Uit breder kring
1982-10-22
Benoeming nieuwe directeur Youth For Christ Nederland - Ds. N. J. A. van Exel heeft de benoeming aanvaard tot direkteur van Youth For Christ Nederland.- Jaargang 26
- nummer 39
Ds. van Exel is thans werkzaam als zendingspredikant in Cascavel (Brazilië) en was daarvoor predikant van de Gereformeerde kerk in Fijnaart. De benoeming gaat in per 1 januari 1983; daarmee is voorzien in de vakature, ontstaan door het vertrek van Ds. P. Boomsma die eerder dit jaar als predikant bevestigd werd in Stiens.
Amersfoort - Wij zeggen “nee" tegen abortus provocatus, maar wij zeggen "ja" wanneer het gaat om hulpverlening bij ongewenste zwangerschap. Dit zei dr. J. Douma, hoogleraar in de ethiek te Kampen, op de bezinningsdag van de VBOK, die in Putten werd gehouden. Honderden leden van werkgroepen uit het gehele land woonden deze manifestatie bij. Prof. Douma, voorzitter van de VBOK, benadrukte dat de strijd tegen aburtus provocatus een geestelijke strijd is, waarin het “nee" tegen de aborteur moet worden gezegd, maar het "ja" tegen een vrouw in nood. Wij verrichten als Vereniging ter Bescherming van het Ongeboren Kind een stukje arbeid in een wereld, die allerlei dwaze dingen steeds meer' normaal gaat vinden. Naast presentatie, waardoor geheel Nederland moet weten, dat wij er zijn, vergt de hulpverlening onze eerste aandacht. Daarom is het Dienstencentrum te Amersfoort 24 uur van de dag bereikbaar. Door een goede voorlichting op scholen, in verenigingen, op tentoonstellingen enz. moet de bevolking van ons land duidelijk worden gemaakt, hoe uniek menselijk leven vanaf de bevruchting is. Wij moeten in Nederland attent blijven op de verdere ontwikkelingen en proberen de heilloze weg, die met de abortuswetgeving is ingeslagen, om te buigen.
Aktie is niet altijd agitatie, die het hulpverleningswerk zou kunnen schaden, aldus prof. Douma. De actievoering dient landelijk te geschieden, met uitstraling naar de werkgroepen. Als wij de goede toon bij dit werk willen treffen, gaat het over muziek, waarvoor God de partituur heeft geschreven., zo besloot prof. Douma.
Er werd in groepen en in plenaire zitting uitvoerig gediscussieerd over het werk ter bescherming van het ongeboren kind. 's Middags leverde mevr. drs. G.S.Bruggen, kinderarts, commentaar op de gedachte, die de film ,,Abortus, doe je niet zomaar" propageert, waarbij de hulpverlening centraal stond.
Woord en Daad - Gang van zaken in 1981 - Blijkens het onlangs verschenen jaarverslag. 1981 van de Stichting Reformatorische Hulpactie Woord en Daad te Gorinchem hebben de inkomsten in 1981die van het jaar ervoor nog ruim overtroffen. Voor algemene hulpverleningswerk kwam binnen f 3.503.259,- en voor het adoptiefonds f 4.990.860,-, totaal f 8.494.119,- (in 1980was dit f 7.770.791,-). In totaal werd voor hulpverlening aangewend een bedrag van f 8.413.851,-, waarmede 67 projecten werden gefinancierd, terwijl het Adoptieprogramma per ultimo 1981 11.817 kinderen omvat.
Voor de kosten van het kantoor, voorlichting e.d. kon met een percentage van 8 % van de inkomsten worden volstaan. Tegenover de liquide middelen van ca f 4.3 miljoen stonden verplichtingen uit hoofde van hulpverleningsfondsen en nog te betalen termijnen op hulpverleningsprojecten tot een bedrag van bijna f 4 miljoen. De banksaldi kunnen dus bepaald niet als reserves worden aangemerkt.
In het jaarverslag wordt opgemerkt dat er een verschuiving is waar te nemen van meer incidentele hulp naar hulpverlening in de sfeer van ontwikkelingssamenwerking. Een duidelijk exponent daarvan is het werk in Haiti, waar, thans namens Woord en Daad drie Nederlandse gezinnen hun werkterrein hebben gevonden.
Bij het op ontwikkeling gerichte werk stuit het bestuur ook op dieperliggende vragen met het oog waarop thans een bezinningscommissie van start is gegaan. Medio volgend jaar hoopt men van deze zijde, mede naar aanleiding van het 10-jarig bestaan van de Stichting, een brochure te doen verschijnen onder de titel "Rekenschap van ons rentmeesterschap" .
Reeds enige tijd functioneert ook de commissie landenspecialisme met twee secties, waar alle projecten vooraf aan een aantal criteria worden getoetst. Belangstellenden kunnen een exemplaar van het jaarverslag schriftelijk bij het kantoor aanvragen (Postbus 560 - 4200 AN Gorinchem).
Laten we opstaan en bouwen - Internationaal zendingscongres te Lausanne. Jonge mensen die geïnteresseerd zijn in zendings- en evangelisatiewerk en mensen uit de praktijk willen ontmoeten; dat zijn degenen op wie Mission 83 zich richt. Onder het thema 'Laten we opstaan en bouwen' wordt van 28 december 1982 tot 2 januari 1983 een internationaal congres gehouden in het Zwitserse Lausanne. De organisatie is in handen van TEMA (The European Missionary Association) in samenwerking met de nationale comitee's van de verschillende Europese landen. In het Nederlandse comitee zijn o.m. vertegenwoordigd de Evangelische Zendings Alliantie (EZA), Youth for Christ, de Navigators, het Instituut voor Evangelisatie en de Evangelische Omroep.
Men verwacht ook dit Jaar weer een groter aantal deelnemers uit heel Europa. In 1976 waren er 3000 en in 1980 7000. Nieuw is het programma voor predikanten, voorgangers en anderen die binnen de kerkelijke gemeente een leidinggevende functie vervullen. Het is de bedoeling hen meer te betrekken bij zendings- en evangelisatiewerk, mede met het oog op de deelnemers aan Mission 83 die' binnen de gemeente wat kunnen gaan doen met de verkregen informatie. Tijdens de conferentie is er een grote zendingstentoonstelling waarop zo'n 200 organisaties een plaats hebben. Gelegenheid te over om je nader te oriënteren. Veel aandacht wordt besteed aan bijbelstudie, gebed, praktische studie- en discussiegroepen en bijeenkomsten rond speciale onderwerpen (zoals bepaalde zendingsgebieden, wereldgodsdiensten etc.), Ook massale samenzang en optredens van gospelgroepen staan op het programma. Er wordt hard - gewerkt aan de 'follow-up', zodat deelnemers aan de conferentie daadwerkelijk iets kunnen gaan doen na alles wat ze op Mission 83 hebben gehoord en meegemaakt.
Gedacht wordt bijvoorbeeld aan evangelisatieacties in eigen land, Wie meer over Mission 83 wil weten, kan contact opnemen met het secretariaat van het Nederlands comitee: Van Wijnbergenstraat 2, 6721 TJ Bennekom. De deelnamekosten voor Mission 83 bedragen voor studenten f 270,- voor anderen f 350,-. De groepsreis naar Lausanne en terug komt op f 130,-. Men kan zich tot 30 november inschrijven, maar het is verstandig dat eerder te doen: na 1 november wordt de prijs met 15% verhoogd.