Deel je leven en het evangelie
2011-10-14
Sociale media: steeds meer mensen maken gebruik van websites als Twitter, Facebook, Hyves etc. Ze besteden er veel tijd aan, zetten er allerlei privézaken op, en lijken vooral bezig te zijn met zichzelf. Misschien vinden sommigen het meer asociale media. Maar, sociale media bieden ook legio mogelijkheden om het evangelie te delen. - Jaargang 55
- nummer 20
Sinds een paar jaar wordt er gesproken over ‘Social Media’. Een steeds belangrijker onderdeel van het Internet. De uitdrukking ‘Social Media’ is een verzamelnaam voor alle internet-toepassingen waarmee het mogelijk is om informatie met elkaar te delen op een gebruiksvriendelijke en vaak leuke wijze. Het betreft niet alleen informatie in de vorm van tekst (nieuws, artikelen), ook geluid (podcasts, muziek) en beeld (fotografie, video) worden gedeeld via sociale media-websites. Met andere woorden, sociale media staat voor 'Media die je laten socialiseren met de omgeving waarin je je bevindt'.
Bekende voorbeelden zijn Facebook, YouTube, Linkedin en Twitter, maar ook bijvoorbeeld WikiPedia en MySpace.
Voorbeelden uit Nederland zijn Hyves en Schoolbank. Het zijn voorbeelden die nog heel jong zijn. Wikipedia stamt uit 2001, LinkedIn uit 2003, Facebook is in 2004 ontstaan, en Twitter pas in 2006. En dan te bedenken dat ze al zo’n impact hebben.
Geïntegreerd
Doordat het zo eenvoudig is geworden om informatie uit te wisselen, kunnen mensen dus heel gemakkelijk en veel goedkoper van alles met elkaar delen.
Terwijl we vroeger veel moesten betalen om iemand in een ver land te bereiken, kun je nu gratis bellen met iemand aan de andere kant van de wereld (Skype). Kocht je in het verleden een lokale krant om te zien wat het weer was op je vakantie adres, nu kijk je liever naar de buienradar ter plekke, die je toch op je (gratis) Wi-Fi van de camping kunt vinden. Sociale media zijn geen technisch verschijnsel meer.
Ze zijn een onderdeel van ons leven geworden. Voor de meeste volwassenen geldt dat al. Jongeren hebben sociale media volledig geïntegreerd in hun leven. Als ze op school met elkaar gesproken hebben, gaat het gesprek op MSN of Facebook later gewoon verder.
Er zijn best veel mensen, die wat op internet gebeurt als virtueel bestempelen.
Als iets wat niet-reëel is. Niet echt dus. Je hebt het echte leven en het onechte leven. Dat is een schijntegenstelling die vooral ouderen maken.
Voor alle jongeren en inmiddels veel volwassenen is dit geen tegenstelling.
Het is beter te spreken over online en offline. Sommige dingen doen we online en anderen offline. Of we gaan online verder. Je kan iemand spreken over zijn vakantieplannen en vervolgens zijn vakantie op Facebook volgen.
Bedreiging of kans?
Er zitten best zorgwekkende kanten aan dit alles. Het kan betekenen dat mensen altijd maar achter de computer zitten en zonder internet of telefoon niet meer weten wat ze moeten.
Het slurpt onze tijd op en we hebben nooit meer rust. Het risico bestaat dat we ondanks allerlei ‘vrienden’ op Hyves, een eenzaam leven leiden. Een heel reëel risico en daar moeten we alert op zijn. En eigenlijk geldt dat voor alle innovaties. Het zijn nieuwe vormen en we moeten daar onze principes nog voor ontwikkelen. En dat is dan ook gelijk de ‘oplossing’. We moeten er niet negatief tegenover staan, maar onze bestaande principes toepassen op nieuwe mogelijkheden. In de middeleeuwen zijn het vaak toegewijde christenen geweest die nieuwe ontdekkingen op een mooie manier in de samenleving wisten te integreren.
Het is vreemd, maar christenen van onze tijd zijn vaak niet de voorlopers, als het gaat om het omarmen van de nieuwe ontwikkelingen. En dat terwijl het ons er van afkeren geen echte optie is. Zo zijn er bijvoorbeeld groepen geweest, die zich lang verzet hebben tegen internetbankieren, vanwege de uitsluiting van oudere mensen. Een terecht gevaar. En toch, het was beter geweest de ouderen te helpen het zich eigen te maken. Het is nou eenmaal een ontwikkeling die niet tegen te houden is en die we ook kunnen gebruiken.
Mogelijkheden
Dat brengt me gelijk bij de kansen. De nieuwe sociale media zijn open media geworden waarin iedereen in ons leven kan meekijken. Uit de ervaring van mijn werk als Internetevangelist weet ik dat vrijwel iedereen, die op zoek is (en ik denk dat ieder mens dat is….) zijn zoektocht (voor een belangrijk deel) op het internet uitvoert.
Mensen zoeken naar antwoorden op hun (levens)vragen. Wereldwijd, maar ook in Nederland zoeken mensen hun antwoorden op levensvragen op het internet. Via websites als www.ikzoekgod.
nl en www.waaromjezus.nl vinden mensen de essentie van het christelijk geloof.
Voor veel mensen helpt dat om het christelijk geloof te snappen. Ze begrijpen onze ‘religie’. Maar wij weten dat het geloof veel meer is, namelijk een levende relatie met de levende God. En dat is iets wat mensen alleen kunnen zien aan het leven van christenen. In ons leven dus. Steeds duidelijker wordt dat zoekers tot geloof komen (en groeien in hun geloof) als ze de realiteit van God in het leven van mensen zien. Daarom leiden we op internet, binnen de genoemde sites, mensen altijd naar een lokale kerk of Alpha-cursus.
Maar die stap is heel groot.
Zomaar een kerk binnenstappen is moeilijk. Daar is de drempel te hoog voor. De zoekers op het internet zouden graag een kijkje nemen in het leven van christenen. Een uitgelezen kans dus om ons leven met hen te delen. En daar lenen sociale media zich bij uitstek voor. Een paar voorbeelden:
- Veel christenen lezen dagelijks uit de Bijbel. Laat op Facebook of Twitter merken wat het je doet.
- Veel van ons zien inspirerende filmpjes op YouTube. Deel dit via je Twitter of Facebook en inspireer anderen.
Je zal zien dat niet-gelovigen je ook vragen gaan stellen.
- Sluit je aan bij een bedrijfsgebedsgroep op LinkedIn. Zoek op ‘gebed op het werk’.
Een concreet voorbeeld
Zoals gezegd: om te zien dat wij een relatie hebben met de Levende God, zullen ze moeten zien welke rol Hij in ons leven speelt. Wij kunnen als aarden vat laten zien welke kracht in ons werkt. Niet door ons mooier voor te doen als we zijn, maar te laten zien dat Hij het is, die ons leven zin geeft en dat we met Hem leven. Zoals Paulus dat al beschrijft in 2 Korintiërs 4:7. Binnen het wereldwijde samenwerkingsverband Jesus.net is een website gemaakt (me.jesus.net) waar iedereen zijn ‘eigen verhaal met God’ op het internet kan zetten en zoekers er naar verwijzen. Dit is nog een eerste versie.
Dit verhaal kan gekoppeld worden aan Facebook. Binnenkort is het mogelijk om mensen te laten reageren en er zullen meer opties aan worden toegevoegd.
Zou het niet geweldig zijn als 30.000 NGK’ers op het internet laten zien hoe hun leven met God is. Ik denk dat de impact daarvan in Nederland niet onopgemerkt zal blijven.
Jan-Willem Bosman is internetevangelist en te volgen op Facebook (facebook.
com/janwillem.bosman) en Twitter: twitter.com/jwbosman.
| Meer lezen Zie ook het vertaalde artikel Bediening met hulp van sociale media uit het blad The Banner van de Christian Reformed Churches van Noord-Amerika, over hoe sociale media gebruikt kunnen worden voor de eigen kerk en evangelisatie. www.opbouwonline.nl, artikel 13375. |