Aan familie Kerkverlater
2006-02-03
De situatie is herkenbaar: oudere gemeenteleden willen hun kerk verlaten, omdat ze vinden dat er teveel naar jongeren geluisterd wordt. Interessant wordt het wanneer de jongeren daar weer op reageren. De Vrijgemaakt Gereformeerde ds. Jan Kuiper geeft in de Gereformeerde Kerkbode van 13 januari in briefvorm de reactie weer van een groep catechisanten: - Jaargang 50
- nummer 3
Geachte familie Kerkverlater,
Uit uw brief hebben we begrepen dat u zich wilt onttrekken aan de kerk, omdat u vindt dat er teveel naar jonge mensen wordt geluisterd. Toen we dat lazen, waren we diep ontroerd.
We vinden het ook lastig om goed te reageren, omdat we ons toch aangevallen voelen. We begrijpen ook niet alles wat u naar voren brengt, maar we vragen u toch om nog eens goed na te denken over dit besluit. () Nu bent u in feite kerkloos, omdat u nog niet een andere gemeente gevonden hebt, die bij u past. Dat schrijft u. () We schrijven u deze brief omdat we graag onze mening duidelijk willen maken. Wat u aangeeft, is helemaal geen reden om de kerk te verlaten. We willen u dat graag duidelijk maken; vandaar een paar punten om over na te denken.
1. De kerk bestaat uit jonge en oudere mensen. De kerkenraad luistert naar iedereen, maar is er niet om alle wensen uit te voeren. Misschien lijkt het wel alsof er veel naar jonge mensen wordt geluisterd, maar zij vormen een schakel tussen vroeger en nu. Zij mogen het geloof overnemen van de oudere mensen. Dat gaat niet als er niet naar hen geluisterd wordt. Als de Here Jezus zegt: laat de kinderen tot mij komen, wil Hij ook dat er naar hen geluisterd wordt.
Een voorbeeld: de bijbel was in een oude vertaling bekend, maar nu is er een nieuwere, zodat de jonge mensen het ook kunnen snappen, het geloof kunnen overdragen en er met anderen over spreken.
Natuurlijk luisteren jonge mensen naar ouderen: zij hebben wat meer wijsheid dan jonge mensen. Dit betekent niet dat ze hun leven kopiëren: we leven echt in een andere tijd.
2. Als jonge mensen willen we graag naar ouderen luisteren. Het probleem daarbij is wel eens dat die soms niets nieuws te melden hebben, alleen dat alles moet blijven zoals het is. Maar ook tussen nieuwe dingen kan iets goeds zitten. Het zit in de mens dat die nieuwe dingen wil ontdekken; als u terugdenkt aan de tijd van uw eigen jeugd, beseft u dat wel, denken wij. Voor ons is dit heel belangrijk. Wij denken aan wat we geleerd hebben van vraag en antwoord 55 uit de Catechismus. Daar gaat het erom dat de gelovigen allen samen en ieder persoonlijk gaven van Christus gekregen hebben die ze mogen gebruiken. Dat geldt ook voor jonge mensen. Onze gave is dat we nieuwe ideeën hebben. Uw gave is die van levenswijsheid. We hebben elkaar nodig.
3. Het is logisch dat er af en toe wat verandert in de kerk: er verandert ook veel in de maatschappij. De kerk is een onderdeel van de maatschappij. Jonge mensen zitten daar middenin en nemen dus ideeën mee naar de kerk. Er is misschien een groot verschil met de ouderen en de jeugd. Laat de kerk een goede middenweg vinden.
In het leven moet je geven en nemen. Het lijkt erop dat u voor de problemen wegloopt. Dat is nooit een oplossing. Het is beter om je daar juist mee te confronteren.
4. Natuurlijk beseffen we dat het soms nodig is om naar een andere kerk te gaan. Als er dingen gebeuren die naar je overtuiging niet goed zijn en tegen de bijbel ingaan. Dat houdt God ons voor in de bijbel. Maar ga er dan eerst over praten. Pas als duidelijk is dat de kerk niet luistert, mag je de kerk verlaten. Als u weggaat, kunnen wij ook geen rekening houden met uw inzichten. 5. We hebben daarbij wel een vraag: doet het u geen verdriet als jonge mensen bij de kerk weggaan? We geloven niet dat in onze kerk jonge mensen meer aandacht krijgen dan volwassenen. Maar zelfs als dat wel zo zou zijn, kunt u dan uit de bijbel bewijzen dat dit verkeerd is? Die heeft toch het laatste woord.
Misschien hebben jonge mensen die extra aandacht wel nodig! Zelf hebben we de indruk dat de kerk heel veel aandacht geeft aan oude mensen. Wordt het niet tijd om dit om te draaien? Wie weet wat u ervoor terugkrijgt!
We hopen dat we u een beetje duidelijk hebben kunnen maken dat uw besluit ons verdriet doet. Er wordt echt niet alleen naar jongeren geluisterd. Het is wel belangrijk dat wij weten wat het geloof inhoudt. Misschien denkt u nog een keer na over uw besluit. We bidden vanavond om de eenheid binnen de kerk van Christus.
Met vriendelijke groet,
Catechisanten Beilen/Hooghalen.
Reageren?
redactie.opbouw@ngk.nl