Een klein begin

2002-02-08
  • Jaargang 46
  • nummer 3
Een klein begin. Dat is misschien wel in het kort de boodschap van het kerstfeest.
Gods verlossend werk in deze wereld begint klein – als klein kind is Hij bij ons gekomen. Die boodschap had ik al wel eens gehoord, maar enkele weken geleden, kerstfeest 2001, werd ik er weer door verrast.
Dat gebeurde toen ik op uitnodiging van ds Peter Strating de kerstavonddienst in de Stationsbuurt in Den Haag bezocht. Ter informatie: de Haagse Stationsbuurt en de aangrenzende Schilderswijk staan bekend als ‘volksbuurt’. Er wonen relatief veel allochtonen, de werkeloosheid is er hoog en…de kerk is er haast onzichtbaar.
Sinds enige jaren probeert ds Strating met ‘zijn’ stichting De Haven het licht van het evangelie te laten schijnen in deze wijk. De stichting richt zich in de eerste plaats op de vele prostituees die er werkzaam zijn.

Een grote groep vrijwilligers bezoekt deze vrouwen en probeert haar waar mogelijk te helpen. ‘Barmhartigheid’ is daarbij het kernwoord.
Daarnaast zijn er vanuit het werk van De Haven ook wijkkringen ontstaan.
Op deze kringen wordt gesproken over het christelijke geloof. De deelnemers komen uit de wijk en behoren niet perse tot de oorspronkelijke doelgroep van De Haven. En vanuit de kringen is het verlangen gegroeid om met de wijkbewoners samen te komen in een eredienst.
En daarom ging ds Strating op kerstavond –al voor de vierde keer- voor in een ‘De Haven’-kerkdienst.

Indrukwekkend
Ik heb deze kerstdienst als indrukwekkend ervaren. Waarom? Misschien wel omdat het gewoon een echte kerkdienst was. Van mijn stiekeme vooroordeel dat het een soort ‘kerstevangelisatieactie’ zou zijn – inclusief zeepkist, korte toespraak en Johannes de Heer- bleef niets overeind. Er werd een echte kerkdienst gehouden. Er werd gezongen, gebeden, er was een schriftlezing en een preek De mensen uit de buurt waren daarbij geen ‘object’ van evangelisatie, maar kwamen als leden van een gemeenschap van zoekende en gelovende mensen naar hun eigen kerkdienst. Het kerstevangelisatie uit Lucas 2 werd gelezen door een prostituee – om een voorbeeld te noemen.
Er waren ook niet-buurtbewoners aanwezig, vooral medewerkers van De Haven.
Door hun bijdrage kwam de samenzang goed van de grond en galmde het ‘Vrede op aarde’ zoals dat hoort bij een echte kerstviering. De dienst werd gehouden in een zaaltje van een basisschool.
De organisatie had verwacht dat de sfeervolle ingerichte kerkruimte misschien net een beetje gevuld zou worden. De opkomst was echter boven verwachting: uiteindelijk moesten er mensen staan wegens stoelentekort!
Het bonte en multiculterele gezelschap zat uiteindelijk heel ongedwongen bij elkaar. Uit de vele mooie dingen die we in de dienst meekregen wil ik u twee dingen doorgeven. Eerst iets over het Woord en dan over het sacrament (mooi gereformeerd).

Toekomst voor je kinderen
Ds Peter Strating preekte over de boodschap van de engelen: ‘vrede op aarde’.
Hij constateert dat veel mensen verlangen naar vrede. Je wilt toch een goede toekomst voor je kinderen?
‘Morgen zal het vrede zijn’, zingt Marco Borsato. Vandaag dus nog niet. Dat zie je om je heen. Ver weg in Afghanistan, maar ook als er spanningen zijn in de wijk. Maar de engelen zeggen: ‘vandaag is het vrede’. Hoe kan dat? Ds Strating wijst op drie dingen. De vrede begint klein, met een kindje in een stal. Zo werkt God steeds. Maar wat klein begint gaat wel groeien! Gods vrede gaat ook diep. Hij heeft zijn Zoon gegeven om voor onze vrede te sterven.
En de vrede van God zal totaal worden.
Dat is een belofte van God, die nu al zichtbaar wordt. In ons leven, als we in Hem geloven. Maar ook samen, als we kerstfeest vieren. De vrede van God kan dan door ons heen zichtbaar worden in onze eigen wijk.
Wat het werk van De Haven betekent voor wijkbewoners bleek uit het verzoek van een vrouw om haar kind in een dienst van De Haven te laten dopen.
Ze was zelf gedoopt, maar heeft geen band met de kerk. Ds Strating vertelt in de dienst waarom zij wil dat haar dochter juist in deze dienst wordt gedoopt: ‘De Haven, dat is mijn kerk’.
Ik vond dat ontroerend en tegelijk ook best confronterend. In de bestaande kerken vinden we het fijn wanneer mensen van ‘buiten’ de kerk als hun haven gaan zien. Blijkbaar kan het ook andersom! De kerk groeit daar, waar een stuk verbondenheid in het geloof in Jezus Christus is. Als ‘zendeling’ van de kerk van Rijswijk mocht ds Strating daarom een klein meisje het teken van Gods verbond meegeven.

Te mooi
Zoals gezegd, ik vond de dienst indrukwekkend.
God laat iets wonderlijks gebeuren in een wijk waar er van de kerk weinig te zien valt. Tegelijk betrapte ik me erop, dat ik het bijna te mooi vond. Na afloop ging ik blij en opgewekt de zaal uit. Ik dacht: ‘nog even die vervelende wijk door, snel naar de tram en dan naar huis’. Bij de uitgang van het gebouw werd ik gecorrigeerd.
Ik passeerde er twee prostituees.
Deze vrouwen waren niet op weg naar een veilige haven buiten de prostitutiewijk. Voor deze vrouwen wachtte na de kerstdienst alleen de realiteit van elke dag. Wat ik een mooie, ‘gewone’ kerkdienst vond, was voor deze vrouwen een wonderlijke uitzondering.
Het is een wonder dat er in deze Haagse wijken een plek is waar mensen een veilige haven vinden. Een plek waar het evangelie van Gods verzoenende liefde gehoord en ervaren wordt.

Kerst betekent dat God in het klein is begonnen met zijn
verlossingswerk in deze wereld. Kerst in de Haagse Stationsbuurt heeft mij ervan doordrongen dat er vanuit dat kleine begin nog steeds grote dingen gebeuren. Sinds afgelopen kerst probeer ik regelmatig te bidden voor het werk van De Haven.
Wilt u dat ook doen?

Bij het schrijven van deze impressie heb ik gebruik gemaakt van een studierapport van ds Peter Strating: Kerk voor de stad. Een plan voor kerkelijke presentie in de Haagse binnenstad. De foto’s zijn gemaakt door Hans Vel Tromp.

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief