Kerknieuws
1977-02-18
- Jaargang 21
- nummer 7
Maastricht
Het nieuwe adres van het scribaat van de Gereformeerde Kerk van Maastricht is: p/a G. Peppling, Vriendenkringstraat 12, Limbricht, Tel. 04490-9438.
Ds J. D. Janse
Op zondag 30 januari j.l. was het feest in de kerkelijke Gemeerite van de Gereformeerde Kerk van 's-Gravenhage. Werd op 16 januari daaraan voorafgaand afscheid genomen van ds Verheij, die door emeritering van een welverdiende rust hoopt te gaan genieten, thans reeds werd de nieuwe Dienaar des Woords, ds J. D. Janse, tijdens de morgendienst in de Nebo-kerk aan de Rhijnvis Feithlaan te Den Haag bevestigd door ds C. A. Versluis van Ermelo- Voorthuizen, De bevestiger baseerde zijn prediking op de bijbelwoorden in 1 Cor. 1. met name de verzen 17 en 18.
In de middagdienst, die in de Johanneskapel aan de Bosbesstraat te 's-Gravenhage werd gehouden, deed ds Janse daarop zijn intrede.
Zijn preek concentreerde zich op de bijbelwoorden in 1 Cor. 1 en een gedeelte van hoofdstuk 2. De verzen 30 en 31 van 1 Cor. 1 vormden de tekst van de preek, met als centraal thema: "Samen tellen wat we in Christus hebben".
De nieuwe predikant werd daarna toegesproken door br M. de Jonge in zijn funktie van voorzitter van de Kerkeraad.
Deze dankte ds Janse dat hij het Woord had verstaan: "Ik zend U uit. Wees mijn getuige".
Kontakt met de Chr. Gereformeerden
Uit het verslag van de vergadering van de Raad van de Chr. Geref. Kerk te Eindhoven van 11 januari 1977: "Voor de tweede maal wordt het onderwerp prediking in bespreking gebracht. In een preek na een doopsbediening behoort deze doop een plaats in te nemen, maar hij hoeft daarin niet centraal te staan, is de eindconclusie. Opgemerkt wordt, dat de tweede dienst een leerdienst is en het denkbeeld wordt geopperd, daarin minder beklende Bijbelboeken te behandelen. Daartegen wordt ingebracht, dat de tweede dienst geen leerdienst, maar een verkondigingdienst is. Een leerdienst zou zijn een kort gebed, een uiteenzetting van plm. een kwartier en dan bespreking. Eén van de leden verklaart, dat hij met dergelijke diensten (leerdiensten) vroeger in een andere kerk slechte ervaringen heeft en er niets voor voelt, welk gevoelen door de anderen gedeeld wordt. Toch wordt de wens naar voren gebracht, dat er in de tweede dienst meer leerstellig wordt gepreekt. Want daardoor wordt de leer van onze kerk aan de gemeente gebracht.
De aktualiteit moet daarbij uiteraard niet uit het oog worden verloren.
De praeses merkt op, dat de grondtoon van elke preek moet zijn: "Gods liefde heeft zich in Jezus Christus aan ons geopenbaard." "In de gemeente hoort men wel eens" zo wordt door enkele leden opgemerkt, "dat het werk van de Heilige Geest te weinig in de prediking naar voren komt." Het werk van de Geest moet echter niet losgezien worden van het werk van de Vader en de Zoon. Er mag niet uit het oog verloren worden, dat de Geest één is met de Vader en de Zoon. Ook is een veelvuldige eschatologische prediking niet nodig, omdat het hele N.T. eschatologisch is. Over de kwestie of er ook exemplarisch gepreekt moet worden, wordt men het niet geheel eens.
Desondanks is een ieder van mening, dat deze besprekingen op de twee bezinningsavonden nuttig zijn geweest."
Kontakt met de Verontrusten
In "Onder de Lelie", het klerkblad van de gereformeerde kerk te Zwolle, schrijft ds J. Schelhaas d.d. 4 febr. 1977 het volgende over een spreekbeurt, die hij pas voor Verontrusten in Bergum (Fr.) gehouden heeft: "Wat een nood is er bij velen in de [Syn.) gereformeerde kerken, vooral door een prediking, die geen houvast geeft in leven en sterven.
Wat hebben wij in Zwolle dan een voorrecht met elke zondag een Schriftuurlijke Gereformeerde prediking. Jammer, dat er in Friesland maar één Buitenverbandse Kerk is, nl. in Heerenveen.
Sommige synodalen willen in hun woonplaats niet overgaan naar Ohr. Geref. of Binnen Verband. Enfin, we hebben ze (in navolging van prof. Veenhof Sr.) niet gezegd: wordt vrijgemaakt, maar wel: Vorm een Bijbelkring als een eerste aanzet tot ontmoeting en bezinning, misschien groeit er dan toch nog een Buitenverbandse Gemeente uit."
Tournee ds en mevrouw Wurmbrand
De bekende Roemeense predikant Richard Wurmbrand en zijn vrouw hopen binnenkort weer een tournee door Nederland te houden.
Sedert 1966 hebben ds en mevrouw Wurmbrand bijna ieder jaar een aantal spreekbeurten in Nederland vervult en zij hebben daardoor grute bekendheid gekregen. Niet weinig is daartoe ook bijgedragen door de verschijning van zijn boeken en kleinere geschriften.
Voor dit jaar staan de volgende spreekbeurten op het programma: Zondaq 20 februari: Den Haag.
Maandag 21 februari: Utrecht-Noord.
Dinsdag 22 februari: Werkendam.
Woensdag 23 februari: Mijdrecht.
Donderdag 24 februari: Waddinxveen.
Vrijdag 25 februari: Zierikzee.
Zaterdag 26 februari: Ridderkerk.
Zoals gebruikelijk zal ds J. C. Maris als tolk fungeren.
In alle plaatsen: vrije toegang.
Voor inlichtingen over plaats en tijd: Stichting de Ondergrondse Kerk, Postbus 80, De Bilt. Tel. 030-764344.
Sola Scripture
Voor het studentendispuut "Sola Scriptura", uitgaande van de "Civitas Studiosorum in Fundamento Reformata", hoopt op 23 februari a.s. om 19.00 uur in Cunera, Nieuweqraeht 32 te Utrecht, ds H. M. de Lange te spreken over het onderwerp: “Internationale verhoudingen".
Belangstellenden zijn van harte welkom.