Te Berde

1983-11-11
  • Jaargang 27
  • nummer 42
Als buitenstaander sta je toch wel wat verbaasd te kijken naar de woedende reacties, die er ontstonden toen de Paus enkele nieuwe bisschoppen benoemde. Bisschop Zwartkruis stierf op de dag dat de benoemingen bekend werden. En een van de priesters in het bisdom Haarlem liet weten per advertentie dat bisschop Zwartkruis gestorven was aan het structureel geweld van het Vaticaan.
Nu kan ik niet beoordelen of bisschop Zwartkruis voor de gek is gehouden in Rome en of hij daaraan bezweken is, maar vreemd vind ik het dat deze reacties los komen. Want heel de organisatie van de Rooms-katholieke Kerk is er een van structureel geweld. Als je een paus kiest en nog wel onder de leiding van de Heilige Geest, zoals men zegt, dan wordt verondersteld dat hij de opvolger van Petrus is en daarom aan het hoofd staat van de Rooms-katholieke Kerk. Nu als je iemand kiest tot hoofd en je geeft hem zo veel bevoegdheden dan is hij natuurlijk de baas. En hij kan nu eenmaal zeggen: "zo wil ik het hebben en niet anders", Als je dit structurele geweld niet wilt dan moet je uit de Rooms-katholieke Kerk treden. Luther brak terecht met Rome toen in die tijd hij met geweld bedreigd werd. Als je dat voorbeeld niet wilt volgen moet je niet zo woedend doen als men gedaan heeft.
Het is niet logisch.
De NOS-baas Jurgens maakt zich in het weekblad "De Tijd" al een poosje druk over het eventuele bezoek van de Paus aan Nederland. Hij wil dat liever niet.
Nu wil ik het ook liever niet dat de Paus komt en ontvangen wordt als staatshoofd, omdat er geen paus behoort te zijn en omdat hij staatshoofd is dank zij het pact dat één van zijn voorgangers wist te sluiten met de dictator Mussolini.
Maar ik ben niet Rooms. Dat is Eric Jurgens wel. En als je dat dan bent dan moet je de Paus ook erkennen als je opperhoofd.
Als plaatsbekleder van Christus. Dat klinkt in mijn oren wel als een vloek. maar dat moet in de oren van Jurgens toch niet als een vloek klinken. En als hij zulk een bezoek niet wil, wat doet hij dan in de R.K. Kerk? Je bent toch pas goed rooms als je het gezag en het gewicht van de paus erkent? Ook deze angst van Jurgens is niet logisch.

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief