toen bewust waren, dat het voor een predikant onmogelijk blijft een Schrifttekst uitputtend te behandelen. In het gesprek met enkele militairen vonden we diezelfde dag nog de gelegenheid op de inhoud van de preek nader in te gaan. Toen wij bezig waren met de dankzegging en de voorbeden aan het eind van de dienst werden we "gestoord".door het lawaai van voorbij denderende tanks. Ja, dat heb je als je een dienst leidt in een garnizoensplaats.
Gelukkig zijn we de kluts niet kwijtgeraakt. We konden in de preek terug grijpen 'Op de gebeurtenissen die in de oorlogstijd ·plaats vonden in Bergen-Belsen waar duizenden slachtoffers van het brute Naziregime in massagraven wachten op de laatste werelddag. We hebben met z'n vieren bij het bezoek aan de Gedenkstatte met betrekking tot hen die in Christus gestorven zijn, onze troost gevonden in enkele gezangregels f Gez. 221 : 3 NLB): "Welk een dag der ruste zal dat wezen, als we onsterflijk, uit de dood verrezen, knielen voor uw dankaltaar! Amen, Jezus, maak het waar!"

Nog een paar opmerkingen
We moeten ons beperken. Een paar dingen willen we echter nog aan u kwijt. We hebben nl. broeders en zusters ontmoet, die uitsluitend op een preek via een cassetteband zijn aangewezen. De afstand tot de dichtstbijzijnde evangelische kerk is te ver lof de prediking daar is zó arm, dat men toezending van de cassettebandjes van Cogma op prijs stelt.
Genoemde bandjes worden zelfs verzonden naar Nepal. Wat de lectuur betreft worden vooral de bladen "Opbouw" en "Koers" aan vele adressen toegezonden.
Cogma houdt zich aanbevolen voor nieuwe adressen van hen, die graag met dit belangrijke werk willen kennismaken, omdat zij "in den vreemde" behoefte gevoelen aan regelmatig contact.

Tot slot
Wij hebben als Cogmateam een bijzonder goede week gehad in de aprilmaand, Wij (ds J. Dol. br. C. Timmerman, br. H. J. Bosch en ds O. Mooiweer) waren vlot aan elkaar gewend en wisten van meet af op elkaar in te spelen.
Wij hebben ook daarin Gods zegen getast en zijn genade geprezen. Zo kreeg Cogma er nog een betekenis bij nl.: Christelijk Overleg ten opzichte van Gereformeerde Militairen en Alleenstaanden. Wij weten ons gedragen door Gods lankmoedigheid en trouw en verwachten de vrucht op deze arbeid van Hem, die alle dingen regeert!

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief