Gods opdracht voor zijn kinderen

2012-03-03
  • Jaargang 56
  • nummer 5
De Britse theoloog Christopher Wright nodigt je uit om de Bijbel te lezen als een groots verhaal van een grote God die grote plannen voor zijn schepping heeft. Vervolgens word je uitgedaagd deel te worden van dat verhaal. Daarvoor wordt de christelijke gemeenschap (God's people) juist geroepen – om Gods opdracht in de wereld te vervullen.
In de vorm van dertien slagzinnen maakt Wright die opdracht, en het aandeel van de christelijke gemeente daarin, meer concreet.

Gods verhaal
Maar eerst begint hij bij het verhaal zelf. Eerste slagzin: We kennen het verhaal waarvan we deel uitmaken. Om gepassioneerd ‘mee te spelen’ in Gods verhaal moet je zijn verhaal kennen en het eerste hoofdstuk is al lang vóór Kerst geschreven. Gods missie om zijn wereld te redden en te herstellen is niet begonnen met het leven van Jezus of zijn opdracht om discipelen van alle volken te maken. Het begon al veel eerder met de roeping van Abraham (Genesis 12) om alle volken tot een zegen te zijn. Wright laat je meteen zijn passie voor het Oude Testament en voor het lezen van de Bijbel als een narratief geheel zien. De gang die God met Abraham is begonnen loopt door heel de Bijbel verder en Wright laat je echo's van Gods belofte aan Abraham horen in de psalmen, de profeten, de evangeliën, de brieven van Paulus tot in Openbaring.

Verlost leven
Door heel het boek worden prachtige juwelen uit het Oude Testament op een boeiende manier tevoorschijn gehaald.
In hoofdstuk 6, We zijn verlost voor een verlossend leven, wordt bijvoorbeeld aan de hand van de boeken Exodus (uittocht) en Leviticus (jubeljaar) getoond wat voor verlosser God is en wil zijn: ’Hij is degene die alles doet wat gedaan moet worden en alle kosten op zich neemt om zijn kinderen te bevrijden van alle vormen van onderdrukking’. Daarvandaan wordt de lijn naar het Nieuwe Testament doorgetrokken. Het kruis en de opstanding van Jezus is de exodus bij uitstek. Gods overwinning over alle menselijke en satanische machten die zich tegen Hem verzetten en zijn volk onderdrukken. In een volgende beweging laat Wright de relevantie voor de christelijke gemeente zien: ’Dus: wat is de opdracht voor Gods kinderen? Dat moet toch wel een leven zijn als mensen die de verlossende kracht van God al ervaren hebben, en die door hun levensstijl, zowel persoonlijk als gezamenlijk, vooruitwijzen naar het moment waarop de hele schepping en alle mensen definitief bevrijd zullen worden van onderdrukking en slavernij’.

Gods gemeenschap
De Bijbelse Missie staat vol met zulke verbindingen tussen het Oude en Nieuwe Testament en de kerk als Gods gemeenschap waardoor Gods missie gestalte krijgt. Het is een boek dat met een open Bijbel daarnaast gelezen wil worden, maar denk niet dat dat stoort.
Eerder voelt het alsof je niet snel genoeg kunt bladeren om weer een mooie ontdekking in Gods Woord te maken. Niet alleen de grote lijnen in de Bijbel krijgen aandacht. Ook bepaalde woorden en begrippen, die zo makkelijk binnen en buiten de christelijke gemeenschap een uitgeholde betekenis krijgen, worden opnieuw gevuld met een rijke betekenis. Een mooi voorbeeld is het woord evangelie. In hoofdstuk 11, We verkondigen het evangelie van Christus, worden de wortels van dat woord gezocht bij de profeet Jesaja, maar ook in de Psalmen en zelfs 2 Samuël.
Zo komt het woord opnieuw tot leven - het goede nieuws van Gods heerschappij is om werkelijk enthousiast over te worden. Hetzelfde deed Wright ook al met het woord zegen in hoofdstuk 4: We zijn een zegen voor de volken.

Opdracht
Maar dan de opdracht van God voor zijn kinderen. Die is divers en omvat heel het leven. Wright geeft onder andere aandacht aan de werkvloer: We leven en werken in het hier en nu, zorgen voor het milieu: we zorgen voor de schepping, en zang en aanbidding in de eredienst: we loven en aanbidden God.
Het boek laat zien dat missionair zijn geen onbereikbaar ideaal is maar dat gemeente zijn per definitie missionair gemeente-zijn betekent: ‘Al dat gepraat over de “missionaire kerk” klinkt alsof je het hebt over een “vrouwelijke vrouw”. Als het niet missionair is, is het geen kerk.’ (p. 60).

De Bijbelse missie leent zich uitstekend voor Bijbelstudie-, of leesgroepen – aan het eind van ieder hoofdstuk vind je een samenvatting en vragen om over door te praten. Van harte aanbevolen!

Wright, C.J.H. (2011),
De Bijbelse missie.
Gods opdracht voor zijn kinderen.
Plateau Barneveld. 312p. € 24,95.

Ds. Koos Jonker is predikant van de NGK Nijmegen.

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief